V Brně bylo otevřeno centrum kybernetické bezpečnosti nové generace

20. 6. 2018. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: Visitech)
Zákon o kybernetické bezpečnosti (ZoKB) a nově také směrnice EU o ochraně osobních údajů (GDPR) kladou na firmy vysoké požadavky na to, jak zacházet s informacemi a chránit informační systémy. Také kybernetické útoky rostou geometrickou řadou, přesto nejčastěji přichází hrozba zevnitř. Situaci ale firmám pomáhají řešit dohledová centra.

Společnosti mají často omezené zdroje a nemohou si dovolit nakupovat drahé technologie a najímat odborníky kybernetické bezpečnosti. Možným řešením je svěřit formou služby kybernetickou bezpečnost do rukou odborníků. Přesně to nabízí Security Operation Centrum SOC365, které je jako jedno z mála registrované v mezinárodní evidenci Security Emergency týmů díky službě Trusted Introducer.

Kromě SOC365 je zde uvedené i pracoviště CSIRT-MU (Computer Security Incident Response Team Masarykovy univerzity), známé svým odhalováním kybernetických útoků po celém světě. Službu Trusted Introducer zřídila evropská komunita CERT/CSIRT týmů v roce 2000 za účelem řešení společných potřeb a budování infrastruktury, která by poskytovala důležitou podporu všem bezpečnostním týmům, zaměřeným na řešení a řízení bezpečnostních incidentů v kybernetickém prostoru.

 

SOC365 dokáže jakoukoliv firemní síť, nebo síť pracovišť státní správy připojit do dohledového centra během dvou dnů. Následně pak posílá pravidelné reporty a přehledy o provozu na síti, případně upozorňuje na možné útoky či anomálie. IT pracoviště podniku či organizace se tak plně může věnovat běžnému operativnímu provozu a údržbě a bezpečnostní monitoring provádí specializované pracoviště. SOC365 je vybaveno technologiemi v řádu dvou desítek miliónů korun (SIEM, log management, asset management, vulnerability assessment, behaviorial monitoring, intrusion detection atd.) Hlavní složku však tvoří tým SOC365, tedy odborníci, kteří nonstop dohlížejí na bezpečnost a mají potřebné znalosti a zkušenosti.

Tato forma zajištění kybernetické bezpečnosti snižuje náklady spojené s splněním zákonných požadavků pro firmy. Zároveň ale zvyšuje celkovou úroveň bezpečnosti, jelikož firma využívá expertní pracoviště, které je vybaveno potřebnými technologiemi a je součástí všech dalších bezpečnostních týmů po celé Evropě.

SOC365 je nabízena standardizovaná služba, podle potřeb klienta (podle odvětví či zařazení dle ZoKB, např. kritická infrastruktura) lze nastavit čerpání potřebných služeb. SOC365 zohledňuje technologie, které již podnik či organizace má. Používá Enterprise Service Bus, který umí optimalizovat využívání kybernetické bezpečnosti formou služby.

Štítky: 

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více