Češi svá „mobilní“ data nezálohují

30. 9. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Fotografie, zprávy nebo kontakty může nenávratně ztratit více než polovina Čechů. Svá data totiž pravidelně zálohují pouhá 4 % uživatelů, vůbec je na druhou stranu nezálohuje 60 % majitelů chytrých telefonů a 67 % majitelů tabletů.

Více než pětina Čechů (22 %) již přišla o svůj mobilní telefon. „Přesto si 60 % uživatelů nikdy nezálohuje obsah svého chytrého telefonu ani tabletu (67 %) a mohou tak navždy přijít o své drahocenné vzpomínky: fotografie, videa nebo SMS korespondenci. Obě mobilní zařízení totiž mohou být snadno ztracena nebo odcizena,“ shrnul výsledky průzkumu Martin Vařbuchta, manažer společnosti Intel. V případě stolních a přenosných počítačů je situace jen o něco lepší: v průměru je nezálohuje 30 % Čechů.

Respondenti, kteří svoje data zálohují, tak ale nečiní s dostatečnou frekvencí: na bezpečné místo data ukládá častěji než jednou za měsíc v průměru pouze 12 % uživatelů, pravidelně každý den pouze 4 %. Čísla svědčící o ležérním přístupu soukromých uživatelů k datům prezentovala společnost Intel na základě průzkumu mezi více než 1 000 uživateli internetu v České republice.

Množství dat ukládaných v mobilech, tabletech a počítačích přitom závratně stoupá. Zatímco před pěti lety lidé přišli v nejhorším případě o kontakty a SMS zprávy, dnes riskují ztrátu velmi osobních či dokonce intimních dat: „V mobilních zařízeních uchovávají stovky fotek, videí a řadu dalších velmi osobních a citlivých dat. Jejich cenu si většinou uvědomí až v okamžiku ztráty,“ uvedl Jiří Palyza, ředitel Národního centra bezpečnějšího internetu (NCBI).

Data je třeba zálohovat pravidelně

Frekvence zálohování by měla být podle Národního centra bezpečnějšího internetu závislá na způsobu využívání mobilního zařízení nebo počítače. „Pokud je využívané ke služebním účelům a data se neustále mění, zálohování musí probíhat denně. Domácí uživatelé by měli zálohovat týdně či alespoň každých 14 dní. Nejlepší je si pořídit bezpečnostní software či aktivovat v mobilu funkce, který zálohování či obnovu dat provádí automaticky,“ řeklJiří Palyza, ředitel NCBI. Z průzkumu nicméně vyplynulo, že týdně data zálohuje v průměru jen desetina respondentů a každých 14 dní zhruba pětina.

Podle průzkumu je nejoblíbenějším způsobem zálohování externí harddisk: data na něj ukládá více než polovina uživatelů počítačů, telefonů a tabletů.  Do on-line úložišť v cloudu zálohuje zatím jen 12,4 % uživatelů. Pevný disk jako bezpečné úložiště doporučuje i Národní centrum bezpečnějšího internetu.

Mazání dat na dálku

Z průzkumu Intelu dále vyšlo najevo, že v případě ztráty mobilního zařízení běžní koncoví uživatelé nevyužívají programy, které dokáží smazat data na dálku, nejspíše proto, že o nich nevědí. „Přestože programy či způsoby mazání dat na dálku existují pro soukromé použití prakticky u všech mobilních operačních systémů, reálně by je v případě ztráty využilo jen 18 % majitelů mobilních telefonů a 12 % majitelů tabletů,“ zrekapituloval výsledky Martin Vařbuchta, manažer společnosti Intel.

U zařízení využívaných pro pracovní činnost je funkce ovládání telefonu na dálku včetně možností výmazu dat nutností. „Od loňského roku zaznamenáváme prudce rostoucí zájem větších firem o softwarové řešení, které v případě ztráty mobilního zařízení - chytrého telefonu či tabletu - dokáže na dálku zajistit bezpečnost firemních dat včetně smazání uložených dat,“ řekl Martin Hnízdil z technologické společnosti truconneXion. Příkladem dalších bezpečnostních opatření ve firmách je například šifrování dat či povinnost zadávat silné heslo, které se mění každé tři měsíce.

Štítky: 

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více