Novinky architektury Sparc: Supercluster a Exalogic
Procesory pro servery řady Enterprise M-Series uvedly společně firmy Oracle a Fujitsu. Jsou určeny pro provoz kritických podnikových aplikací (mission-critical computing) a měly by nabídnout vyšší výkon a lepší ochranu investic.
Sparc64 VII+ jsou výsledkem více než dvacetiletého partnerství obou firem při vývoji platformy pro mission-critical computing. Servery Enterprise M-Series s operačním systémem Oracle Solaris nyní nabízejí zákazníkům maximální spolehlivost, škálovatelnost a výkon optimalizovaný pro provoz kritických aplikací.
Ke klíčovým vlastnostem patří redundance komponent, hot swap (možnost výměny či přidávání modulů za chodu systému), izolace poruch pomocí dynamických domén a technologie Solaris Container. Technologie disponují také vylepšenými možnosti správy pomocí Enterprise Manager 11g OpsCenter, a celá platforma je proto ideálním řešením pro konsolidaci serverů. Procesory SPARC64 VII+ nabízejí rychlejší přístup k paměti. Taktovací frekvence byla zvýšena na 3 GHz a velikost paměti L2 Cache procesoru se zdvojnásobila na 12 MB.
Lepší ochrana dosavadních i stávajících investic je zajištěna tím, že systém umožňuje snadný upgrade, procesory lze v případě potřeby bez problémů přidávat a jeden server provozovat na kombinaci procesorů různých generací.
Sparc Supercluster
Řešení Supercluster je založeno na serverech T3 a M5000 a určeno především pro provoz databáze Oracle v prostředí RAC (real application cluster). Clusterová platforma se skládá ze serverů Sparc, technologie pro ukládání dat FlashFire, rozhraní InfiniBand QDR (Quad Data Rate), operačního systému Solaris a úložného zařízení ZFS. Supercluster je k dispozici v konfiguracích se servery T3-2, T3-4 a M5000.
„Sparc Supercluster zakládá skupinu široce použitelných systémů, která zahrnuje software, servery, síťové technologie i úložná zařízení,“ říká výkonný ředitel společnosti Oracle Larry Ellison. „Kombinace špičkového softwaru a nejnovějších inovací na poli hardwaru, které představují servery Sparc T3, umožňuje, že databáze Oracle nyní pracuje ještě rychleji než kdykoliv předtím.“
Společnost Oracle v této souvislosti oznámila, že v benchmarku TPC-C dosáhlo její řešení rekordního výsledku a výrazně překonalo konkurenční systém IBM. V testu proti sobě byly postaveny databáze Oracle Database 11g Release 2 na platformě Sparc Supercluster se servery Sparc T3-4 proti IBM DB2 na serverovém clusteru IBM Power7. Řešení Oraclu nabídlo o 26 procent lepší poměr cena/výkon, třikrát vyšší propustnost, rychlejší odezvu i nižší náklady na transakci.
Oracle Exalogic Elastic Cloud T3-1B
Současně byl uveden také model určený pro provoz kritických a na výkon zvlášť náročných aplikací napsaných v jazyce Java (ale i v jiných jazycích). Exalogic Elastic Cloud T3-1B kombinuje servery Sparc, operační systém Solaris 11 Express a špičkové řešení WebLogic Server i jiné na Javě založené middlewarové produkty společnosti Oracle pro podnikové zákazníky.
Systémy jsou navrženy a otestovány tak, aby výrazně zrychlily čas potřebný k nasazení aplikací do plného provozu. Byla provedena optimalizace pro provoz vícevláknových aplikací. Systém je vhodný pro konsolidaci datových center, protože umožňuje vedle sebe provozovat tisíce aplikací s různými požadavky na funkčnost, spolehlivost i zabezpečení.
Při virtualizaci aplikací Solaris na Exalogic Elastic Cloud není potřeba provádět žádné změny. Systém je optimalizován i pro integraci s Oracle Database 11g, Real Application Clusters a Database Machine Exadata.
Exalogic Elastic Cloud T3-1B nabízí hloubkovou analýzu hardwaru, která upozorní zákazníka na možnost selhání ještě před tím, než k němu dojde. Technologie Solaris Predictive Self Healing umožňuje zotavení a obnovu systému. Solaris SMF (Service Management Framework) je určen pro automatický restart softwarových komponent v případě problémů, čímž se snižují neplánované prostoje.
Technologie Solaris Zones umožňuje od sebe efektivně a bezpečně izolovat různé instance WebLogic Serveru i další komponenty Fusion Middleware do různých virtuálních prostředí, a dosáhnout tak optimálního využití hardwaru. Jednotlivé zóny lze bezpečně a efektivně přesouvat i mezi fyzickými servery.