Mobilita zvyšuje produktivitu i rizika nekontrolovaného sdílení firemních dat
Počet uživatelů chytrých telefonů na celém světě přesáhl podle aktuálních odhadů hranici dvou miliard a již několik let je počet smartphonů vyšší než počet osobních počítačů. To vytváří zcela novou situaci v oblasti sdílení podnikových dokumentů a nutí přemýšlet o posílení bezpečnosti firemních dat. A to zejména za situace, kdy 90 % pracovníků využívá k práci své osobní chytré telefony s často minimálním zabezpečením.
Klíčová zjištění průzkumu:
- české firmy trápí v oblasti sdílení dat hlavně nepřehlednost a roztříštěnost informací (54 %), neexistující bezpečnostní politika pro správu dat (53 %), nekontrolovaný přístup z různých zařízení (45 %) a ukládání dat do externích úložišť typu Dropbox či Google Drive (23%);
- při používání BYOD zařízení mají obavy především z krádeže či úniku citlivých dat (73 %) a nakažení malwarem (54 %);
- při hledání vhodných řešení pro sdílení dat kladou největší důraz na bezpečnost (63 %), produktivitu pracovníků (58 %) a snadnou administraci řešení (50 %), méně pak na vyhovění regulatorním požadavkům (19 %).
„Správně zvolené řešení pro sdílení firemních dat s podporou jakéhokoliv koncového zařízení poskytuje rychlou návratnost investice díky rychlému přístupu k požadovaným datům a lepšímu rozhodování,“ řeklZdeněk Bínek ze společnosti Zebra systems, která distribuuje produkty Acronis na českém a slovenském trhu.„Avšak současně musí zajišťovat vysokou úroveň zabezpečení klíčových dat. K dosažení úspěchu dnes nelze ani jeden z těchto základních požadavků, tj. bezpečnost a produktivitu, upřednostňovat – oba musejí být v rovnováze.“