V roce 2014 se zdvojnásobil počet falešných certifikátů

2. 2. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Počet nedůvěryhodných certifikátů sloužících k podpisu škodlivého softwaru se za poslední rok zdvojnásobil. Antivirová databáze Kaspersky Lab jich obsahovala na konci roku 2014 více než šest tisíc.

Analytici společnosti proto radí systémovým administrátorům a uživatelům, aby slepě nedůvěřovali digitálním podpisům a nespouštěli podepsané soubory čistě jen na základě síly jejich podpisu.

Autoři virů kradou a imitují validní podpisy, aby uživatele a antivirová řešení obelhali v tom, že je soubor bezpečný. Analytici tuto techniku sledují již několik let zejména u představitelů APT (advanced persistant threat).

Nechvalně známý Stuxnet využíval certifikáty ukradené z Realteku a JMicronu. Gang Winnti odcizil certifikáty z napadených herních společností a využil je pro nové útoky. Existují navíc i příklady stejných certifikátů použitých pro spuštění útoků dalších skupin čínských hackerů, což naznačuje, že se s nimi obchoduje na černém trhu. Skupina stojící za Darkhotelem obvykle podepisovala své backdoory digitálními certifikáty a zřejmě měla přístup k tajným klíčům potřebným k tvorbě falešných certifikátů.

Ke snížení rizika malwaru, který virové skenery nepoznají a počítač si myslí, že je podpořen validním digitálním certifikátem, je nezbytné zachovávat zvýšenou kontrolu nad podepsanými soubory s odpovídajícím antivirem a dodržovat bezpečnostní pravidla:

  1. Zaveďte zákaz spuštění programů podepsaných neznámým prodejcem softwaru. Většina ukradených certifikátů pochází od drobných vývojářů.
  2. Když narazíte na certifikáty z neznámých certifikačních center, neinstalujte je do úložiště.
  3. Nepovolte spuštění programů podepsaných důvěryhodnými certifikáty jen na základě jejich jména. Zkontrolujte další atributy, jako je sériové číslo a otisk (hash sum).
  4. Instalujte aktualizaci Microsoft MS13-098 – ta eliminuje chybu, která může přidat dodatečná data v podepsaném souboru bez narušení podpisu.

Použijte antivirové řešení s vlastní databází důvěryhodných a nedůvěryhodných certifikátů.

Štítky: 
Bezpečnost, Kaspersky

Podobné články

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více
Foto: Algotech

Tržby z prodeje bezpečnostních produktů vloni vzrostly o 15,6 %

8. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětové tržby za bezpečnostní produkty dosáhly v roce 2023 celkem 106,8 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 15,6 % oproti roku 2022. Růst tržeb byl výrazný – podle IDC zaznamenalo dvouciferný meziroční nárůst všech šest sledovaných kategorií. Růst by měl navíc pokračovat přinejmenším do roku 2028. Čtěte více