Apple má problém s iPhony 4. generace
Inovovaný mobilní telefon iPhone 4 prošel zajímavým vývojem. Ještě před tím, než se oficiálně objevil na trhu, internetový server Gizmondo uveřejnil recenzi přístroje, který odkoupil "jakoby náhodou" pracovníkem Applu zapomenutý přístroj od účastníka jedné oslavy. Díky tomu se redaktor Gizmonda dostal do problémů, které vyvrcholily návštěvou policie u něj doma. Zajímavé na celé kauze je to, že telefon bylo možné otestovat a že jej výrobce na dálku nezablokoval. Ví se i o tlaku Applu na server Gizmondo, aby ztracený a neprávem otestovaný přístroj vrátil. Nic neubralo kauze na zářnosti, když se tvrdilo, že o tyto přístroje je velký zájem lidí a že to vlastně je jen neoficiáoní představení.
Problém je anténa, podle Jobse má tento problém každý
Jak jsme uvedli, přístroje bylo prodáno celkem tři miliony. Ale je tu problém. Anténa přístroje je sestavena ze dvou oddělených vodivých pásků kolem pouzdra přístroje. Odborník na mobily Luděk Vokáč ze serveru mobil.cz (zdroj: Hospodářské noviny 19. 7. 2010, strana 18 a Marketing a Media) vysvětluje příčinu prudkého snížení citlivosti antény jako problém vyplývající z její konstrukce. "Vnější kovový rám telefonu jsou vlastně dvě antény. Když se sevře iPhone 4 rukou, anténa se zastíní. Problém se signálem může nastat, když se telefon sevře na místě, kde jsou obě antény oddělené nevodivým páskem. Tím se přímo mění jejich vlastnosti," řekl Vokáč, který telefon testoval (zdroj: Marketing a Media).
To je trochu podivné vysvětlení, ale vlastními slovy bychom chrakterizovali problém jako zkratování dvou oddělených částí antény a tím prudké snížení citlivosti telefonu. Jak víte, lidské tělo je vodivé a stisk svou galvanicky oddělených pásků palcem nebo prsty může, podle vodivosti lidské pokožky (ta se mění například v závislosti na přítomnosti potu na rukou) způsobit zkrat, takže anténa se pak nechová jako anténa a prudce se tím sníží její citlivost, což se projeví snížením kvality hovoru nebo jeho úplným rozpadnutím. Problém vzniká hlavně tehdy, pokud je telefon držen v levé ruce, jak ukazují zprávy proběhlé internetem.
Steve Jobs tuto věc nazval problémem, který mají všechny chytré telefony na trhu a na tiskové konferenci ukázal video, ve kterém poukazuje na podobné problémy, se kterými se setkává konkurence, například Research in Motion, vyrábějící telefony Black Berry nebo Motorola a další výrobci. Jobs řekl: "Telefony nejsou dokonalé a není to jen případ iPhone 4."
Nastalo tedy pozdvižení na celosvětové návsi, protože šéfové Motoroly, ale i firmy Research in Motion (RIM) se rozzuřili tak, že možná použijí taktiku samotného Steva Jobse, který žaluje každého v podstatě za cokoli: novináře za zveřejnění zpráv, které se mu nezdají být pravdivé, bývalé zaměstnance za to, že prozradili víc nebo dřív něco, co neměli, značku HTC za použití prý patentovaných technologií Applu v telefonech HTC s dotykovým ovládáním a tak dále. Šéfové napadených firem komentují Jobsovo vystoupení jako nepravdivé a poukazují na to, že jejich společnostmi vyráběné telefony jsou na tom o mnoho lépe, než iPhone 4, co se týče udržení signálu při držení telefonu v ruce (ostatně, jak jinak by se měl telefon držet, že? - pozn. red.).
Řešení je pouzdro
Nicméně Jobs nabídl všem, kteří si koupí iPhone 4 do konce září, možnost získat zdarma obal, který nedovolí zkratování vodivých pásků rukou. Nicméně tisíce lidí si stěžují na problém s kvalitou přijímaného signálu a tak Jobs, přestože sdělil, že s konstrukcí antény žádný problém není, zřejmě nadzvedl mandle svým vývojářům a určitě se pracuje na odstranění tohoto problému - pouzdro je určitě jen dočasným řešením. Mezi námi, vy byste chtěli takový skvost nosit zabalený v pouzdře, které zvětšuje rozměry telefonu a nepůsobí prakticky? Autor tohoto článku ne.
