Téměř každá organizace vloni čelila alespoň jednomu mobilnímu útoku

13. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Zpráva „2021 Mobile Security Report“ společnosti Check Point upozorňuje na nejnovější hrozby pro podniková mobilní zařízení a ukazuje trendy v oblasti mobilního malwaru, zranitelnosti mobilních zařízení a národních kybernetických útoků. Zároveň organizacím pomáhá pochopit, jak se chránit před moderními mobilními hrozbami a jak se útoky budou vyvíjet.

Koronavirová pandemie přinesla i masivní nárůst práce z domova, na což hackeři reagovali novou vlnou mobilních hrozeb a útoků. Mobilním hrozbám v uplynulém roce čelilo 97 % organizací. Analytická společnost IDC očekává se, že do roku 2024 bude 60 % pracovníků v USA mobilních, ve zbytku světa bude trend velmi podobný. Proto musí být mobilní zabezpečení pro organizace prioritou.

Ze zprávy Check Point 2021 Mobile Security Report také vyplývá:

  • Mobilní útoky jsou rizikem pro každou organizaci: Téměř každá organizace na světě zažila v roce 2020 alespoň jeden malwarový útok. Většina útoků se snažila krást přihlašovací údaje nebo přimět uživatele k instalaci škodlivého obsahu pomocí infikovaných webových stránek a odkazů.
  • Téměř polovina organizací byla zasažena škodlivými mobilními aplikacemi: 46 % organizací mělo alespoň jednoho zaměstnance, který si stáhl škodlivou mobilní aplikaci ohrožující síť a data společnosti.
  • 4 z 10 mobilních telefonů jsou zranitelné: Výzkum společnosti Check Point nazvaný Achilles ukázal, že minimálně 40 % mobilních zařízení je zranitelných vůči kyberútokům kvůli chybám v čipech.
  • Vzestup mobilního malwaru: V roce 2020 došlo k 15% nárůstu útoků bankovních trojanů, kdy hrozilo riziko krádeže přihlašovacích údajů k mobilnímu bankovnictví. Útočníci šířili mobilní malware, včetně mobilních trojanů pro vzdálený přístup (MRAT), bankovních trojanů a prémiových dialerů. Často se malware skrýval v aplikacích, které nabízely nejrůznější koronavirové informace.
  • APT skupiny cílí na mobilní zařízení: Mobily uživatelů jsou velmi atraktivním cílem pro různé APT skupiny, jako je íránská Rampant Kitten, která má na svědomí sofistikované cílené útoky, špehování uživatelů a krádeže citlivých dat.

„V roce 2020 jsme viděli další růst mobilního kyberzločinu. Téměř každá organizace na světě čelila v uplynulém roce nějakému mobilnímu útoku,“ uvedl Petr Kadrmas, Security Engineering Eastern Europe v kyberbezpečnostní společnosti Check Point. „Musíme se připravit na ještě komplexnější hrozby, protože hackeři pokračují ve vývoji svých technik a snaží se zneužít rostoucí závislost uživatelů na mobilních zařízeních. Organizace musí používat mobilní bezpečnostní řešení, která zastaví současné i budoucí pokročilé kybernetické útoky, uživatelé by měli být opatrní a minimalizovat rizika například tím, že budou používat pouze aplikace z oficiálních obchodů.“

V průběhu roku 2020 objevil Check Point nový a velmi významný útok, při kterém útočníci zneužili systém pro správu mobilních zařízení ve velké mezinárodní korporaci k distribuci malwaru na více než 75 % jejich spravovaných mobilních zařízení. Řešení, které mělo hlídat, jak jsou mobilní zařízení používána, tak bylo zneužito k šíření hrozeb.

 Check Point 2021 Mobile Security Report vychází z dat získaných v období od 1. ledna do 31. prosince 2020 od 1800 organizací, které používají mobilní bezpečnostní řešení Check Point Harmony Mobile. V analýzách byla využita také data z Check Point ThreatCloud, největší světové sítě pro spolupráci v boji s kyberzločinem, informace od výzkumného týmu Check Point Research a z průzkumů externích organizací.

Celý report najdete zde.

Podobné články

Vliv bezpečnostních řešení na pojistné události v kyberbezpečnosti

4. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Z průzkumu společnosti Sophos vyplývá, že hodnota pojistného plnění z kybernetického pojištění, které uplatňují organizace využívající služby MDR, je v průměru o 97,5 % nižší než u organizací, které se spoléhají pouze na ochranu koncových bodů. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více