Studie společnosti AVG odhalila bezpečnostní rizika
Průzkum společnosti AVG a Ponemon Institute potvrdil, že se AVG oprávněně zaměřuje na nedostatek zájmu uživatele k mnoha vážným bezpečnostním hrozbám, které jsou spojeny s úschovou a přenosem citlivých osobních údajů na telefonech iPhone, Blackberry nebo systémech Android. Zde jsou uvedeny čtyři nejvíce znepokojivější odpovědi:
• 89 procent respondentů si nebylo vědomo toho, že aplikace chytrého telefonu mohou dále předávat důvěrné informace o platbě, například informace o kreditní kartě, bez vědomí či souhlasu uživatele,
• 91 procent respondentů nevědělo, že finanční aplikace pro chytré telefony mohou být infikovány specializovaným malwarem určeným k odcizení čísla kreditní karty a online bankovních údajů. Přitom téměř třetina (29 procent) respondentů uvedla, že si bankovní údaje na svých telefonech ukládá a 35 procent dokonce uvedlo, že si ukládá i „důvěrné“ pracovní informace,
• 56 procent respondentů nevědělo, že bez řádného odhlášení z aplikace sociální sítě lze přenášet škodlivé kódy a měnit osobní nastavení na mobilním telefonu bez vědomí uživatele. Z těch, kteří si toho byli vědomi, si 37 procent nebylo jisto, zda se do jejich profilů již někdo nedostal.
K dalším bezpečnostním hrozbám chytrých telefonů patří geo-tracking, při kterém se lokalizační údaje uloží v obrazových souborech telefonu, dále přenos důvěrných bankovních informací bez vědomí či souhlasu uživatele a neoprávněné (často nepovšimnuté) objednávky nadstandardních služeb v měsíčním výkazu.
„Výsledky této studie ukazují, které bezpečnostní riziko, vytvořené používáním chytrých telefonů zaměstnanců, by organizace mohla přehlédnout. Jelikož uživatelé v našem průzkumu odpovídali, že často využívali chytré telefony pro firemní i osobní použití, společnosti by měly zajistit, aby jejich bezpečnostní politika zahrnovala pokyny pro vhodné používání chytrých telefonů, které jsou pro pracovní účely,“ řekl Dr. Larry Ponemon, předseda a zakladatel Ponemon Institute. Na základě průzkumu si 28 procent respondentů nebylo vědomo toho, že používáním chytrého telefonu pro práci a zábavu jsou důvěrné pracovní informace v ohrožení.
„Máme stále větší odpovědnost vzdělávat uživatele o hrozbách mobilního připojení a pomoci jim se zabezpečením svých dat,“ řekl J.R. Smith, generální ředitel AVG Technologies. „Mobilní internet nemusí být nebezpečným místem, průmysl ale musí vzájemně spolupracovat, aby podpořil uživatele v jeho rozhodnutí stáhnout si levný či bezplatný antivirový produkt speciálně navržený k ochraně mobilních dat.“
„Jen v posledním měsíci jsme byli svědky mnoha chyb mobilního zabezpečení s desítkami infikovaných aplikací, které se odstraňovaly z Google Android App Store. Takové případy budou stále častější, pokud nebude jednat jak průmysl, tak i uživatelé,“ uzavřel J.R. Smith.
Více než devět milionů členů komunity Android si k dnešnímu dni na svých mobilních telefonech nainstalovalo bezplatnou aplikaci mobilního zabezpečení od společnosti AVG, AntivirusFree. Společnost se navíc domnívá, že toto číslo i nadále poroste, neboť více uživatelů bude informováno o mobilních bezpečnostních hrozbách a o jednoduchých krocích, kterými lze útokům zabránit.
AVG AntivirusFree umožňuje uživatelům ověřit, identifikovat a odstranit viry, zkontrolovat aplikace před malware ještě předtím, než se stáhnou, a kontrolovat obsah webové stránky, emaily a sms zprávy před stažením dat či obsahu. Pokud přístroj, který je chráněn antivirem AntivirusFree, je ztracen nebo ukraden, lze ho uzamknout a vymazat data za účelem ochrany cenných informací a rychle nalézt pomocí funkce GPS.