Studie ukázala, že hledání na internetu není bezpečné

3. 8. 2010. (redaktor: Milan Loucký, zdroj: )
Podle nové studie Norton zabývající se nekalou optimalizací pro internetové vyhledávače, vykázala více než třetina nejpopulárnějších hledaných termínů nejméně 10 % nebezpečných výsledků, které vystavují počítače a osobní údaje uživatelů riziku, že se stanou obětí počítačové kriminality.

Ukazuje se, že hledání slov „tropical dreams sweepstakes" se může změnit na noční můru a hledání termínu „red hot laugh riot" může být cokoli jen ne legrace. Tyto dva konkrétní hledané termíny v době od února do května přinesly v prvních 100 výsledcích neuvěřitelných 99 % nebezpečných odkazů.

V reakci na tyto hrozby vyplývající z nekalé optimalizace pro vyhledávače představil tým Norton bezplatný nástroj ke stažení Norton Safe Web Lite, který identifikuje rizikové webové stránky dříve, než na ně uživatelé klepnou ve výsledcích hledání. Nástroj Norton Safe Web Lite je po stažení přístupný jako malý panel nástrojů v aplikaci Internet Explorer nebo Mozilla Firefox. Zachycení rizikových výsledků před klepnutím na některý z nich je velice důležité, protože téměř 60 % rizikových webů identifikovaných aplikací Norton Safe Web obsahuje automatické stahování z webu, což jsou hrozby, které mohou infikovat počítač, aniž by uživatel musel stáhnout nebo nainstalovat nějaké soubory.

Skener Norton Safe Web for Facebook, který je také zdarma, nyní nabízí praktickou volbu „Enable Auto-Scan", která slouží k identifikaci jakýchkoli nebezpečných odkazů v informačních kanálech uživatelů.

Studie Norton v období tří měsíců, od února do května 2010, sledovala u významného vyhledávače 300 nejpopulárnějších hledaných termínů a každý den analyzovala prvních 30 000 výsledků hledání z hlediska nekalé optimalizace pro vyhledávače. Hledaná témata měla široký rozsah, od sportovních akcí přes texty písní až po nejnovější zprávy o vývoji kriminálních případů. Hackeři využívají neetické techniky k obelstění algoritmů vyhledávačů a tím nekale modifikují výsledky hledání. Tímto způsobem zneužívají populární témata k přesměrování uživatelů počítačů ke klamavým aplikacím, jako jsou falešné antivirové skenery. V některých dnech přineslo více než 250 z 300 nejčastějších hledaných termínů daného dne více než 10 % nebezpečných odkazů v prvních 100 výsledcích. Klepnutí na tyto nekale modifikované výsledky hledání mohlo vést k infikování počítače uživatele a ke zpřístupnění osobních údajů kyberzločincům.