Infografika: Intel oslavil 50 let. Připomeňte si jeho největší inovace

19. 7. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Intel, jedna z nejdůležitějších společností IT historie, 18. července 2018 oslavila 50 let od svého založení. Pojďme si proto ve stručnosti připomenout deset nejdůležitějších inovací, které spatřily světlo světa právě díky tomuto americkému výrobci.
Zleva Andy Grove, Robert Noyce a Gordon Moore, tři muži, kteří stáli u zrodu Intelu

Architektura x86

V roce 1978 Intel představil v procesoru 8086 instrukční sadu x86. Dnes je na tomto principu založena naprostá většina osobních počítačů, pracovních stanic i serverů.

Moorův zákon

Podle Moorova zákona se počet tranzistorů v integrovaném obvodu zdvojnásobí každé dva roky. Přestože Gordon Moore toto prohlásil ještě před (spolu)založením Intelu, platí dodnes, a žádná jiná společnost v historii z něho nevytěžila víc.

USB

Intel rovněž se rovněž spolupodílel na zrodu univerzálního Plug and Play rozhraní USB, které se brzy stalo průmyslovým standardem pro připojování počítačových periférií. První integrovaný obvod s podporou USB představil Intel v roce 1995.

Procesor 8080

Model Intel 8080 se stal prvním univerzálním procesorem v historii. Na trh se dostal v roce 1974 a i díky němu se staly osobní mikropočítače dostupné milionům lidí.

Tranzistory 3D Tri-Gate

V roce 2011 Intel začal hromadně využívat tranzistory s trojrozměrnou strukturou. Ty zachovávaly Moorův zákon a přinášely dramatický nárůst výkonu při zachování nízké spotřeby.

Procesor Intel 4004

V roce 1971 Intel uvedl na trh model 4004, první komerčně dostupný mikroprocesor. Šlo o monolitické CPU plně integrované na jednom malém čipu.

Procesor Intel Pentium

Procesory Pentium se na trh dostaly v roce 1993, v té době obsahovaly 3,1 milionu tranzistorů a odstartovaly éru značení procesorů Intel slovními názvy namísto číselných.

Paměti 3D XPoint (Intel Optane)

V roce 2015 Intel společně s firmou Micron představil novou nevolatilní paměťovou technologii, která přináší vyšší rychlost než paměti NAND a větší hustotu buněk než paměti DRAM. Intel tuto technologii využívá u produktů řady Optane.

Ethernet

Standard Ethernet společně vytvořily firmy Intel, Digital Equipment a Xerox a umožnily tak jednoduché propojování počítačů v místních sítích.

Vícejádrová architektura

Intel se stal průkopníkem i v oblasti čipů s více výpočetními jádry. Poprvé byla technologie nasazena v roce 2005 a s výjimkou nejnižších modelových řad se rychle rozšířila napříč téměř celým produktovým portfoliem. Nový přístup umožnil dosáhnout vyššího výkonu v přepočtu na watt a znamenal důležitý pokrok ve vývoji mikroprocesorů.

Štítky: 

Podobné články

Slavnostní předání ocenění HP Partner roku 2024 v Budapešti

28. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Společnost HP během exkluzivního setkání s nejvýznamnějšími obchodními partnery z České republiky a Slovenska předala prestižní ocenění HP Partner roku 2024. Slavnostní ceremoniál proběhl minulý týden v Budapešti na lodi Boatanic s malebným výhledem na Budínský hrad. Akce se konala za podpory společností AMD a Microsoft. Čtěte více

Geetoo Holding přebírá společnost Data Force

25. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Geetoo Holding)
Technologická skupina Geetoo Holding investující do IT, dosáhla dohody se zakladateli společnosti Data Force, významného poskytovatele služeb v oblasti ukládání, zálohování, archivace a virtualizace dat, ale také IT správy, automatizace, monitoringu a kontejnerizace. Čtěte více

Značka TrueCam končí, přechází pod LAMAX

22. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: LAMAX)
Oblíbené autokamery TrueCam přechází pod značku LAMAX. Ta bude dál pokračovat v jejich vývoji, kdy zúročí své bohaté zkušenosti s výrobou spotřební elektroniky. Čtěte více

Nový Red Hat OpenShift AI zvyšuje škálovatelnost a přizpůsobivost umělé inteligence

21. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Nejnovější verze platformy Red Hat OpenShift AI pro umělou inteligenci a strojové učení umožňuje podnikům ve velkém rozsahu vytvářet a poskytovat aplikace s podporou AI v hybridním cloudu. Platforma Red Hat OpenShift AI 2.15 je navržena tak, aby poskytovala větší flexibilitu i možnosti ladění a sledování, což pomáhá urychlit inovace a zajistit provozní konzistenci AI/ML. Čtěte více