Malé firmy přehlížejí hrozby spojené s BYOD

4. 8. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Podle studie Kaspersky Lab podniky často přehlížejí hrozby spojené s trendem Bring Your Own Device. Zatímco zaměstnanci se domnívají, že bezpečnost mobilních zařízení je odpovědností firem, majitelé malých podniků věří, že BYOD nepředstavuje žádnou hrozbu, a o zabezpečení zařízení nejeví zájem.

BYOD již není rozvíjejícím se trendem, ale široce přijímanou obchodní praxí týkající se jak malých podniků s méně než 25 zaměstnanci, tak velkých firem s více než 5 000 lidmi. Studie ukázala, že dvě třetiny (konkrétně 62 %) majitelů společností a zaměstnanců po celém světě užívají k práci soukromá mobilní zařízení. Postoj k ochraně dat na mobilních zařízeních je však velice vzdálený ideálnímu stavu.

Spotřebitelský průzkum Kaspersky Lab týkající se bezpečnostních rizik zjistil, že šest z deseti respondentů má obavy ze sledování či krádeže dat prostřednictvím mobilního zařízení. Současně se však aktivně nechrání a spoléhají na to, že to za ně učiní jejich zaměstnavatelé. Zaměstnanci přitom často na svých osobních noteboocích, tabletech a chytrých telefonech uchovávají věci týkající se práce – soubory, e-mailovou komunikaci a občas dokonce i hesla k pracovním e-mailovým účtům, podnikové či VPN síti.

Třetina zaměstnavatelů a majitelů malých společností nevidí žádné riziko v tom, že zaměstnanci užívají svá soukromá mobilní zařízení pro práci. Riziko krádeže dat z mobilního zařízení zaměstnance pro ně není znepokojující, tudíž mu nevěnují příliš pozornosti. Takový postoj představuje pro podnikové sítě vážnou zranitelnost, která může být zneužita nejen kyberzločinci ale i konkurencí. I přes názor, že ztracené zařízení nemůže způsobit škodu, vždy existuje riziko finanční újmy, například v podobě ztráty klientské základny. Zástupci větších společností se ztráty osobního zařízení zaměstnance obávají mnohem více – 58 % z nich se domnívá, že by jeho ztráta nebo krádež mohla společnosti způsobit škodu.

Společnosti by při plánování bezpečného zavádění BYOD měly v prvé řadě posoudit používání soukromých zařízení pro práci a vybrat si bezpečnostní řešení. To by je mělo efektivně chránit před malwarem a ostatními kybernetickými hrozbami a zároveň umožnit snadnou správu skrze jednotnou konzoli.

Důležité je také vzdělávání zaměstnanců o různých podvodných tricích, jako jsou například falešné telefonáty z banky či od policie vyžadující uvedení informací, které uživatelé obdrželi v poslední SMS zprávě. Může se jednat o reálná jednorázová hesla k bankovním účtům, Apple ID nebo Google ID. Vyplatí se také kontrolovat QR kódy. Ty mohou k podvodným stránkám vést kupříkladu přes reálný kód přelepený falešným obrázkem. Ztráta mobilního zařízení by měla být nahlášena co nejrychleji a podniky by měly mít dopodrobna vypracované scénáře týkající se odpojení soukromých zařízení od podnikové sítě pro případ jejich krádeže, ztráty nebo odchodu zaměstnance ze společnosti. V těchto případech by měl být předem vytvořený postup pro odstranění důvěrných firemních dat ze soukromých zařízení a zablokování přístupu k podnikové síti. 

Štítky: 
Bezpečnost, BYOD, Kaspersky

Podobné články

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více