Firmy bezpečnost stále častěji outsourcují – chybí odborníci i potřebné znalosti

18. 4. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Trend Micro)
Průzkum společnosti Trend Micro, vycházející z dotazování 1 125 IT manažerů po celém světě, potvrdil všeobecný nedostatek odborníků z oblasti informačních technologií, především pak specialistů na kybernetickou bezpečnost. Organizace jsou tak nuceny hledat nové způsoby, jak zajistit bezpečnost své podnikové informační architektury.

Většina firem vidí řešení v pokročilých automatizačních technologiích založených na umělé inteligenci, širším vzdělávání a outsourcingu služeb pro prevenci i detekci hrozeb.

Situace v oblasti kybernetických hrozeb se zhoršuje, útočníci své postupy zdokonalují a vedle počtu zranitelností roste i množství bezpečnostních upozornění, na které musí organizace reagovat. Nedostatek odborníků i nejnovějších informací a kvalitních znalostí přitom výrazně zvyšuje nejen riziko, že kybernetičtí zločinci uspějí, ale také závažnost potenciálních důsledků a škod.

Nedostatečné pokrytí lidskými zdroji je podle analytické firmy Gartner (Top Security and Risk Management Trends, 31. ledna 2019) hlavní přetrvávající překážkou pro zavádění nových a účinných bezpečnostních technologií. Navíc počet neobsazených pozic v kyberbezpečnosti by se měl do konce roku 2020 zvýšit z loňského jednoho milionu na jeden a půl milionu.

S ohledem na výše uvedené problémy se organizace začínají více obracet na třetí strany a celkově vzrůstá i v oblasti kybernetické bezpečnosti a její správy poptávka po outsourcingu. A to dokonce až na úroveň sdíleného dohledového centra (SOC), které zajišťuje bezpečnost chráněné podnikové informační architektury jako ucelenou službu.

Mezi výhody outsourcingu v oblasti kybernetické bezpečnosti patří větší odborná znalost pracovníků poskytovatele služeb (chráněná firma nemusí školit své zaměstnance), třetí strana je zárukou kontinuální vysoké kvality služeb (chráněná firma se nemusí obávat odchodu svých specialistů) nebo vysoká nahraditelnost konkrétních správců. Třetí strana spravující bezpečnost má přitom přístup pouze k bezpečnostním produktům, nikoli k datům – ta jsou i nadále uložená v rámci infrastruktury chráněné firmy stejně, jako tomu bylo před outsourcingem. 

„Množství hrozeb i jejich sofistikovanost kontinuálně roste, stejně jako složitost IT infrastruktury a počet koncových bodů, které je třeba chránit. Pro udržení potřebné úrovně bezpečnosti firmy mnohem častěji používají externí zdroje pro správu bezpečnosti. To jim zajistí potřebnou, a především kontinuální odbornost ke konkrétním bezpečnostním produktům,“ uvedla Pavlína Volková, regional account manager společnosti Trend Micro.

Metodologie průzkumu:

Průzkum provedla výzkumná společnost Opinium na základě zadání Trend Micro. Online průzkumu se účastnilo 1 125 IT pracovníků s rozhodovacími pravomocemi, kteří jsou zodpovědní za bezpečnost. Průzkum proběhl v České republice, Velké Británii, Spojených státech amerických, Německu, Španělsku, Itálii, Švédsku, Finsku, Francii, Nizozemí, Polsku a Belgii.

Štítky: 

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více