Připravte se, DVB-T2 pomalu přichází
S jídlem roste chuť a s technologickým vývojem požadavky diváků. V době, kdy již převážná většina domácností vlastní širokoúhlou televizi, je potřeba, aby držela krok také kvalita obrazu. Jako hlavní novinka je v tomto ohledu prezentováno vysílání ve vysokém rozlišení (HDTV), které umožňuje digitálně přenášet obraz v širokoúhlém formátu 16 : 9.
Barvy jsou realističtější a vizualizace podrobnější, proto je cílem všech provozovatelů vysílání zabezpečit, aby se toto kvalitní digitální vysílání dokázalo šířit mezi koncové diváky.
České Radiokomunikace s ohledem na technologický vývoj v současné době testují digitální vysílání druhé generace (DVB-T2), které umožňuje přenášet čistý obraz i zvuk běžnému divákovi. Televizi s vysokým rozlišením lze sice provozovat i v nynějších sítích DVB-T, tam je však omezena datovým tokem, který může být u DVB-T2 až o 40 procent vyšší ve srovnání s platformou DVB-T.
Proč právě DVB-T2?
Vývoj v posledních měsících a letech v souvislosti s přechodem od analogového k digitálnímu vysílání ukázal, že právě pozemní platformy jsou i nadále nejvíce využívány, rozvíjejí se dynamicky a jsou proto důležitým prvkem na trhu vysílání v České republice.
Výhodou zavedení DVB-T2 z pohledu diváka by mělo být především podstatné zvýšení kvality obrazu i zvuku a lepší odolnost signálu proti šumu a interferencím, přičemž příjem bude možný i se stávající anténní technikou. Nevýhodu představuje nutnost zakoupení nového televizního přijímače (nebo výměny tuneru), jejichž cena by však měla s nástupem DVB-T2 postupně klesat. Přijímače pro dnes nejrozšířenější platformu DVB-T jsou jednoznačně nejlevnější ze všech na trhu.
Výhody DVB-T2 budou plynout také pro operátory. Nový standard umožňuje mnohem efektivnější využití frekvencí, neboť jeden DVB-T2 multiplex může přenášet až 20 programů ve standardním rozlišení nebo až 5 programů v HD kvalitě, a tak je jedna frekvence využita pro větší počet programů. V tomto smyslu jde o „zelenou“ technologii, která šetří životní prostředí úsporou energie a kmitočtů.
Pilotní vysílání DVB-T2 v ČR
Pro podniknutí dalších zásadních kroků v oblasti zavádění vysílání DVB-T2 v ČR je nyní realizován dlouhodobý pilotní provoz, který umožňuje vyzkoušet různé kombinace nastavení parametrů vysílání a najít jejich optimum pro použití v ČR.
Pilotní vysílání ve standardu DVB-T2 již proběhlo nebo probíhá ve Velké Británii, Finsku, Německu, Itálii, Španělsku, Švédsku a Rakousku. Hlavními předpoklady pro úspěšné zavedení nového standardu je zpřístupnění vysílacích kmitočtů ze strany ČTÚ, spolupráce s provozovateli TV vysílání na přípravách obsahu ve vysokém rozlišení, spolupráce s výrobci televizních přijímačů a v neposlední řadě také zájem televizních diváků o vyšší kvalitu služeb.
České Radiokomunikace spustily pilotní vysílání DVB-T2 nejprve v Praze, dále v okolí Jihlavy, v Jižních Čechách a později se chystá rozšíření také do dalších regionů. Výstavba sítě DVB-T2 pro televizi s vysokým rozlišením by podle Českých Radiokomunikací měla ideálně začít v průběhu roku 2012 tak, aby byl nový standard dostupný pro velkou část obyvatel ČR v létě 2012, při příležitosti konání Olympijských her v Londýně.
Na co se budou moci diváci těšit?
DVB-T2 nabízí divákům reálný zážitek z obsahu ve vysokém rozlišení (HD) a také množství doprovodných služeb jako prostorový zvuk, výběr jazyků nebo multimediální EPG (elektronický průvodce programů).
DVB-T2 v sobě ale skrývá i další možnosti, které by diváka mohly zajímat. Jsou jimi hybridní televize a 3D vysílání. Hybridní TV je technologie nabízející kromě přístupu do online videoarchivu televizních stanic také další funkce, mezi které patří například moderní podoba elektronického programového průvodce nebo takzvaný HD teletext. U teletextu zapomeňte na černou obrazovku s barevnými písmenky, která připomínají počítače v Československu z dob osmdesátých let, ale spíše si představte moderně vyhlížející internetový portál doplněný o fotky s eventuální možností přehrávání videí a některými dalšími funkcemi. Kromě klasického programu lze shlédnout mimo jiné i ukázku z chystaného pořadu.
Standard DVB-T2 ale umožňuje také 3D vysílání dobře známé z multiplexů kin. Představte si, že se objevíte uprostřed fotbalového utkání, budou kolem vás běhat zbojníci z pohádky nebo poplavete mezi hejnem ryb pod vodou. I takovou perspektivu má DVB-T2 a možnost přenášet 3D vysílání do všech televizorů je jednou z hlavních atrakcí zejména pro diváky.