Trendy v segmentu ukládání a zálohování dat – co nás čeká a nemine?
Na následujících řádcích se můžete seznámit s nejdůležitějšími trendy z oblasti ukládání a zálohování dat. Svými odpověďmi přispěly firmy Acronis, Bakotech, Dell EMC, Fujitsu, Hewlett Packard Enterprise, QNAP a Synology.
NAS, SAN i široká nabídka příslušenství
QNAP podle Václava Štajnera, country managera společnosti, dlouhodobě eviduje zájem zákazníků v segmentu NAS/SAN řešení jak v desktopovém, tak rackovém provedení. Jak však Václav Štajner doplnil, zájem ze strany zákazníků je o celé produktové portfolio určeného pro SMB a velké podniky (duální řadiče s vysokou dostupností typu aktivní-aktivní apod.), a to souběžně s pořízením QNAP NBD/NBD Onsite servisu (výměna na druhý pracovní den).
„V konečném řešení pak partneři/uživatelé často využívají obsáhlé možnosti, které QNAP zařízení nabízejí, tedy například technologii Qtier (automatické pozicování dat), rozhraní Thunderbolt3, produkty stavěné na platformě AMD, HDMI výstupy a také 2,5GbE porty, které v NAS nasazujeme pro dosažení rychlejší datové komunikace namísto „dosluhujícího“ standardního gigabitu, který je v IT branži dlouhou dobu a v mnoha případech generuje úzké hrdlo. Náročnější zákazníci využívají prostředí 10 GbE (a vyšší), které naleznou jak v produktech QNAP NAS, v oblasti nabídky QNAP 10GbE switchů, tak i v obsáhlé nabídce příslušenství,“ poznamenal Václav Štajner.
Společnost QNAP nedávno dokonce uvedla do prodeje i dlouho očekávané pilotní rackové NAS s operačním systémem QuTS hero, jenž nabízí uživatelům 128bitový souborový samoregenerační systém „ZFS“ s inline deduplikací a kompresí dat. „V případě požadavků na 100% integritu dat je tento systém, zachovávající aplikační část, ideální. QuTS hero bude navíc v průběhu července k dispozici i k individuálnímu nákupu pro stávající uživatele QNAP NAS. Dále, díky tomu, že se práce na dálku stává novou normou, podniky čelí výzvě v podobě zavádění a správy VPN na více pracovištích. Nicméně malé a střední podniky s omezeným rozpočtem a zaměstnanci si možná nebudou moci dovolit a udržovat řešení VPN pro velké podniky. Z těchto důvodů nyní představujeme QuWAN, řešení SD-WAN s podporou Auto Mesh IPsec VPN pro vybudování agilní a spolehlivé IT infrastruktury, usnadňující digitální transformaci, expanzi na více pracovišť a vzdálenou práci na nákladově efektivním základě,“ uvedl Václav Štajner.
QNAP již brzy uvede také QuTScloud, jenž nabídne nasazení flexibilní a nákladově efektivní virtuální NAS se zachováním aplikací a služeb tak, jak je znáte ze stávajícího QNAP NAS řešení se systémem QTS. Instalace bude možná buď v prostředí cloudových služeb (MS Azure, Amazon EC2 atd.) nebo v lokálních serverech (MS Hyper-v, vmware a KVM).
Hybridní budoucnost
Igor Cejkovský ze Synology se domnívá, že trendem budou hybridní úložiště kombinující výhody privátního a veřejného cloudu. Privátní cloud má své výhody, jako je bezpečnost dat, garantovaná kontrola nad přístupem k datům, výhodná cena. Veřejný cloud má ale také své výhody, jako jsou dostupnost odkudkoliv, vysoká škálovatelnost a spolehlivost. „Synology již 20 let pomáhá chránit data svých zákazníků a jako lídr na trhu NAS nasbíralo dostatek zkušeností v oblasti privátního cloudu. Před několika lety Synology uvedlo vlastní veřejný cloud - Synology C2 a momentálně pracujeme na Synology Hybrid Share, řešení, které se zaměří na kombinaci toho nejlepšího z privátního a veřejného cloudu a bude dostupné v očekávaném operačním systému DSM 7,“ uvedl Igor Cejkovský, produktový manažer v Synology.
