Počet nově zachycených škodlivých souborů letos stoupl v průměru o 5,2 %

30. 12. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Společnost Kaspersky v průměru každodenně detekovala 360 tisíc nových škodlivých souborů. Na růstu se nejvíce podílely tzv. trojské koně a backdoory. Meziročně jich Kaspersky zachytil o 40,5 %, resp. 23 % víc.

Detekční systémy Kaspersky odhalily za uplynulých 12 měsíců denně v průměru 360 tisíc nových škodlivých souborů, tedy o 18 tisíc víc než v předchozím roce. Meziroční nárůst činí 5,2 %, přičemž v roce 2018 bylo těchto souborů v průměru 346 tisíc denně. V 60,2 % se jednalo o nespecifické trojské koně. Obecně vzrostl podíl detekovaných trojských koní v porovnání s předchozím rokem o 40,5 %.

Výrazný byl i nárůst odhalených zadních vrátek a také červů (škodlivých programů, které se v napadeném systému dovedou samy replikovat), vytvořených v programovacím jazyku VisualBasicScript. Většinou patřily do skupiny škodlivých programů označovaných jako Dinihou.

Naopak menší výskyt zaznamenaly Adware soubory (programy, které napadeného bombardují reklamou) – těch bylo v porovnání s rokem 2019 o 35 % méně.

Většina škodlivých souborů (89,80 %) se do napadených počítačů dostala přes soubory Windows PE, což je formát využívaný výhradně operačními systémy Windows. Podíl škodlivého softwaru využívajícího operační systém Android klesl na 13,7 %. Loni spousta lidí začala pracovat a studovat z domova, většinou na stolních počítačích a noteboocích.Útočníci se tomu zjevně přizpůsobili a zaměřili se právě na tato zařízení. O 27 % vzrostl i počet škodlivých skriptů, rozesílaných e-mailem nebo stahovaných z napadených stránek. To rovněž svědčí o tom, že lidé na internetu tráví víc času než dřív a útočníci toho dokážou využít.

„V uplynulém roce naše detekční systémy zaznamenaly mnohem víc škodlivých objektů než v roce 2019. Vzhledem k pandemii byli uživatelé po celém světě nuceni trávit víc času u svých zařízení a online. Těžko říci, zda byli útočníci aktivnější či zda za vyšším počtem odhalených případů stojí větší využívání internetu obecně, může jít i o kombinaci obojího. Každopádně jsme letos zachytili výrazný růst počtu nových škodlivých souborů a tento trend bude pravděpodobně pokračovat i v roce 2021, protože lidé budou i nadále pracovat z domova – celá řada zemí zavádí různá opatření proti šíření koronaviru. Stačí ovšem dodržovat základní bezpečnostní doporučení a uživatelé můžou výrazně snížit riziko, že jim škodlivé systémy ublíží,“ uvedl Michal Lukáš, presales manager Kaspersky pro region střední a východní Evropy.

Štítky: 
Bezpečnost, Kaspersky

Podobné články

Petr Mojžíš, Security Architect ve společnosti ANECT

Co je bezpečnostní hardening a jak na něj?

22. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ANECT)
Při koupi nového zařízení, softwaru nebo cloudové služby očekáváte, že budou standardně zabezpečené. Bohužel však platí opak. Abyste dosáhli maximální úrovně zabezpečení, musíte vše, co zavádíte, krok za krokem konfigurovat tak, aby to odpovídalo vašemu prostředí. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více