Partnerské setkání společnosti Eaton ve znamení novinek
Partnerské dny zahájil Jan Hrůza, Power Quality CZ&SK sales manager v Eatonu, který hosty přivítal a seznámil je s programem několika následujících hodin. „Všem bych vám chtěl poděkovat nejen za účast, ale zejména za to, že prodáváte nebo používáte produkty Eaton, že vás s námi baví spolupracovat a chtěl bych vám slíbit, že si to bereme jako závazek a že se budeme snažit, aby vás spolupráce se společností Eaton bavila i nadále,“ doplnil Jan Hrůza.
Novinky v sortimentu (třífázových) UPS
S novinkami v sortimentu (třífázových) UPS společnosti Eaton přítomné seznámil produktový specialista sekce Power Quality Michal Rybka. Z produktového portfolia vyzdvihl modely:
Eaton 91PS – Novinka, která vychází z osvědčeného modelu Eaton 93PS pracující ve výkonovém rozsahu 8-40 kW, avšak pouze s jednofázovým výstupem. Současně lze provozovat až čtyři paralelní jednotky. Účinnost je až 99 % v režimu ESS a osadit lze jeden bateriový řetězec. Součástí je komunikační SNMP karta v základu.
Eaton 93PS – Zařízení s výkon 8-40 kW využívající výkonové moduly 10,15 a 20 kW. Paralelně lze zapojit až čtyři jednotky s až čtyřmi bateriovými řetězci. Účinnost je až 99 % v režimu ESS a součástí základní výbavy je i SNMP karta.
Eaton 93PM – UPS dostupná ve variantách s výkonovým rozsahem 30 – 200 kW (účiník 1) nebo 60 – 250 kVA (účiník 0,9). Druhá varianta pak nabízí výkonový rozsah 100 – 400 kW (účiník 1) nebo 100 – 500 kVA (účiník 0,9/0,95). Lze dosáhnout účinnosti až 99 % a paralelně lze provozovat čtyři, respektive osm jednotek. I v tomto případě je součástí základní výbavy SNMP karta.
Zajímavou novinkou je tzv. kompenzace jalového výkonu dostupná v režimu ESS u modelů 93PS a 93PM a umožňující nastavit kompenzaci tvořenou UPS anebo sítí.
Klíčové technologie v UPS Eaton
Michal Rybka pak dále představil také několik klíčových technologií, které se v UPS Eaton objevují. Například technologie HotSync umožňuje zajistit vyšší spolehlivost a dostupnost systému prostřednictvím paralelního provozu více UPS bez nutnosti dodatečné komunikace a dalších ovládacích prvků, nemá žádný bod selhání a funguje na principu zpětné vazby, kde je změna frekvence řízena jako funkce napětí, resp. výkonu střídače. Pomocí technologie Variable Module Management System dochází k přepínání výkonu UPS a rozkládání výkonu mezi jednotlivými jednotkami, v důsledku čehož je dosaženo vyšší účinnosti. Tuto funkci lze využít i v jedné UPS s více výkonovými moduly. Detekční a přechodová technologie Energy Saver System pak umožňuje dosáhnout nejvyšší účinnosti (ideální sinusoidy) ze všech provozních režimů UPS. Technologie, která pomocí chytrých algoritmů a speciálních postupů nabíjení minimalizuje nepříznivé vlivy působící na životnost baterie a včas upozorňuje před ztrátou kapacity a přináší i detailní monitoring baterií, se nazývá Advanced Battery Management. Easy Capacity Test pak umožňuje uspořit náklady na externí zátěž, která se používá pro testování UPS systémů při prvním spuštění – energie je přenášena zpět na vstupní svorky místo toho, aby byla přenášena zpět do zátěže.
Kalkulačka celkových náklad
Svým partnerům Eaton nabízí nástroj Total Cost Calculator pro porovnání pořizovacích a provozních nákladů UPS a nákladů na vyřazení z provozu v daném časovém horizontu. Zahrnuty jsou všechny třífázové UPS Eaton.
Komplexní péče o UPS
Servisu a celkově tomu, jak se k UPS Eaton chovat pro zajištění co nejvyšší životnosti a co nejvyšší spolehlivosti se ve své prezentaci věnoval service manager českého a slovenského Eatonu Josef Zíka. Klíčem je preventivní údržba a přítomní se dozvěděli, jaké přináší výhody a co naopak může přijít, pokud se zanedbá. Podrobněji byly představeny také se servisem související služby, které Eaton nabízí. Zaznělo také několik informací o stále větším trendu v prodeji UPS, kterým je jejich pronájem za měsíční paušál v podobě balíčku služeb. Kromě samotné UPS je v ceně zahrnut i veškerý servis a péče (včetně například výměny akumulátorů).
Riziko popálení od elektrického oblouku
Hodnocení rizika vzniku popálení od elektrického oblouku se věnoval Jan Pígl z Eaton EESS. Prezentace se věnovala bezpečnostním a rizikovým faktorům, které se mohou při práci s UPS (zejména v datových centrech) a jejich obsluze objevit, i tomu, jak se chovat, aby k nim nedošlo a jak jim předcházet (metody snížení rizik). Nechyběl ani krátký pohled z legislativního hlediska. Pro lepší představu Jan Pígl své vystoupení doplnil případovými studiemi a vlastními zkušenostmi a poradil také s výběrem vhodného pracovního oděvu.
Zefektivnění energetické závislosti
Poslední prezentaci rovněž zajistil Michal Rybka, který hovořil o řešení Eaton Energy Storage. Pod tímto termínem se skrývá soustava zařízení, která umožňuje ukládat vyrobenou energii do úložiště a spotřebovávat ji v době, kdy je to vyžadováno. Příkladem může být kombinace fotovoltaických panelů, střídačů a bateriového úložiště. Eaton nabízí rezidenční (pro rodinné domy, výkon do 10 kW), komerční (nákupní centra, nemocnice apod., výkon zhruba do 100 kW) i průmyslová řešení (průmyslové budovy a areály – výkon asi do 1 000 kW).
K výhodám nasazení těchto řešení obecně patří například optimalizace výroby a spotřeby elektrické energie, možnost rozhodovat o využití elektrické energie, snížení závislosti na distribuční síti, nižší odběr elektrické energie ze sítě, úspora nákladů za elektřinu nebo snížení uhlíkové stopy.