V práci se surfuje soukromě
Faktem, že zaměstnanci firemních zákazníků využívají webový přístup k mimopracovním účelům, si je jisto 61 % prodejních partnerů, 28 % partnerů se domnívá, že ke zneužívání dochází. Jen necelých 11 % respondentů si je jisto či se domnívá, že u jejich zákazníků ke zneužívání nedochází. Jako největší hrozbu zneužívání pracovního webu vidí podnikový management ztrátu pracovní produktivity zaměstnanců (64 %), únik citlivých dat či přihlašovacích informací (47 %), zavlečení virů (35 %), zahlcení kapacity podnikové sítě (24 %) a právní zodpovědnost za případné porušení autorských práv zaměstnanci (15 %). Pouze 6 % respondentů nepovažuje soukromé brouzdání po pracovním internetu za hrozbu.
I přes zmíněné obavy pouze 42 % podniků pravidelně nebo občas vyhodnocuje reporty o přístupu zaměstnanců k podnikovému webu, ať již s podporou specializovaného nástroje nebo bez něj. Téměř polovina z celkového počtu respondentů (48 %) alespoň blokuje přístup k určitým webovým stránkám a 45 % webový přístup k nepracovním účelům toleruje.
„Díky raketově narůstajícímu počtu mobilních zařízení používaných v podnikových sítích a pracovních počítačů využívaných doma dochází ke stírání hranic mezi soukromým a pracovním životem,“ řekl Martin Říha, ředitel pro strategii ve společnosti GFI Česká republika a Slovensko. „Přestože nové technologie a nový styl práce přinášejí značný nárůst flexibility a efektivity, zároveň dochází ke zvýšení rizik pro podnikové sítě. Dnes se již firmy bez specializovaných nástrojů typu GFI WebMonitor, které reagují na mobilní trendy a pomáhají vytvářet účinné strategie podnikové bezpečnosti, prostě neobejdou.“