V roce 2017 bylo denně detekováno 360 000 škodlivých souborů

8. 1. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Počet nových škodlivých souborů zpracovaných každý den detekční technologií přímo ve společnosti Kaspersky Lab se v roce 2017 vyšplhal na 360 000. To je 11,5% nárůst oproti roku 2016. Po mírném poklesu v roce 2015 tak opět počet každodenně detekovaných škodlivých souborů již druhým rokem stoupá.
Foto: Pixabay.com

Velké množství škodlivých souborů detekovaných každý den vypovídá o vysoké aktivitě kyberzločinců zapojených do tvorby a šíření malwaru. Sledování těchto ukazatelů se odborníci věnují už od roku 2011, kdy každý den napočítali 70 000 škodlivých souborů. Od té doby jejich množství narůstá a v současnosti dosahuje pětinásobku původní hodnoty.

Nejvíce souborů klasifikovaných jako nebezpečné spadá do kategorie malwaru (78 %). Viry stále představují 14 % denních detekcí, i když jejich podíl začal významně klesat už před pěti šesti lety.

Zbývajících 8 % tvoří reklamní software. Ten není všeobecně považován za škodlivý, ale v mnoha případech může soukromá data vystavovat zvýšenému riziku.

Ze všech nebezpečných souborů detekovaných každý den je jich zhruba 20 000 identifikováno systémem Astraea. To je speciální malwarový analytický systém společnosti Kaspersky Lab se schopností strojového učení, který umí malware automaticky identifikovat a zablokovat.

„V průběhu posledních dvou let jsme zaznamenali enormní nárůst počtu útoků ransomwarem. Předpokládáme, že tento trend bude i nadále pokračovat, protože za vývojem ransomwaru stojí obrovský zločinný ekosystém, který denně produkuje stovky nových hrozeb. Minulý rok se také výrazně rozšířily minery. Tento malware začali kyberzločinci využívat ve vyšší míře především proto, že stoupala obliba kryptoměn. V neposlední řadě stojí za zvyšujícím se počtem každodenně detekovaných škodlivých souborů i zlepšující se bezpečnostní technologie. Díky každé nové aktualizaci jsme schopni detekovat více druhů malwaru, a tím pádem stoupá i počet objevených hrozeb,“ uvedl Vyacheslav Zakorzhevsky, vedoucí anti-malwarového týmu ve společnosti Kaspersky Lab.

Další zajímavé statistiky z oblasti kybernetické bezpečnosti za rok 2017 zahrnují:

  • Řešení Kaspersky Lab zastavila 1 188 728 338 útoků pocházejících z online zdrojů po celém světě.
  • Internetová antivirová řešení Kaspersky Lab detekovala 15 714 700 unikátních škodlivých objektů.
  • 29,4 % uživatelských počítačů přišlo alespoň jednou za uplynulý rok do styku s online malwarovým útokem.
  • 22 % uživatelských počítačů bylo vystaveno podvodným reklamním programům.
Štítky: 
Bezpečnost, Kaspersky

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více