Nedostatek z Japonska přijde
Tak trochu to může připadat jako zamlčování pravdy z doby „reálného socialismu“. Že existují postižení na vozíčku, AIDS, a že vybouchnul Černobyl.
Jenže včera vybouchla Fukušima. Kvůli lidskému rozměru tragédie je nám žinantní se o této věci zmiňovat. Zamysleme se však nad rozměrem obchodním.
Japonsko je dnes vedle Spojených států klíčovým dodavatelem IT. Přestože obě země přesunuly výrobu spousty finálních produktů i komponent jinam, ty opravdu technologické fajnovosti zůstaly doma.
Denně chodí tiskové zprávy, že ten či onen japonský výrobce je nějak zemětřesením zasažen, že nějak tuto situaci řeší.
Jeden dělá pro druhého, netřeba vyjmenovávat, zda-li jde o SSD, flashpaměti, hlavičky HDD, celé HDD, LCD, mikročipy do tonerových kazet, DRAM, tiskárenské enginy. Na co jsme zapomněli...? Rovnou na celé motherboardy, nebo na diskrétní součástky, jako na tranzistory, odpory, kondenzátory? Na zalévací hmotu pro tranzistory, speciální lak na odpory, elektrolyt do kondenzátorů? Čím vším se jednotliví výrobci doposud vám, prodejcům vždy chlubili, že vyrábějí a dodávají na trh? Že je mají nejlepší, a že je dodávají i ostatním? LCD, tiskárny...?! Nedostatek i toho nejtitěrnějšího totiž ohrozí i finální výrobu.
Co ale přijde, až nastane nedostatek? Bezpochyby zdražení, možná přídělový systém. I toho, co už je na cestě na lodích.
Nedostatek z Japonska přijde, nestrkejte hlavu do písku. Kdo z vás má rozjednaný byznys, asi by si měl zboží objednat včas.
Pamatuji si jak v socialistické samoobsluze prodavačka odmítla babičce vydat dvoje olejovky. Bylo mi šest let a ta samoobsluha byla v Praze na rohu Ondříčkovy a Milešovské. Hned naproti je dnes kamenná IT prodejna...
Andy Grove, Intel: „Jenom paranoidní přežívají!“