Oracle VM VirtualBox 4.0
Oracle VM VirtualBox 4.0 je součástí komplexního portfolia produktů společnosti Oracle pro virtualizaci. Umožňuje snadno spustit na desktopu nebo notebooku vedle sebe několik virtuálních operačních systémů, a získat tak větší flexibilitu ve využití počítače. Produkt podporuje širokou škálu hostitelských operačních systémů (tj. „základní“ OS, nad nímž se v rámci VM VirtualBox spouštějí virtuální operační systémy) včetně Windows, Mac OS X, nejpopulárnějších linuxových distribucí (rovněž Oracle Linux) a Oracle Solaris. Nová verze zvyšuje výkon, propustnost a použitelnost. Virtuální (hostované) systémy nyní zvládnou vyšší zátěž, lze je snadno instalovat, spouštět, pozastavit, vypínat i zase mazat. Vylepšena je také spolupráce virtuálních systémů s hardwarem, a to včetně podpory sběrnice PCI Express ze strany virtuální čipové sady.
„Oracle VM VirtualBox 4.0 je třetí hlavní verzí tohoto produktu v průběhu jednoho roku a připojuje se tím k dalším novinkám, které společnost Oracle nabízí na poli virtualizace. Potvrzuje tak důležitost, kterou společnost Oracle virtualizačním technologiím přikládá, a to od desktopů po datová centra,“ uvádí Wim Coekaerts, viceprezident společnosti Oracle pro Linux a virtualizaci. „Vylepšené uživatelské rozhraní a přidaná podpora hardwaru ve virtuálních operačních systémech umožní ještě efektivnější využití tohoto řešení.“
Hlavní vlastnosti Oracle VM VirtualBox 4.0:
- otevřená architektura (Oracle a komunita vývojářů vytvořili rozšíření, které umožňuje přizpůsobit Oracle VM VirtualBox konkrétním požadavkům a nabízí nové funkce)
- vylepšená použitelnost (škálovatelný režim zobrazení umožňuje na monitoru zobrazit více virtuálních operačních systémů; vylepšena byla správa virtuálních systémů včetně zobrazování jejich náhledů a volitelně i jejich dalších atributů; pro jednotlivé virtuální systémy lze na ploše snadno vytvářet ikony zástupců a systémy pak spouštět jejich prostřednictvím; administrátoři i pokročilí uživatelé si mohou rozhraní snadno upravit tak, aby bylo jednoduché nebo naopak komplexní přesně podle jejich potřeb)
- vyšší kapacita a propustnost (asynchronní model I/O (vstup/výstup) pro síťová (iSCSI) i místní úložiště zvyšuje rychlost práce s těmito úložišti; optimalizace pracovní zátěže umožňuje dokonce i aplikace pro datová centra, například middleware společnosti Oracle, spouštět pro testovací či demonstrační účely i na 32bitových verzích Windows v roli hostitelského operačního systému)
- vylepšené sdílení mezi virtuálními stroji (vylepšena byla podpora pro systémy kompatibilní se standardem OVF (Open Virtualization Format) a přidána podpora pro formát deskriptorů OVA; veškeré informace o virtuálním stroji mohou být uloženy v jediné složce, což usnadňuje jejich přímé sdílení mezi virtuálními stroji)
- podpora virtuálního hardwaru (virtuální čipová sada podporuje sběrnici PCI Express a další hardwarová vylepšení včetně zařízení High Definition Audio; umožňuje tak realizovat ve virtuálním prostředí i ty nejnáročnější úlohy)