Množství softwarových oprav a aktualizací neustále roste

19. 8. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Společnost GFI Software varuje před rostoucími útoky na neaktualizovaný software, které výrobce nejrozšířenějších operačních systémů a aplikací nutí vydávat stále větší množství oprav. Softwarové aktualizace a opravy zranitelností nejsou největší doménou již jen Microsoftu, ale stále častěji vydávají aktualizace také Google, Linux a Apple.

Hrozby potvrzují i dlouhodobé statistky. Například podle údajů uvedených v The National Vulnerability Database (NVD) se v roce 2020 objevilo 18 352 zranitelností, což znamená 6% nárůst oproti roku 2019. Mezi výrobci bylo v roce 2020 nejvíce zranitelností zjištěno u společností Microsoft, Google, Oracle, Debian a Apple. V první pětce nejzranitelnějších systémů se objevily Android, různé verze Windows a Debian Linux.

Klíčové údaje roku 2020:

  • Nejohroženějším desktopovým operačním systémem byly v roce 2020 Windows 10 (807 zranitelností), Windows Server 2016 (794) a Windows Server 2019 (743), následované systémem Debian Linux (533). Windows 7, které vloni přestaly být podporovány, registrovaly 388 a Apple Mac OS X 298 zranitelností.
  • U mobilních operačních systémů bylo zjištěno 807 zranitelností u Google Android, což bylo mimochodem nejvíce ze všech sledovaných softwarů, a 304 měl iPhone OS.
  • Mezi aplikacemi byl nejvíce zranitelný webový repositář GitLab (237), z webových prohlížečů pak Google Chrome (228), Mozilla Firefox (141), Apple Safari (76). Microsoft Office vloni registroval 71 zranitelností. 
  • Top 5 výrobců softwaru s nejvyšším celkovým počtem zranitelností zahrnuje Microsoft, Google, Oracle, Debian a Apple (v tomto pořadí). U dříve nechvalně proslulých aplikací Adobe vloni došlo k dramatickému úbytku zranitelností, takže se tento výrobce nevešel ani do první třicítky nejohroženějších výrobců.

„V roce 2020 jsme byli v reakci na pandemii svědky zásadního překreslení IT prostředí a následného přeskupení palebné síly kybernetických útočníků,“ řekl Zdeněk Bínek z distribuční společnosti Zebra systems, která je zodpovědná za prodej řešení GFI Software v České republice a na Slovensku. „Vzhledem k rozšíření práce na dálku tito útočníci využívají softwarových zranitelností v systémech vzdálených pracovníků jako jeden z hlavních vektorů, kterými se snaží proniknout do firemních sítí. Více než kdy jindy – a zvýšená aktivita softwarových výrobců v oblasti patchování to potvrzuje – je potřeba systematicky provádět skenování zranitelností a předepsané aktualizace.“

Štítky: 
Bezpečnost, Software, GFI Software

Podobné články

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více