Infografika: Při sdílení citlivých dat jsou pro české firmy největší výzvou mobilní zařízení
Stále více pracovníků přistupuje k podnikovým informacím mimo své pracoviště – z domu, u zákazníků, z kaváren, na letištích apod. Již ve více českých firmách pracovníci využívají ke své práci notebooky než stolní počítače (83 % oproti 78 %) a ve 39 % aktivně využívají chytré telefony, čímž zvyšují rizika napadení či ztráty citlivých firemních údajů. Vedle toho je také trápí značná nepřehlednost a roztříštěnost informací, kdy se různá data nacházejí na různých, často nezabezpečených lokálních i cloudových úložištích typu Dropbox.
Klíčová zjištění průzkumu:
- České podniky v oblasti sdílení a synchronizace dat nejčastěji řeší přístup z mobilních zařízení (45 %), roztříštěnost informací (41 %), pomalé připojení k internetu (34 %) a nízkou úroveň ochrany dat (28 %).
- Pracovníci ve firmách ke své práci využívají notebooky (83 %), stolní PC/Macy (78 %), chytré telefony (39 %) a tablety (17 %).
- V nejvíce případech přistupují uživatelé ve firmách z mobilních zařízení k obchodním informacím (v 61 % firem), osobním údajům (29 %), účetnictví (29 %), údržbě a servisním údajům (27 %) a k marketingovým informacím (20 %).
„Pokud firmy nebudou kontrolovat a řídit přístup svých pracovníků k důležitým informacím, budou nejen riskovat krádež či ztrátu svých dat, ale také od roku 2018 pokutu za nedostatečnou ochranu osobních údajů,“ řekl Zdeněk Bínek ze společnosti Zebra systems, která je distributorem řešení Acronis na českém a slovenském trhu. „Striktnější ochrana sdílení dnes již nemusí automaticky znamenat nižší produktivitu či menší komfort pro uživatele. Nástroje umožňující selektivní a časově omezená přístupová práva k informacím uloženým na jednom místě zaručují nejen větší ochranu dat, ale také efektivnější spolupráci nad obchodními dokumenty, marketingovými aktivitami a interakcí se zákazníky.“