Manažeři firem nevědí, podle čeho se rozhodovat
Výzkum také podtrhuje významné problémy v procesech sběru dat (data-gathering). Manažeři mají klíčová data k dispozici často až s čtyřměsíčním zpožděním. Více než třetina (38 procent) respondentů navíc tvrdí, že tráví více času sháněním dat než pak jejich následnou analýzou. 43 procent respondentů musí v rámci svého podniku svádět boj, aby se včas dostali k potřebným informacím, 40 procent uvádí, že v datech, které mají jako podklad pro rozhodování, jsou evidentní mezery.
Až 82 procent firem přiznává, že nemá úplný přehled o výsledcích svých podnikatelských aktivit. Téměř polovina (46 procent) se domnívá, že to potenciálně může způsobit chybná obchodní rozhodnutí. 40 procent uznává, že to může negativně ovlivnit jejich finanční výkonnost, a 38 procent soudí, že výsledkem jsou chybně stanovené plány, které jim mohou zabránit i přímo v úspěchu samotného podnikání.
Manažeři obvykle tráví více než třetinu svého času studiem čísel v tabulkových procesorech. Tato data bývají základním vstupem pro jejich rozhodování. Problém však je, že data v souborech tabulkových procesorů se (alespoň tak, jak se tyto aplikace obvykle používají) velmi rychle stávají neaktuálními. Manažeři v průměru činí svá rozhodnutí na základě dat starých čtyři měsíce. Ještě větší problém je, že 28 procent manažerů přiznává, že vůbec nevědí, jak jsou data, která používají pro svá rozhodování, stará/aktuální. Pouze 44 procent manažerů má jako podporu pro své rozhodování kromě tabulkového procesoru k dispozici ještě nějaký další specializovaný software.
Rovněž plánování scénářů vychází z dat v průměru starých půl roku. Téměř třetina (30 procent) manažerů opět neví, jak aktuální jsou používaná kritická data, takže není žádným překvapením, že 95 procent respondentů připouští v důsledku toho vznikající problémy.
Obecně z průzkumu vyplývá, že manažeři obvykle používají data ze statických tabulkových procesorů i pro správu kritických dat, pro finanční plánování, řízení rozpočtu, finanční reporting i analýzy.
Identifikovat a změnit nevyhovující obchodní procesy může trvat až rok a půl. 83 procent respondentů připustilo, že tato pomalost může mít pro jejich firmu vážné následky. 33 procent respondentů chápe, že jejich obchodní plány jsou kvůli tomu zastaralé, 55 procent uvádí, že jejich firmě v důsledku toho vznikají zbytečné náklady, a 43 procent uvádí, že situace má negativní dopad na pracovní morálku zaměstnanců.
Data v rámci velkých organizací nejsou dostatečně sdílena, znalosti jsou fragmentovány. 87 procent manažerů kritizuje způsoby sdílení dat v rámci jejich organizací, 71 procent popisuje vazbu mezi strategickými cíli, provozními plány a rozpočty jako roztříštěnou.
John O’Rourke, viceprezident marketingu produktů EPM (Enterprise Performance Management) ve společnosti Oracle, k výsledkům průzkumu uvedl: „Management zatím zjevně marně bojuje s obrovským objemem dat, které generuje jejich podnikání. Vážným důsledkem je nedostatečný přehled o profitabilitě napříč celou organizací. Bez systémů pro plánování obchodních procesů nemají organizace možnost propojit strategické, provozní a finanční plánování, dále se budou potýkat s fragmentací informací a nebudou mít jinou možnost, než pokračovat v rozhodování založeném de facto na tápání v temnotách.“
Z průzkumu vyplývá, že fragmentární přístup k řízení výkonnosti často vyplývá právě z používání tabulkových procesorů. Přitom se vychází pouze z částečných dat namísto z holistického pohledu, což často vede k nebezpečným nepřesnostem, lidským chybám i vážným časovým prodlevám v potřebných reakcích. Firmy se pak mnohdy snaží omezit počet lidí, kteří mohou činit významná rozhodnutí, a to čistě proto, že pokud je tento proces založen výhradně na datech z tabulkových procesorů, stává se totálně neřiditelný. Tím firmy ale na druhé straně přicházejí o know-how mnoha kvalifikovaných odborníků.
„Není divu, že pokud pro své rozhodování nemáte k dispozici nic jiného než jednoduché tabulky sestavené např. na bázi denních prodejů, vaše rozhodnutí budou v důsledku toho častěji chybná. Přední společnosti proto implementují systémy EPM, které snižují časové prodlevy i komplexitu dat a zajistí relevantní informace pro pružnější plánování a rozhodování,“ dodal John O’Rourke.
Profesor Andy Neely, zástupce ředitele společnosti AIM Research, k výsledkům průzkumu uvedl: „Organizace mají velký problém se získáváním přesných informací o ziskovosti a výkonnosti. Roste objem dat i komplexita struktury organizace. Posun ke sdíleným službám, outsourcing a rostoucí využívání partnerských subjektů činí velmi obtížným např. alokování nákladů, resp. odpovídající rozdělení režijních nákladů na jednotlivé subjekty. Studie jasně ukazuje, že důsledkem tohoto stavu je pouze částečný přehled o výkonnosti, který má management firem k dispozici pro své rozhodování.“