Čtvrtina českých firem se nechrání proti DDoS

19. 7. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Každá čtvrtá společnost v České republice riskuje ztrátu přístupu k důležitým podnikovým systémům. Může to znamenat nejen finanční ztrátu, ale také poškození firemní pověsti. Více než třetina (35 %) českých společností přitom považuje investici do zabezpečení proti útokům DDoS za důležitou.

Přibližně stejné množství dotázaných firem (37 %) si myslí, že anti-DDoS ochrana je důležitou součástí kybernetické bezpečnosti jejich infrastruktury. U telekomunikačních a finančních společností jde o 82 %, respektive 78 %.

I přesto jsou podle průzkumu mezi českými společnostmi takové, které toto zabezpečení nepoužívají vůbec (24 %), nebo jen zčásti (47 %). Z toho vyplývá, že pouze 29 % dotázaných firem je plně chráněno proti rozšířeným útokům DDoS. Zajímavé je, že většina společností bez ochrany proti tomuto typu hrozeb jsou právě ty, které patří k těm nejčastěji napadaným, např. média (36 %), zdravotnické nebo vzdělávací organizace (31 %).

Z průzkumu dále vyplývá, že globálně je pro čtvrtinu (25 %) společností stabilita podnikových systémů jednou z hlavních priorit. Pouze 15 % z nich však uvažuje o zavedení anti-DDoS řešení v blízké budoucnosti. Mezitím ale mohou být jejich databáze, e-mail, webové stránky nebo jiné online služby narušeny, a to i tím nejbanálnějším útokem. Podle průzkumu může jediný útok DDoS stát společnost, včetně nákladů na obnovení systému, poplatků, vylepšení pověsti atd., více než 400 000 USD (přes 9,7 milionu korun).

„Z naší zkušenosti víme, že mnoho firem považuje útoky DDoS v porovnání s jiným malwarem za neškodné. Tento přístup může ale skončit velkou finanční ztrátou. Útoky DDoS mohou být pro podnik stejně škodlivé jako jakékoli jiné hrozby, obzvlášť pokud jsou součástí většího cíleného útoku. Ochrana IT infrastruktury vyžaduje komplexní přístup. Nedílnou součástí by mělo být zajištění kontinuální dostupnosti všech důležitých online systémů nehledě na velikost podniku nebo jeho zaměření,“ řekl Petr Kuboš, corporate sales manager v Kaspersky Lab.

Údaje vyplývají z průzkumu společnosti Kaspersky Lab a B2B International, který byl proveden mezi více než 5 500 společností z 26 zemí světa, včetně České republiky.

Štítky: 
Bezpečnost, DDoS, Kaspersky

Podobné články

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více