Gartner: Zásadní dopad internetu věcí očekává 40 % organizací

9. 2. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Přes 40 % organizací očekává, že internet věcí změní jejich obchodní modely nebo přinese nové zdroje příjmů či úspor již během následujících tří let. V dlouhodobém horizontu to předpokládá dokonce 60 % organizací.

„Průzkum potvrdil, že IoT je velmi nevyspělou oblastí a řada organizací s ním teprve začíná experimentovat,” vysvětlil Nick Jones, viceprezident a analytik společnosti Gartner. „Jen malá část organizací již nasadila řešení IoT do praxe. Nicméně klesající ceny za připojení a výpočetní výkon znamenají, že existuje jen málo ekonomických důvodů proč nepřidat senzory nebo schopnost komunikovat i do výrobků, které stojí řádově jen desítky dolarů.  Skutečnou výzvou v oblasti IoT není schopnost udělat výrobek “chytrým”, ale rozumět obchodním příležitostem, které chytré produkty a jejich ekosystémy nabízejí.”

Jedním z indikátorů, které naznačují do jaké míry se ta která organizace na IoT již připravila, je to, zda mají pro tuto oblast vedoucí pracovníky v technologické a obchodní oblasti. Z výsledku průzkumu vyplývá, že takový krok učinila méně než čtvrtina dotazovaných organizací (ať už v podobě zvláštního oddělení, nebo aktivit napříč stávající strukturou organizace).

„Přestože konkrétní osoba řídící aktivity v oblasti IoT není nutností, vedení a vize jsou v této oblasti velmi důležité,“ vysvětlil Steve Kleynhans, viceprezident průzkumu v Gartneru. „Očekáváme, že podstatná část organizací ustanoví v této oblasti v následujících třech letech jasné vedení, případně centra excellence pro IoT, neboť se musí seznámit s řadou nových technologií a dovedností.“

Řada dotazovaných má pocit, že vrcholné vedení jejich organizací prozatím dostatečně nechápe potenciální dopad IoT, postoje k tomuto fenoménu se navíc výrazně liší podle odvětví. Pozadu jsou zejména veřejná správa, školství, bankovnictví a pojišťovnictví. Naopak v odvětvích telekomunikace a obecně oblasti služeb byly z hlediska chápání IoT nejvyšším vedením známkovány nadprůměrně.

Průzkum probíhal v říjnu 2014 a bylo v něm dotazováno na 463 vedoucích pracovníků v oblasti IT a obchodu, kteří mají znalosti a přehled o strategiích IoT ve svých organizacích.

Podobné články

Celosvětové příjmy z prodeje polovodičů v roce 2024 vzrostly o 18 %

10. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle společnosti Gartner dosáhly celosvětové tržby z prodeje polovodičů v roce 2024 celkem 626 miliard dolarů, což představuje meziroční nárůst o 18,1 %. V roce 2025 se předpokládají příjmy ve výši 705 miliard USD. Čtěte více

Prodej PC vykázal růst za poslední kvartál i celý loňský rok

28. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle společnosti Gartner vzrostly celosvětové dodávky osobních počítačů ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 o 1,4 % a za celý rok o 1,3 %. Trh s osobními počítači nadále vykazuje známky mírného oživení, ačkoli ceny zařízení s umělou inteligencí nadále omezují jejich větší rozšíření. Čtěte více

Celosvětové výdaje na IT letos vzrostou o 9,8 %

22. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle nejnovější prognózy společnosti Gartner by celosvětové výdaje na IT měly v roce 2025 dosáhnout 5,61 bilionu dolarů, což představuje meziroční nárůst o 9,8 %. CIO se budou letos muset vypořádat například s navyšováním výdajů na opakované (pravidelné) výdaje. Čtěte více

Výdaje na IT v Evropě v roce 2025 vzrostou o 8,7 %

14. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle nejnovější prognózy společnosti Gartner by výdaje na IT v Evropě měly v roce 2025 dosáhnout 1,28 bilionu dolarů, což představuje meziroční nárůst o 8,7 %. Do konce letošního roku by pak měly evropské výdaje na IT dosáhnout 1,18 bilionu dolarů. Čtěte více