Firmy chtějí mezinárodní platební standardy
Mezinárodně standardizované platby mohou snížit provozní náklady až o 20 % a výrazně snížit množství chyb. Včasné a dobře koordinované platby také zlepšují likviditu a pracovní kapitál firem. Toto jsou nejdůležitější zjištění studie Roland Berger Strategy Consultants s názvem Evropské platební procesy – zvyšování efektivity a snižování nákladů (European payment processes – Improving efficiency and lowering costs).
„Pomalé toky plateb a vysoké náklady na dokumentaci a správu reklamací mají negativní vliv na likviditu a pracovní kapitál mnoha firem,“ vysvětlil Constantin Kinský, ředitel pražské pobočky Roland Berger Strategy Consultants. „Zde vidíme obrovský potenciál pro úspory, protože standardizované platební procesy a přeshraniční datové systémy mohou pomoci společnostem zpracovávat objednávky, dodací listy a faktury mnohem efektivněji.“
Čím větší je firma, tím jsou transakce a účetní procesy složitější. Vysoký počet zákazníků a dodavatelů a neustále se měnící regulační opatření zdražují zpracování objednávek, dodacích listů a faktur. Polovina účastníků výzkumu již zpracovává tyto dokumenty elektronicky, ale místní právní a daňové předpisy tento proces na evropské úrovni komplikují. Například 92 % respondentů používá elektronickou výměnu dat při zpracování plateb, ale pouze 20 % z nich ji používá také pro mezinárodní transakce.
Dalším problémem jsou zdržení příchozích plateb, například pokud faktura nemůže být zaplacena kvůli chybám v objemech dodaného zboží či cenách. „I když téměř všechny firmy mají v účetním oddělení několik zaměstnanců, fragmentovaná data o produktech a zákaznících v místních pobočkách negativně ovlivňují platební morálku,“ vysvětluje Kinský.
77 % dotazovaných firem by uvítalo mezinárodní platební standardy. Největší prostor pro zlepšení vidí v samotných platebních procesech (50 %), reklamacích (33 %) a dodacích procesech (25 %). „Standardizované evropské řešení by zjednodušilo procesy ve firmách a vyžadovalo méně zaměstnanců,“ řekl Kinský. „Jedním z možných řešení by byla evropská regulační autorita, která by nejen sjednocovala různé lokální zákony a předpisy, ale také by jednala jako rozhraní mezi výrobou a obchodem, a tím zajišťovala hladké platební procesy v celé Evropě.“
Ale přesně tyto lokální předpisy jsou pro takovou centrální autoritu problém. A podle Kinského jsou problémem také interní struktury firem. „Společnosti používají platební procesy, které vznikaly a vyvíjely se postupně, své vlastní IT systémy a rozdělení zodpovědností, které se nedají změnit přes noc. Přesto jsou výhody mezinárodních platebních procesů jasně vidět a časem se prosadí.“