HSBC PMI pro ČR v polovině druhého čtvrtletí
Hlavní Výrobní PMI pro Českou republiku od HSBC je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Hodnoty nad 50 bodů poukazují na všeobecné zlepšení podnikatelských podmínek. PMI v květnu zaznamenal nejhlubší propad za jeden měsíc od prosince 2008 a klesl na 55,9 bodu. To je sice příznivá hodnota v kontextu historických údajů, na druhou stranu však nejnižší od února 2010.
V porovnání s předchozím měsícem získali výrobci v květnu větší objem nových zakázek, což představuje solidní základ pro dlouhodobý všeobecný růst sektoru. Přesto tempo růstu oproti nedávným výborným výsledkům prudce kleslo, a to na nejnižší úroveň od února 2010. Aktuální údaje svědčí o všeobecném zpomalení tempa jak na tuzemském, tak i na exportním trhu.
V květnu stoupla produkce v českém výrobním sektoru po dvaadvacátý měsíc za sebou. Oproti lednovému rekordu se tempo růstu po čtvrtý měsíc za sebou zpomalilo na nejnižší úroveň od prosince 2009. Růst zaměstnanosti zůstal prudký, a to i přes zpomalení na nejnižší úroveň za čtyři měsíce. Rozpracované zakázky dále narůstaly.
Ceny vstupů v českém výrobním sektoru v květnu dále ostře rostly, ale tempo inflace podstatně zpomalilo díky nedávnému globálnímu poklesu cen komodit. Oslabení inflačních tlaků bylo nejvýraznější od října 2008 a celkové tempo růstu cen bylo nejpomalejší za čtrnáct měsíců.
V květnu se tudíž zpomalil i růst cen výstupů. Tempo zvyšování cen hotových výrobků bylo nejpomalejší od loňského prosince a mírnější než trend, který jsme zaznamenali za posledních devět měsíců stoupajících cen.
Dr Murat Ulgen, hlavní ekonom HSBC pro střední & východní Evropu a subsaharskou Afriku, komentoval výrobní průzkum PMI v České republice slovy: „Zlepšování podnikatelských podmínek v květnu znatelně oslabilo, během měsíce poklesl index o 3,1 bodu. Zpomalení se projevilo na všech složkách indexu, nejvíce na výrobě. Prudce poklesly i nové zakázky a nové exportní zakázky, které indikují budoucí trendy. Právě proto klesl hlavní index na nejnižší úroveň za 15 měsíců, stále však zůstává nad dlouhodobým průměrem a vysoko nad neutrální hranicí 50 bodů. Toto zpomalení je podle všeho v souladu se zpomalením v Evropě včetně středu eurozóny, kde PMI indexy rovněž začaly v květnu oslabovat. Prudce poklesl jak index výroby, tak index nových zakázek, během měsíce oslabil i index zásob vstupů na skladě. Nicméně zásoby hotových výrobků na skladě dále rostly, což svědčí o tom, že pokles výroby nevyvážil oslabení poptávky. V květnu zpomalilo i tempo růstu zaměstnanosti v reakci na očekávané zpomalení výroby v následujících měsících. Díky zpomalení růstu a snížení globálních cen komodit začínají rovněž oslabovat cenové tlaky v ekonomice, o čemž svědčí indexy cen vstupů a výstupů, které v květnu poklesly již druhý měsíc za sebou.“