Novou platformu Intelu pro internet věcí využije více zařízení

10. 11. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Společnost Intel představila novou referenční architekturu IoT Platform a zároveň i nové hardwarové a softwarové produkty. Platforma reaguje na příležitosti, které trh nabízí a zahrnuje dvě referenční architektury i portfolio produktů od Intelu a jeho ekosystému.

Produkty zahrnují nové procesory Intel Quark pro IoT, bezplatné a jednoduché operační systémy s komplexním cloudovým balíkem od Wind River a analytickými funkcemi. Vše bylo navrženo za účelem vytvoření bezpečných, chytrých a propojených řešení od samotných zařízení až po cloud.

„Intel dále posiluje svou pozici v oblasti internetu věcí a nabízí komplexní sadu stavebních bloků se silným ekosystémem, kterým reaguje na tržní příležitosti v oblasti internetu věcí,“ prohlásil viceprezident společnosti a ředitel divize IoT Doug Davis. „Intel svým zákazníkům usnadňuje škálování od samotných zařízení po cloud, a to prostřednictvím nových procesorů Intel Quark pro IoT a bezplatného s cloudem propojeného OS pro mikroovladače.“

IoT snadno a rychle

Nová referenční architektura Intel IoT Platform pro chytrá zařízení umožní vyvíjet, zabezpečit a integrovat chytrá zařízení. Platforma poskytuje plány pro rychlejší uvádění inovací na trh snižováním složitosti a definováním toho, jak se budou chytrá zařízení bezpečně připojovat a sdílet důvěrná data v cloudu. První společností, která představila IoT řešení postavená na Intel IoT Platform je SAP. Při vývoji svých firemních IoT end-to-end řešení bude vedle své cloudové platformy SAP HANA používat také platformu Intel.

Procesory pro chytrá propojená zařízení

Nové modely procesorů Intel Quark pro internet věcí jsou energeticky účinným řešením pro chytrá zařízení. SoC Intel Quark SE a mikroovladače Intel Quark D1000 a D2000 pracují při nízké spotřebě energie a jsou vhodnou sadou pro IoT, protože nabízejí vyšší tepelnou odolnost pro použití v náročných prostředích a jsou dlouhodobě spolehlivé. Intel Quark SE SoC pro IoT nabízí integrovaný senzorový hub a technologii pattern matching, díky které nabízí informace z čidel na samém okraji IoT v reálném čase.

Společnost Yanzi, specializující se na chytré budovy, využívá SoC Intel Quark k vývoji Yanzi Plug a Yanzi Motion, které zajistí sběr dat od využití prostoru po využití světel v kancelářské budově. První řešení je čidlo monitorující spotřebu energie a umožňující optimalizovat využití energie podle využití místa a dále provozovat prediktivní údržbu. Vedle toho nabízí analytické funkce na samém okraji systému a ve „věci“. Řešení přináší úsporu provozních nákladů a celkových nákladů na vlastnictvím IoT systémů v chytrých budovách.

Honeywell demonstroval prototyp řešení pro připojeného dělníka, které využívá technologii Intel Quark. Elektronika integrovaná do průmyslového oblečení pomáhá monitorovat prostředí dělníků a pracovníků plnících kritické úlohy, jako jsou záchranáři, dělníci v průmyslu nebo hasiči. Ukazuje, jak integrace dat od různých pracovníků pomůže předvídat nebezpečné podmínky a zabránit kritickým situacím nebo selháním, které by mohly ohrozit bezpečnost nebo způsobit nákladná zdržení.

Mikroovladač Intel Quark D1000 je dostupný již dnes, mikroovladač Intel Quark D2000 bude dostupný ke konci roku. Intel Quark SE SoC pro IoT bude k dispozici v první polovině roku 2016.

Bezplatný software od zařízení do cloudu

Nová nabídka od Wind River má pomoci tvůrcům a komerčním vývojářům zjednodušit a urychlit vývoj aplikací a zařízení pro IoT, přičemž disponuje schopností začít se sestavováním aplikací v době kratší než deset minut. Software je kritickou součástí Intel IoT Platform, obsahuje bezplatné operační systémy propojené s cloudem a fungující na různých architekturách (Wind River Rocket a Wind River Pulsar Linux) a též komplexní cloudovou sadu produktů poskytovaných na bázi SaaS (software jako služba).

Řešení „zařízení do cloudu“ otevírá vývoj IoT širokému spektru jednotlivců, od tvůrců po komerční vývojáře. Rovněž nabízí zákazníkům cestu ke komercializaci – od experimentování přes vývoj až po plně komerční nasazení. Se svou nejnovější nabídkou Wind River nejen posiluje svou přítomnost v cloudu, ale dál rozšiřuje svou OS stopu v MCU.

Odhalení hodnoty IoT prostřednictvím analytiky

Hodnota IoT se ukáže v momentě, kdy budou známy nové poznatky o masivním objemu dat generovaném chytrými zařízení. Klíčovou součástí nové Intel IoT Platform je the Trusted Analytics Platform (TAP), jež umožňuje na základě dat činit konkrétní kroky a lze ji integrovat do komplexního IoT řešení. TAP bylo navrženo pro vývojáře a vědce. Je vhodnou platformou pro řadu odvětví, jako je například zdravotnictví, maloobchod nebo průmysl. Nabízí integraci s referenční architekturou Intel IoT pro správu dat, abstrakci protokolů, distribuci a výpočet pracovní zátěže.

Štítky: 

Podobné články

České Radiokomunikace si vybrali poskytovatele nové generace připojení LoRaWAN

10. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: CRA)
Společnost CRA si pro modernizaci a zefektivnění poskytování komerčních služeb internetu věcí (IoT) v České republice zvolila službu Operator Platform-as-a-Service (PaaS) firmy Netmore. Netmore PaaS umožní Českým Radiokomunikacím nejen poskytovat síťovou konektivitu LoRaWAN na úrovni operátora, ale také optimalizovat monitorování sítě a technickou podporu pro nasazení IoT v různých odvětvích. Čtěte více

5G Network Slicing umožní poskytovat mobilní připojení na míru

4. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
Tradiční mobilní sítě často nedokážou efektivně reagovat na specifické potřeby jednotlivých aplikací a služeb. Jedna z funkcí 5G sítí, tzv. Network Slicing, přináší efektivní řešení. Umožňuje vytváření virtuálních sítí s přesně definovanými parametry pro různé aplikace, například pro cloudové hry, HD video streaming, nebo autonomní vozidla. Čtěte více

Cisco a Honeywell mají společné AI řešení pro úspory energií v budovách

25. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco systems)
Společnosti Cisco a Honeywell spojily své technologie do řešení, které s využitím umělé inteligence dokáže v reálném čase optimalizovat spotřebu energie v komerčních budovách a přizpůsobit vytápění či klimatizaci podle aktuální obsazenosti. Nasazení společné platformy v provozu budovy nebo celého kampusu dovoluje razantně snížit spotřebu energií a tím i snížit uhlíkovou stopu. Čtěte více

Kybernetická bezpečnost v éře chytrých měst: Výzvy a řešení pro IoT a dohledové systémy

17. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: TeskaLabs)
V posledních letech jsme svědky bezprecedentní transformace našich měst. Koncept chytrých měst se stal důležitým bodem urbanistického plánování a rozvoje, slibujícím revoluci v tom, jak žijeme, pracujeme a komunikujeme s naším prostředím. S rostoucí propojeností a digitalizací městské infrastruktury se ale exponenciálně zvyšují i rizika kybernetických útoků. Čtěte více