Téměř třetina českých domácností skladuje staré elektro
Jedná se o tisíce tun elektroodopadu, který tlí ve sklepech a komorách namísto toho, aby byl recyklován. Jeho počet ještě vzroste po Vánocích, protože právě elektronika patří mezi nejfrekventovanějšími dárky a nákupem nového spotřebiče se nahrazuje ten starý. Prodejci uvádějí, že prodej elektroniky vzrostl oproti loňsku dvojnásobně. Nejčastěji se jedná o mobilní telefony, LCD televize a elektronické hračky. Asekol odhaduje hmotnost přírůstku spotřebičů v domácnostech o Vánocích na 3 500 tun.
Podle nedávného průzkumu společnosti Asekol a dalších kolektivních systémů se u 29 procent českých domácností stále nacházejí staré vyřazené elektrospotřebiče. „V českých domácnostech se aktuálně nalézá opravdu velké množství vyřazené elektroniky, jejíž hmotnost lze odhadovat v desítkách tisíc tun. Je třeba si uvědomit nejen to, že přístroje obsahují řadu jedovatých látek jako olovo či rtuť, ale jejich recyklací by se daly ušetřit i přírodní zdroje,“ přibližuje situaci Hana Ansorgová, manažerka komunikace společnosti Asekol.
S přicházejícími Vánoci se navíc lidé budou zbavovat nepotřebných eletrospotřebičů ve větším množství a zásoby vyřazené elektroniky budou v domácnostech narůstat. Mezi nejoblíbenější dárky totiž letos opět patří interaktivní hračky, menší formáty LCD televizorů, domácí počítače a notebooky. Po Vánocích by v domácnostech mohlo přibýt dalších téměř 3,5 tisíc tun starých elektrozařízení.
Přitom možnost odevzdání elektrospotřebiče se pro občany stále zjednodušuje. Hana Ansorgová vysvětluje: „Kromě tradiční sítě sběrných dvorů, kde mohou lidé odevzdávat větší spotřebiče jako například televize nebo počítačové monitory, nabízíme v České republice i širokou síť sběrných nádob. Lidé mají v současnosti například možnost nosit elektroodpad do více než dvou tisíc E-boxů, což jsou speciální nádoby na drobný elektroodpad umísťované na úřadech, ve firmách a dalších institucích.“
Další možností jsou stacionární červené kontejnery. „Asekol jako první v Evropě inicioval myšlenku vytvořit kontejnery na sběr elektroodpadu a baterií. Tyto nádoby se v současné době začínají objevovat hned vedle dalších barevných nádob určených pro třídění plastu, papíru nebo skla,“ vysvětluje Ansorgová a dodává: „Dosud je jich po Česku téměř dvě stě, ale do konce června příštího roku jich plánujeme rozmístit dalších dvanáct set kusů.“ Do tohoto kontejneru patří baterie a drobná elektrozařízení, jako jsou například kalkulačky, rádia, drobné počítačové vybavení, discmany, telefony a elektronické hračky.
Třídění elektroodpadu je důležité pro životní prostředí. Spotřebiče obsahují drahé kovy a další látky, které se pro výrobu musejí složitě získávat těžbou. „Recyklací je možno opětovně využít kolem 80 procent hmotnosti elektrozařízení. Smysl třídění je však i v eliminaci zdraví škodlivých látek jako kadmium či arzén, které se v případě vyhození spotřebiče do popelnice začnou uvolňovat,“ říká Ansorgová.
V České republice se však množství vybraných elektrospotřebičů každý rok zvyšuje. Loni odevzdal každý Čech k recyklaci průměrně 5,5 kg starých elektrozařízení, což bylo o třetinu více než v roce 2008.