VMware představil budoucnost firemní mobility

29. 6. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: VMware)
Společnost VMware představila svou vizi pro budoucnost firemní mobility. Strategií společnosti je osvobodit podniky z více než dekádu trvající nadvlády IT soustředěného na procesy klient-server, které umožňovaly pouze omezený mobilní přístup k aplikacím. Nově by se středem zájmu podnikového IT měli stát uživatelé a aplikace.

„Firemní mobilita přináší více než jen posun v technologiích. Je to příležitost pro skutečnou proměnu firemních procesů,“ uvedl Sanjay Poonen, výkonný viceprezident a generální ředitel divize výpočetních řešení pro koncové uživatele ve společnosti VMware. „Firemní mobilita bude hlavním motorem ekonomické hodnoty v příštím desetiletí - skutečně změní přístup firem k inovacím, aplikacím a službám v oblasti mobility. Fráze ‚přizpůsobit se, nebo zaniknout‘ nikdy nebyla pravdivější.“

Vzrůstající nároky zaměstnanců a firem

Firmy se více než kdy dříve musí vypořádat s dvěma hlavními kritickými oblastmi – poskytováním bezpečného přístupu a identity stále mobilnějším zaměstnancům a správou stále odlišnějších aplikací, dat a zařízení. Tyto trendy rozbíjí tradiční IT a způsobují, že bezpečnostní kontroly vytvořené pro éru klient-server nesplňují podmínky pro éru mobility a cloudu. Protože IT oddělení má jen malou či nulovou možnost ovlivnit, jaký operační systém na svém koncovém zařízení si zaměstnanec zvolí, je správa identity zaměstnance základní podmínkou pro zavedení firemní mobility.

  • Pro zaměstnance to znamená zážitek ze sjednoceného používání svých zařízení a přístup k vlastním aplikacím, obsahu a službám.
  • Pro firmy to znamená prostředí, které dokáže mnohem více, než jen posílit produktivitu jednotlivců.
  • Pro IT organizace to znamená, že požadavky na bezpečnost, správu a síť se mění. Identita a správa zařízení musí být nyní propojeny.

Studie společnosti Forrester Research z února 2015 zkoumala vliv na obchodní činnost a přístup organizací k podnikové mobilitě. Jedním ze zjištění bylo, že „pokud omezujeme ve  firemní mobilitě využívání vlastních zařízení (BYOD) nebo aplikací, připravujeme se o obrovskou příležitost umožnit zaměstnancům využít její maximální výhody. Je potřeba obohatit interakci se zákazníky a kolegy, a umožnit tak zaměstnancům jednodušší plnění pracovních úkolů za jakékoli situace.“

Identita zaměřená na uživatele pro éru mobility a cloudu

VMware Identity Manager přináší první řešení pro identitu ve formě služby (IDaaS) na trhu, které obsahuje i vedoucí řešení pro správu a bezpečnost firemní mobility. VMware Identity Manager umožňuje firemní správu identity, která splňuje očekávání uživatelů díky bezpečnému a snadnému „one-touch“ přístupu k internetovým, mobilním a Windows aplikacím. VMware Identity Manager je nabízen ve formě cloudové služby nebo on-premise řešení a umožňuje organizacím podpořit produktivitu svých zaměstnanců díky samoobsluze s aplikacemi, která poskytuje prvotřídní uživatelský zážitek. IT oddělení získá centrální místo, odkud může řídit provisioning, přístup a soulad koncových uživatelů za pomoci integrovaného adresáře, slučování identit a analýzy uživatelů.

VMware Identity Manager, který byl vytvořen pro éru mobility a cloudu, se stane součástí dalších řešení a služeb VMware – od VMware vCloud Air, až po VMware vRealize Air – a poskytne sjednocený přístup pro administrátory, kteří budou moci pracovat napříč různými rozhraními pro správu.