„V Synology sledujeme zvýšený zájem o řešení, která dokáží snížit náklady na IT, ale zároveň nabízejí funkce, které známe z placených prémiových řešení. Centralizace a jednoduché a intuitivní uživatelské řešení šetří náklady na IT personál. Typický příklad výzvy, kterou zákazníci řeší, je zálohování. Řešením této výzvy je Active Backup for Business, který bez jakýchkoliv licencí přináší funkce prémiových zálohovacích řešení do segmentu menších a středních firem. Umožňuje bez dalších nákladů na softwarové licence zálohovat neomezený počet koncových bodů Windows, systémů VMware, Hyper-V a souborových serverů. V případě potřeby poslouží pro rychlou obnovu souborů, celých počítačů nebo virtuálních počítačů. Spolu s vícenásobnou deduplikací, centrální správou nebo plánováním záloh přináší výhody placených řešení do sektoru řešení bez licenčních poplatků,“ poznamenal Cejkovský.
Zažívají pásková řešení renesanci?
Podle Fujitsu rozhodně: „Rodina ETERNUS LT poskytuje levné a dlouhodobé řešení pro ukládání dat na pásky a je vhodná pro společnosti všech velikostí. Nabízí neomezenou škálovatelnost pro bezobslužné zálohování, archivaci a obnovu po katastrofě. Další výhodou, kterou zákazníci často zmiňují, je extrémní hustota uložení dat. K hlavním benefitům patří Pay-as-you-grow model, dále velmi snadná automatizace páskových řešení v kombinaci se vzdáleným managementem, takže nevyžaduje žádné odborné znalosti v pobočkách,“ uvedl pre-sales consultant Miroslav Hrubý.
Druhou, neméně rostoucí skupinou zařízení, jsou u Fujitsu diskové appliance vhodné pro zákazníky všech velikostí. Vynikají jednoduchostí nasazení a možností replikací dat na velké vzdálenosti. Díky těmto základním vlastnostem jsou oblíbeným zálohovacím řešením pro zákazníky vyžadující DR řešení při zachování nízkého TCO. Z porfolia Fujitsu doporučujeme ETERNUS CS 8050, což je NAS řešení optimalizované pro zálohy a archivaci. Benefitem je funkce SoftWORM na diskové vrstvě a integrace snapshotů. Zákazníky také překvapí příjemná cenovka a krátké dodací lhůty.
Dalším trendem je podle společnosti Fujitsu adaptace cloud file-sharing služeb i pro oblast zálohování dat a cloud storage achitektura obecně. Dále můžeme podle Miroslava Hrubého očekávat rapidní nárůst objemu dat a požadavků na jejich management s rozvojem IoT a AI. S nástupem 5G technologií se tyto požadavky ještě zvýší. A velký boom čeká i Scale-Out zařízení, která budou využívána pro velké objemy nestrukturovaných datových archivů. Benefitem je zde neomezená rozšiřitelnost a možnost geografické distribuce dat. „Ve Fujitsu tyto trendy nejen vnímáme a sledujeme, ale jsme také u výzkumu a vývoje, který je nepostradatelný pro další rozvoj našich kapacit. Společně s našimi zákazníky můžeme zodpovědně říct, že na budoucnost jsme připraveni. Naše zákazníky čeká z pohledu produktů a řešení velmi zajímavé léto a podzim,“ uzavřel Hrubý.
Zálohování a bezpečnost
Poptávka po našich produktech a službách firmy Zebra systems se odvíjí od aktuální situace v oblasti IT bezpečnosti: „Dokud bylo zálohování spolehlivou ochranou proti ztrátě dat či ransomwarovým útokům, tak zákazníkům stačilo řešení samotného zálohování. Ale v dnešní situaci, kdy jsou ransomwarové útoky ze všeho nejdříve směrovány na zálohy či zálohovací software, roste také zájem o doplňkové funkce typu aktivní ochrany proti zakryptování,“ uvedl Aleš Hok, obchodní manažer řešení Acronis.
