Trendem se stávají skryté útoky

18. 10. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Trend Micro)
Ze zprávy Midyear Security Roundup 2018 společnosti Trend Micro vyplývá, že se počítačoví zločinci přesouvají od využívání ransomwaru ke skrytějším metodám, jako je například těžba kryptoměn. Dalším trendem je rostoucí „obliba“ neobvyklých typů malwaru, jako jsou bezsouborové varianty, varianty založené na makrech nebo využívající pouze malé soubory.

Letošní rok je ve znamení dosud nevídaného rozšíření útoků typu crypto-jacking, tedy zneužívání výpočetních zdrojů napadaného zařízení pro těžbu kryptoměn. V meziročním srovnání došlo k nárůstu o 956 %. Tato zjištění vycházejí z úspěšných detekcí provedených společností Trend Micro. Naznačují, že počítačoví zločinci se přesouvají od vidiny rychlého zisku pomocí ransomwaru k pomalejšímu, ale o to utajenějšímu přístupu v podobě krádeže výpočetního výkonu právě pro těžbu digitální měny.

„Počítačoví zločinci využívají takové nástroje, u kterých je vyšší pravděpodobnost úspěchu,“ řekl Jon Clay, ředitel společnosti Trend Micro pro globální komunikaci k oblasti hrozeb. „Tradiční mechanismy ransomwaru i dalších typů útoků zaměřených na data jsou dostatečně známé a útočníci proto svoji taktiku postupně mění. Útoky jsou dnes obtížněji odhalitelné, protože hackeři používají zcela nové nebo nepříliš rozšířené techniky. Tento fakt bohužel znamená, že firmy i jednotlivci musí opět přehodnotit svá stávající bezpečnostní opatření. Jen tak si totiž mohou zajistit dostatečnou ochranu i před nejnovějšími hrozbami.“

„Pozorujeme posun od rozsáhlého rozesílání ransomwaru k cílenějším útokům. U nich počítačoví zločinci ransomware využívají jako nástroj pro narušení kritických procesů,“ dodala Pavlína Volková, Regional Account Manager společnosti Trend Micro.

Nové druhy malwaru

Dalším trendem z prvního letošního pololetí je směřování k neobvyklým typům malwaru, jako jsou bezsouborové varianty, varianty založené na makrech nebo využívající pouze malé soubory. V případě jedné konkrétní hrozby vyžadující jen minimum úložného prostoru – TinyPOS – zaznamenala společnost Trend Micro za uvedené období nárůst výskytu 250 %. Posilování těchto druhů hrozeb může být důkazem jejich dlouhodobě se zlepšující schopnosti obcházet bezpečnostní mechanismy, které jsou založené pouze na jednom typu ochrany.

Ke snížení krádeží nebo kompromitace dat nepomohlo ani zavedení směrnice GDPR. Více než půl roku od účinnosti obecného nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů je počet těchto bezpečnostních incidentů přibližně stejný.

Nové zranitelnosti

Pozornost si zaslouží i informace spojené s iniciativou Trend Micro Zero Day Initiative (ZDI). Během prvních šesti měsíců letošního roku zveřejnila ZDI více než 600 bezpečnostních varování a běžné uživatele určitě zaujmou výsledky společnosti Microsoft – každá třetí zranitelnost v jejich systémech se týkala prohlížečů Internet Explorer a Edge. Oproti prvnímu pololetí 2017 si o něco lépe stojí Apple.

Ke stoprocentnímu meziročnímu nárůstu zranitelností došlo v systémech SCADA, zejména pak v uživatelských rozhraních. Bezpečnostní specialisté pracující s těmito prostředími tak musí být i nadále na pozoru, zejména proto, že útočníci jsou místo pouhého průzkumu a sledování stále více destruktivní. Iniciativa ZDI je v boji s kybernetickým zločinem skvělým pomocníkem, protože je díky širokému přehledu schopná s vysokou mírou úspěšnosti předpovědět, jaké typy zranitelností budou v nejbližších útocích použité.

„Úspěšné“ e-mailové útoky

Na vzestupu jsou i škody způsobené útoky využívajícími firemní emaily, tedy tzv. BEC útoky (Business Email Compromise). Dle FBI dosáhly za první pololetí roku 2018 výše 12,5 miliardy USD, což překonává původní předpovědi společnosti Trend Micro pro celý svět o 3,5 miliardy dolarů. Důležitým mechanismem v boji s těmito typy útoků je technologie označovaná jako Writing Style DNA, která k posouzení pravosti identity autora textu využívá umělou inteligenci. Pomocí porovnávání stylu písemného projevu (proto odkaz na DNA) v předchozích emailové komunikaci umí rozeznat falešný e-mail od pravého.

Celá přehledová zpráva Midyear Security Roundup 2018 je k dispozici zde.

Štítky: 

Podobné články

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více
Foto: Algotech

Tržby z prodeje bezpečnostních produktů vloni vzrostly o 15,6 %

8. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětové tržby za bezpečnostní produkty dosáhly v roce 2023 celkem 106,8 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 15,6 % oproti roku 2022. Růst tržeb byl výrazný – podle IDC zaznamenalo dvouciferný meziroční nárůst všech šest sledovaných kategorií. Růst by měl navíc pokračovat přinejmenším do roku 2028. Čtěte více