Bezpečné smartphony v podnikové síti

31. 7. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Trend Micro)
V současné době se smartphonů prodává více než počítačů. Popularita smartphonů však jde ruku v ruce ve stále větším množstvím malwarových útoků, a zejména útoků cílených na uživatele platformy Android. Podle odhadů expertů z Trend Micro přesáhne v roce 2013 počet hrozeb zacílených na tento operační systém milion, přičemž na konci roku 2012 činil tento počet 350 tisíc.

Počítačoví zločinci pečlivě sledují nejnovější trendy a v současné době je nejvíce lákají právě chytré telefony. Podniková špionáž a tzv. insider trading, kdy se obchoduje s akciemi na základě neveřejných, často tajných informací o společnosti, nikdy nebyly tak snadné jako dnes. 

„Kyberzločinci jdou po penězích. Jsou experti na sociální inženýrství. Snadno vás přimějí k tomu, abyste si nainstalovali některý z jejich škodlivých výtvorů,” řekl Rik Ferguson, viceprezident Trend Micro pro výzkum bezpečnosti. „Z napadeného telefonu mohou unikat informace o vás nebo o vaší firmě, anebo z něj mohou odcházet smsky na drahá telefonní čísla poskytující různé služby. Tento typ zneužití může mít velmi závažné následky,” dodal Ferguson.

Na bezpečnost podnikových dat má značný vliv také rostoucí konzumerizace. Konzumerizace je trend, kdy zaměstnanci používají při provádění pracovních povinností spotřebitelská zařízení a služby (tablety, chytré telefony a související služby a aplikace).

Smartphony používají jak soukromí uživatelé tak podnikoví uživatelé. Dochází ke stírání hranice mezi osobním a pracovním životem. Lidé si vytvářejí obchodní kontakty prostřednictvím sociálních sítí a chtějí mít přístup ke svým firemním datům kdekoliv a kdykoliv, a také za použití soukromých zařízení. Takové chování může způsobit narušení bezpečnosti podnikových dat.

Konzumerizace však není negativní jev. Pokud je správným způsobem řízena, může podniku přinést řadu výhod: zvýšenou produktivitu zaměstnanců a jejich větší spokojenost, protože mohou pracovat odkudkoliv, kdykoliv a na zařízení, kterému dávají přednost.

Naštěstí lze provést určitá opatření, pomocí kterých lze zvýšit bezpečnost smartphonů připojovaných do podnikové sítě. Společnost Trend Micro nabízí několik univerzálních tipů, jak zařízení ochránit před útoky kyberzločinců:

• Vždy je nutné zařízení uzamknout heslem.

• Při nákupu a stahování aplikací je třeba používat zásadně jen oficiální distribuční kanály.

• Kontrola vydavatele a reputace každé aplikace ke stažení.

• Při instalaci aplikace je nutné zkontrolovat povolení, o které žádá.

• Je třeba mít nainstalován na zařízení účinný software pro mobilní bezpečnost.

Štítky: 
Bezpečnost, Trend Micro

Podobné články

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více