Vypusťte Jobse
Steve Jobs se objevil na tiskové konferenci zřejmě pod nátlakem okolí a po dlouhé době musel komentovat to, co je veřejným tajemstvím: iPhone 4 není tím, co se od něj čeká. Důvodem neplánované konference byly tisíce reklamací (podle Jobse ale samozřejmě jejich počet nepřekročil podíl u předchozích generací) a především výsledek testu iPhone 4 silným uživatelsky orientovaným časopisem Consumer Reports. Ten pro běžné lidi testuje různé produkty od aut až po televize a ten vyhodnotil obal jako jediný způsob, jak zajistit, aby iPhone fungoval tak, jak má, a díky tomu odmítl udělit dost vlivné ocenění DOPORUČENO.
Obal je tedy prozatímním řešením po doproučení výrobce ze začátku července nedržet telefon iPhone 4 tak, aby se prsty dotýkaly černého proužku vlevo dole, což při držení v ruce a telefonování je rada "opravdu nad zlato". Remcání uživatelů ale vyprovokovalo Jobse, aby se ukázal mezi novináři na nečekané tiskové konferenci, a vše jim náležitě vysvětlil. Zároveň přidal férovou nabídku, že komu se telefon nelíbí, může jej do 30 dnů od koupě vrátit.
Čas uvedení na náš trh se ale rychle blíží
Nic to ale nemění na tom, že se s tímto telefonem setkáme i na našem trhu, kam dorazí zřejmě koncem srpna. Apple ani jeho distributor na našem trhu totiž žádné pevné datum nestanovil, to je ostatně jejich naprosto běžné chování. Ale i tak se zřejmě s nabídkou iPhonu 4 setkáte u všech tří mobilních operátorů najednou. Tedy žádná exkluzivita a namyšlený Apple jistě nadiktuje i podmínky pro prezentaci této novinky ve výkladních skříních. To znamená, že ostatní mobily jiných výrobců se k iPhonu nebudou moci přiblížit na menší vzdálenost, než bude Applem povoleno.
V současné době tvoří iPhone asi 38 % podílu Applu a je tedy stěžejním výrobkem firmy, protože počítače a notebooky jsou na druhém místě jen s 28 procenty podílu ve firmě. Apple uvedl první verzi telefonu na trh v roce 2007 a způsobil revoluci, celkem se prodalo asi 60 milionu těchto přístrojů po celém světě (včetně iPhone 4) a jejich uživatelé si na ně, stejně jako na ostatní výrobcem označované naprosto perfektní výrobky nedají ani sáhnout. Telefon iPhone se stal dalším exkluzivním zbožím, které je podle výrobce tak dokonalé, že o něm nelze hovořit špatně. Autor si vzpomíná, že podobně tomu bylo a doposud je i s příznivci počítačů Apple.
Ještě maličkost
Ale tím problémy s iPhone 4 nekončí. Objevila se totiž další chyba v softwaru, která bude zřejmě co nejdříve vyřešena rozesláním nové verze firmwaru - telefonu totiž ne stoprocentně funguje senzor vzdálenosti, který by měl vypnout displej, pokud uživatel telefon přiloží k uchu. Díky tomu se o ušní boltec může "aktivní" telefon sám vypnout nebo samovolně měnit hlasitost. I tuto chybičku Jobs ale statečně na tiskové konferenci přiznal, ovšem s tím, že tato maličkost bude vyřešena rozesláním aktualizační verze firmwaru telefonu.
A tak, jestliže jsme psali o tom, že v tržní kapitalizaci Apple překonal slovutný Microsoft (článek najdete zde), je zřejmé, že od té doby, co Apple nedostal ocenění od Consumer Reports, jeho akcie poklesly a oscilují na mnohem nižší úrovni, než se nacházely v době zahájení prodeje iPhone 4. Sebevědomému Jobsovi to ale těžko přidělá vrásky, protože jeho rozběhnutý business a podpora správně vybraných segmentů trhu mu přináší obrovské zisky a pocit uspokojení nad dobře vybraném portfoliem Applu. Náboženství kolem Applu je mu určitě přináší pocit zadostiučinění, a jeho (kruto)vláda firmě teď nese své ovoce.
I přesto si myslíme, že Jobs, ač je opravdový arogantní vizionář, má své reálné vize - které někdy dost drsným způsobem uvádí v život. A myslíme si rovněž, že bublina kolem iPhonu 4 brzy splaskne a že přibudou další spokojené miliony uživatelů iPhonu na celém světě, protože ony "maličkosti" Jobs určitě ve svých mobilech nenechá. Možná, že ve své firmě nenechá při své ješitnosti ani ty, kteří tuhle věc zapříčinili. Na to je příliš velký perfekcionalista, než aby své výrobky povinně oblékal do "nějakých" pouzder za účelem zachování jejich funkčnosti...