Dále Aleš Hok doplnil, že stále více zákazníků přistupuje k ochraně svých dat komplexně a hledá řešení, která jim zajistí tzv. „zero downtime“, tedy provoz bez jakýchkoliv výpadků, které se dát řešit funkcí disaster recovery. „Samostatnou kapitolou je rozhodování mezi on-premise řešením či zálohováním jako službou – dnes cítíme zcela zřetelný přechod od on-premise ke cloudovým službám, u kterých nám lokálně vzrostl podíl na celkových tržbách již na 20 %,“ poznamenal Aleš Hok.
„Na loňské konferenci společnosti Acronis zaznělo, že tradiční zálohování končí, nastává doba kybernetické ochrany, která vychází z kombinace pojmů „ochrana dat“ a „kybernetická bezpečnost“. Jinými slovy říkáme, že nestačí mít jen zálohy dat, ale zároveň je nutné je zabezpečit proti nejrůznějším útokům - zašifrování, krádežím, manipulaci či zveřejnění. Letos jsme proto přišli s řešení Acronis Cyber Protect, které vedle ochrany proti ransomwaru obsahuje i další bezpečnostní prvky jako ochranu koncových zařízení, softwarové aktualizace nebo ověření pravosti dat,“ uzavřel Aleš Hok.
Disková pole jako služba
„Nejdůležitější trend v oblasti infrastruktury informačních technologií paradoxně není žádná převratná technologická novinka, ale způsob jejího nákupu. Podle studie HPE Estimates z října 2019 bude do roku 2022 nakupováno zhruba 14 % IT infrastruktury u poskytovatelů veřejných cloudů, 28 % infrastruktury se bude nadále kupovat do vlastnictví a 58 % se bude nakupovat do vlastních datových center, ale formou služby. Tedy výpočetní kapacitu, datová úložiště a sítě nebude zákazník vlastnit, ale bude flexibilně platit za to, kolik kapacity daný měsíc spotřebujete. Bude mít tedy flexibilitu cloudu, ale data budou v bezpečí jeho datového centra,“ uvedl za Hewlett Packard Enterprise Jan Kameníček.
Další zajímavá fakta za HPE následně doplnil i Pavel Strašlipka, který zdůraznil, že společnost je dlouhodobě úspěšné v prodeji primárních diskových úložišť zákazníkům v soukromém sektoru i ve veřejné správě. Pomyslným tahounem je dlouholetá jednička na českém trhu, HPE 3PAR, jejíž prodeje nijak neklesají. Velmi pozitivně se partneři zajímají o prodej diskových polí HPE Nimble Storage, které jsou svou architekturou, jednoduchostí správy, vestavěnou analytikou HPE InfoSight a provázáním na cloud opravdových tahákem pro mid-market zákazníky. I nová vlajková loď HPE Primera si nachází nové zákazníky a očekávám, že se do půl roku stane jednoznačným tahounem našeho obratu a vystřídá tak HPE 3PAR.
„Osobně však vnímám, že tím, co jde opravdu nejvíce na odbyt není produkt, ale služba. Služba HPE GreenLake, která transformuje vlastnictví diskového úložiště do formátu užívání IT infrastruktury jako služby, tedy s kýženou flexibilitou cloudu, nicméně však s diskovým polem v DC zákazníka, plně pod jeho správou a kontrolou. Řešení jako je HPE 3PAR, Nimble nebo brzy i HPE Primera již nabízíme formou služby, tedy měsíční platbou za spotřebovanou kapacitu s flexibilitou růstu i poklesu. Jak se ukázalo v právě probíhající pandemické krizi, ti zákazníci, jenž tuto službu využívají, byli schopni okamžitě reagovat na tyto neočekávané události,“ doplnil Pavel Strašlipka.
