Kyberhrozby v roce 2015: Česko mezi nejbezpečnějšími

8. 1. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Česká republika je desátou nejbezpečnější zemí, jejíž uživatelé čelí místním hrozbám. Mezi nejzajímavější zjištění ve statistikách firmy Kaspersky Lab za rok 2015 globálně patří to, že mobilní finanční hrozby vedou žebříček škodlivých programů určených ke krádeži peněz.

Dalším znepokojivým trendem právě uplynulého roku je rychlé rozšíření ransomwaru. Kaspersky Lab jej detekovalo v 200 zemích a teritoriích.

Další hlavní trendy v činnosti kybernetických zločinců v roce 2015:

  • Kyberzločinci ve snaze minimalizovat riziko trestního stíhání přešli od útoků malwarem k agresivnímu šíření adwaru. V loňském roce bylo 12 z 20 webových hrozeb právě adwarem. Reklamní programy byly zaznamenány na 26,1 % počítačů uživatelů.
  • Kaspersky Lab také vypozorovala nové techniky maskování exploitů, shellkódů
    a payloadů. Konkrétně kyberzločinci například využili šifrovací protokol Diffie-Hellman a schovali balíčky exploitů do objektů ve Flashi.
  • K ukrytí kontrolních serverů využili technologii Tor anonymizace a Bitcoiny k finančním transakcím.

Mobilní finanční malware se stává vyspělejším. V roce 2015 se v žebříčku deseti nejvýznamnějších rodin finančního malwaru ocitly bankovní trojské koně Faketoken a Marcher.  Marcher malware krade detaily plateb ze zařízení s Androidem – sleduje spuštění dvou aplikací na infikovaném přístroji – mobilní bankovní aplikace jedné z evropských bank a Google Play. Pokud uživatel jednu z nich spustí, vyskočí okno k zadání detailů kreditní karty. Ty pak malware odesílá podvodníkům. Faketoken spolupracuje s počítačovými trojany. Uživatel je zmanipulován k tomu, aby si nainstaloval na svůj chytrý telefon aplikaci, která je ve skutečnosti Trojanem, jež zachycuje jednorázový potvrzovací kód (mTAN).

„Tradičního“ finančního kybernetického zločinu nicméně v roce 2015 neubylo. Celkem zablokovala řešení Kaspersky Lab téměř dva miliony pokusů (1 966 324) o spuštění malwaru kradoucího peníze skrze online banking na počítačích. To je oproti roku 2014 nárůst o 2,8 % (1 910 520).

Dosud nejužívanější rodinu malwaru ZeuS v různých podobách sesadila z trůnu skupina Dyre/Dyzap/Dyreza. Na více než 40 % uživatelů napadených bankovními trojany útočila Dyreza pomocí účinné metody web-injection (vsunutí škodlivého kódu na webovou stránku).

Celosvětovou noční můrou se nicméně stává ransomware. Rozšiřuje se do dalších zemí a na různé platformy. Jeden z šesti (17 %) útoků vyděračským malwarem cílí na Androidy, pouhý rok po vůbec prvním útoku na tuto platformu. Oproti roku 2014 celkový počet napadení šifrovacím ransomwarem stoupl o 48,3 % na skoro 180 tisíc. A v mnoha případech útočníci používají kromě šifrování i další funkce, které kradou data z napadených počítačů.

Statistiky Kaspersky Lab ukazují, že kyberzločinci preferují práci a hostitelské služby v různých zemích, jejichž trh s nimi je dobře rozvinutý. Celých 80 % útoků pochází z online zdrojů umístěných v 10 zemích. A první tři se nemění – USA (24,2 %), Německo (13 %), a Nizozemsko (10,7 %).

Štítky: 
Bezpečnost, Kaspersky

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více