Klíčové funkce řešení VMware Identity Manager:

  • Přihlášení jediným kliknutím z jakéhokoli zařízení k webovým, mobilním a Windows aplikacím bez nutnosti úpravy či zabalení aplikací pomůže zefektivnit přístup.
  • Unikátní adaptivní přístup díky integraci řešení VMware Identity Manager a AirWatch Enterprise Mobility Management. Integrace poskytuje dodatečný autentizační faktor od přihlášených zařízení, který je jednak výkonnější a jednodušší než hesla, ale také se postará o podmíněná přístupová pravidla mezi spravovanými a nespravovanými zařízeními.
  • Nastavitelný portál se znalostí kontextu pro HTML5 aplikace poskytne zaměstnancům snadný přístup, automatický provisioning aplikací a bezpečnější přístup k aplikacím z jakéhokoli zařízení.
  • Infrastruktura pro velká firemní prostředí je spolehlivá a bezpečná, běží v cloudu nebo on-premise prostředí a sdružuje stávající on-premise Microsoft Active Directory infrastruktury, aby bylo možné centralizovat správu koncových uživatelů.

Širší podpora pro Apple iOS ve firmách

VMware, který podporuje operační systém Apple iOS a zařízení Apple prostřednictvím svého portfolia produktů VMware Horizon a AirWatch, dále rozšíří podporu pro tuto platformu. Vyvine šablony pro nastavení aplikací a vertikální řešení pro obory jako je zdravotnictví, aerolinky, vzdělávání a další.

VMware zároveň oznámil, že se ke standardizaci aplikací a vývoje pro firemní prostředí prostřednictvím ACE (App Configuration for Enterprise) přidalo 15 partnerů. ACE je otevřený standard pro správu a zajišťování aplikací prostřednictvím řešení pro správu podnikové mobility (EMM). Pokud vývojář do aplikace implementuje ACE standardy, mohou si uživatelé jednoduše stáhnout veřejnou aplikaci a firemní zdroje jsou nakonfigurovány automaticky. Uživatelé tak mohou využívat aplikace jednoduše a bezpečně.

ACE založily na začátku letošního roku společnosti AirWatch, Box, Cisco, Salesforce, Workday a Xamarin. K novým členům patří bigtincan, Deputy, DocuSign, Dropbox, Everbridge, Imprivata, Kony, Lua, MicroStrategy, OnBase by Hyland, ScrollMotion, ServiceMax, Showpad, Syncplicity by EMC a Webalo.

Štítky: 
Mobilita, BYOD, VMware

Podobné články

Mobilita a GDPR zvyšují zájem o řešení pro sdílení a přístup k podnikovým dokumentům

26. 7. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Z lokálního průzkumu společnosti Acronis vyplývá, že sdílení a přístup k podnikovým datům patří k největším výzvám českých SMB společností v oblasti ochrany dat. Nějaké řešení pro sdílení a synchronizaci souborů zvažuje letos nasadit téměř polovina podniků. Čtěte více

Mobilita zvyšuje produktivitu i rizika nekontrolovaného sdílení firemních dat

25. 8. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Podle průzkumu společnosti Acronis má téměř polovina dotázaných organizací (45 %) obavy z nekontrolovaného přístupu k citlivým podnikovým informacím z mobilních zařízení, velmi často soukromých (BYOD), což vede ke zvyšování bezpečnostních rizik. České firmy proto hledají způsoby, jak zabezpečit svá data při zachování produktivity, kterou mobilní zařízení zvyšují. Čtěte více

Riskujeme bezpečnost dat na úkor získání konkurenční výhody?

22. 8. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: VMware)
Podle výzkumu VMwaru musí IT manažeři balancovat na tenké hranici mezi bezpečnostní politikou a lepší firemní mobilitou. Téměř polovina (47 %) IT manažerů čelí takovému tlaku na zajištění firemní mobility, že jsou ochotni podstoupit riziko v oblasti bezpečnosti firemních dat. Nadpoloviční většina dotázaných uvedla, že výhody firemní mobility převažují nad možnými bezpečnostními riziky. Čtěte více

IDC: Zavádění mobility ve střední a východní Evropě potáhnou výrobní sféra, bankovnictví a maloobchod

11. 4. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Společnost IDC odhaduje, že výdaje na mobilitu ve střední a východní Evropě (CEE) dosáhnou v roce 2019 82,5 miliardy amerických dolarů. Globální firemní a spotřebitelské výdaje na mobilní zařízení, software a služby pak ve stejném období dosáhnou 1,8 bilionu amerických dolarů. Čtěte více