BYOD je pro české firmy hrozbou
Většina firem nehodlá omezit využívání osobních zařízení na pracovišti. Naopak 25 % respondentů v Česku uvedlo, že budou využívání vlastních chytrých telefonů a tabletů k práci u zaměstnanců podporovat, 37 % dotázaných se domnívá, že by stejně žádná restriktivní opatření nefungovala. Naopak potřebná opatření plánuje zavést v Česku 25 % dotázaných firem, 14 % firem v Česku pak plánuje zpřísnění stávajících opatření.
Problémem je také nedodržování zavedených bezpečnostních pravidel - jen 34 % dotázaných českých firem jasně definovalo sankce a pokuty v případě jejich porušení. V Česku má navíc pocit, že by pravidla zaměstnanci považovali za důležitá, jen malé množství respondentů - zatímco celosvětově to uvedlo 48 % dotázaných, v České republice jen 28 %.
Nevhodné využívání mobilních zařízení je přitom jednou z příčin bezpečnostních incidentů. Tajná podniková data kvůli mobilním e-mailovým službám, textovým zprávám a dalším kanálům přístupným uživatelům chytrých telefonů a tabletů unikla 14 % respondentů.
Specializovaná programová řešení využívá jen malé množství firem – zhruba 45 % dotázaných společností používá antivirové programy k integraci, ochraně a správě mobilních zařízení v korporátní síti a jen 31 % respondentů využívá speciální Mobile Device Management řešení.
Údaje vyplývají z průzkumu Kaspersky Lab a B2B International Global Corporate IT Security Risks 2013, kterého se zúčastnilo na 3 000 IT pracovníků z 24 zemí včetně České republiky.