Hardware, software i cloud
„V oblasti zálohování (ochrany dat) patří mezi naše nejžádanější produkty v první řadě deduplikační úložiště Dell EMC Data Domain. Jde o specializovaný typ diskového pole, jehož architektura garantuje obnovitelnost uložených dat. Tím se zásadně liší od své konkurence. Dále přináší globální deduplikaci pro celé prostředí, které chrání, a tím snižuje zásadním způsobem (redukce dat o více než 95 %) dopad na primární (drahou) infrastrukturu a umožňuje data zálohovat a obnovovat ve zlomcích původního času potřebného pro zálohu,“ uvedl Aleš Koreček, Sr. System Engineer v Dell Technologies. Data Domain přináší také velmi účinnou ochranu proti ransomwaru. Z principu architektury úložiště není možno data zašifrovat, nebo smazat externím zásahem, a to ani v případě získání administrátorských privilegií.
Druhým velmi úspěšným produktem Dell Technologies je Data Protection Suite (DPS). Jde o softwarový balík pro řízení ochrany dat – celého životního cyklu, tedy od business continuity až po archivaci a ochranu proti ransomwaru. Výhodou DPS je lehká instalace nevyžadující výkonný hardware. Data jsou přenášena ze zdrojových chráněných systémů out-of-band, řídící servery DPS tedy pouze řídí politiky ochrany a obnovy, zajišťují monitoring a reporting a jsou integrovány i přímo do nativních nástrojů chráněných aplikací a platforem (Oracle RMAN, MS SQL Studio, SAP Hana Studio, SAP BR Tools, VMware vSphere, vCloud Director a mnoho dalších).
„Jako jednoznačný trend vidíme vyšší míru využití cloudových prostředí – ať privátních, nebo veřejných. Mnoho firem je již dnes zařazuje do svých dlouhodobých strategií nejen jako sekundární data centrum sloužící pro D/R účely, ale vidíme i postupnou adaptaci cloudu jako primárního data centra. S tím samozřejmě souvisí i dopady do metodik ochrany dat. Ideálem by měl být stav, kdy případné využití cloudu nemá dopad do požadovaných SLA/SLO v oblasti ochrany dat. Naše řešení lze nasadit i v prostředí cloudů jako softwarově definované komponenty a zákazníci tak nemusí měnit fungující metody ochrany dat, nebo dokonce mohou velmi snadno jednotlivé moduly využití pro bezvýpadkovou migraci dat a aplikací do cloudu,“ poznamenal Koreček.
Dalším trendem, který je stále více zřetelný, je podle Aleše Korečka změna v oblasti vývoje a nasazení softwaru. Stále více společností z TOP 500 přechází na metodiku DevOps a s ní spojené využití kontejnerů. Odlišný způsob vývoje si vyžaduje i odlišný způsob ochrany dat, který musí respektovat novou architekturu. V průběhu přechodu na nový typ vývoje se však mnoho zákazníků potýká s problémy ochrany stávajícího a nového typu prostředí se zajištěním aplikační konzistence. Dobrá zpráva je, že naše řešení jsou připravena i na ochranu kritických hodnot vznikajících při novém typu vývoje bez nutnosti měnit definované SLA a SLO politiky.
Roli hraje i cena
„Firmy se v současné době více orientují na zálohování do cloudových uložišť jako cenově dostupnou a škálovatelnou alternativu k tradičním zařízením. Tito zákazníci chtějí zálohovat do cloudu, což jim sníží náklady na úložiště, poskytne rozmanité možnosti granulární a úplné obnovy, a zároveň centralizují komplexní ochranu dat v jednotném uživatelském rozhraní,“ uvedl Roman Slobodník, business development manager ve společnosti Bakotech.
Trendem bude podle Romana Slobodníka stále běžnější využívání hybridní infrastruktury, což nadále zvýší potřebu mít řešení nabízející bezproblémovou ochranu různých prostředí a platforem. Vzhledem k neustále rostoucímu objemu dat a novým hrozbám budou firmy navíc stále více upřednostňovat řešení, jež poskytují kompletní správu a zabezpečení dat. NAKIVO Backup & Replication nabízí ochranu virtuálních, fyzických, cloud a SaaS prostředí společnostem všech velikostí za atraktivní ceny. K dispozici je 15denní bezplatná zkušební verze bez omezení funkcí a kapacity.