Třetina lidí by využila nalezené informace
Se ztrátou USB disku nebo jiného přenosného zařízení se setkala většina z nás. V případě, že na něm nejsou uložené žádné důvěrné nebo citlivé informace, tak to jen zamrzí. Problém nastává ve chvíli, kdy obsahují například firemní data. „Rozdíl mezi pracovním a soukromým světem se smazává, přispívá tomu také fakt, že lidé si stále častěji nosí práci domů. Jak ukázal náš průzkum, 54 % dotázaných tak činí pravidelně, dalších 29 % v případě potřeby. Pracovní materiály a informace se tak dostávají mimo firemní prostředí,“ řekl Jakub Mahdal, ředitel společnosti Safetica Technologies. „Zarážející je, že přes 60 % respondentů nemá přenosná zařízení nikterak chráněná. V případě ztráty nebo krádeže jsou tak mnohdy citlivá data komukoli volně přístupná.“
Je naprosto přirozené, že prakticky každý (89,7%), kdo nalezne takovéto zařízení, se podívá, jaké informace obsahuje. Bohužel, není možné se pak spoléhat na čestnost nálezce. Téměř 35 % dotázaných uvedlo, že by nalezené informace použilo pro své potřeby nebo je nabídlo za odměnu či rovnou zveřejnilo. „Informace jsou pro každou firmu alfou a omegou a mohou být právě tím faktorem, který rozhodne o jejím úspěchu či neúspěchu. Málokdo si toto bohužel uvědomuje. Přitom úniky dat, způsobují každoročně statisícové až milionové škody,“ doplnil Jakub Mahdal.
Pokud jsou firemní data na přenosných zařízeních, pak je potřeba je mít dobře zabezpečená, právě pro případ ztráty nebo krádeže. Šifrování a řízení přístupu médií do systému by měly být základní součástí bezpečnostních opatření organizace. Současně by společnosti měly mít nastavená pravidla, kdo a k jakým informacím má mít přístup a pravidla jejich používání.