Nejrychlejší mikroprocesor světa pochází od IBM
Tato rekordní rychlost je důležitá zejména pro podniky, které musejí zpracovávat obrovské objemy dat a transakcí, jako jsou například banky nebo obchodní řetězce. Svět je totiž stále více propojený a nárůst množství a velikosti dat tak přesahuje dostupnou úložnou kapacitu, a závratným tempem narůstají rovněž počty obchodních transakcí.
Například studie firmy Berg Insight předpovídá, že počet aktivních uživatelů mobilního bankovnictví a souvisejících finančních služeb v celosvětovém měřítku vzroste z 55 milionů v roce 2009 na 894 miliony v roce 2015.
Nová technologie zEnterprise je výsledkem investic do výzkumu a vývoje IBM přesahujících 1,5 miliardy dolarů a zároveň více než tříleté spolupráce s některými z největších zákazníků IBM po celém světě.
Procesor z196
Čtyřjádrový procesor z196 obsahuje 1,4 miliardy tranzistorů na ploše 512 milimetrů čtverečních. Zkonstruovali jej inženýři IBM v Poughkeepsie (New York) a vyrábí se 45nm technologií SOI (křemík na izolantu) IBM z 300mm waferů v její továrně na čipy v East Fishkill (New York). K vývoji procesoru z196 rovněž významně přispěly laboratoře IBM v Austinu (Texas), v Německu, Izraeli a Indii.
Nový zEnterprise 196
Z hlediska výkonnosti je zEnterprise System nejvýkonnějším komerčním systémem IBM v historii. Centrální server systému zEnterprise - zEnterprise 196 - obsahuje až 96 nejrychlejších a nejvýkonnějších mikroprocesorých jader na světě, které dokážou zpracovat více než 50 miliard instrukcí za sekundu. To je zhruba 17 000krát víc instrukcí, než kolik dokázal zpracovat Model 91, špička úspěšné řady IBM System/360, v roce 1970.
Nová technologie mikroprocesorů IBM používá nový software pro optimalizaci rychlosti běhu datově náročných a javových úloh, kterým poskytuje až 60% nárůst výkonu. Vyšší výkon hardwaru samozřejmě v důsledku znamená i vyšší výkon softwaru, který může přispět k úspoře nákladů na softwarové licence.
Nový systém nabízí o 60 % větší kapacitu než jeho předchůdce System z10, a přitom má zhruba stejnou spotřebu elektřiny.
Vysoké energetické efektivity bylo dosaženo díky pokroku v návrhu procesoru, 45nm výrobní technologii, úspornější transformaci a rozvodu elektrické energie i pokročilým senzorům a řídícímu firmwaru chladicího systému, který monitoruje a upravuje svoje parametry na základě údajů o okolním prostředí, jako jsou teplota, vlhkost a dokonce i hustota vzduchu.
Kombinace rychlosti procesoru, paměti, spolehlivosti celého systému, jeho dostupnosti, zabezpečení i architektury uložení dat činí ze systému zEnterprise optimální prostředí pro zvládání i těch nejnáročnějších úloh na světě.