Jak dál na trhu pamětí, radí Kingston
Po „krveprolití“ na trhu s paměťmi, k němuž došlo během let 2007 a 2008, by se rok 2009 dal označit jedním titulkem – „Přežití“. Ne každý sice přežil, ale ti, kdo to dokázali, zakončili loňský rok v dobrém rozpoložení. V daném odvětví převažovala začátkem roku 2010 optimistická atmosféra, protože ceny pamětí se vrátily z historických minim na úroveň, která znovu zajišťuje pozitivní hrubý zisk jak pro výrobce mikročipů, tak pro jejich prodejce. V souladu s předpověďmi bylo první čtvrtletí roku 2010 jedno z nejsilnějších čtvrtletí vůbec. Předpověděný nedostatek ve výrobě nejnovějších mikročipových technologií spojený s rychlým přechodem na nové technologie byl příčinou toho, že starší produkty byly na trhu k mání stále kratší dobu. Zmíněné faktory přispěly na trhu k nedostatečné nabídce a k pevným cenám starých i nových komponent.
Navzdory pozitivním výsledkům se však zdá, že výrazný nárůst prodeje, který byl během prvního čtvrtletí patrný u většiny prodejců pamětí, byl způsoben převážně spekulativními nákupy zákazníků, kteří věřili, že „jediná cesta je cesta vzhůru“. To vedlo na začátku druhého čtvrtletí k významnému nahromadění zboží v distribuční síti. Tyto faktory spolu s nízkou hodnotou eura a britské libry vůči americkému dolaru a spolu se slabým oživením evropské ekonomiky měly negativní dopad na prodej hardwaru v dubnu a květnu, což se může vnímat jako předzvěst potenciální katastrofy. V tomto kanálu navíc došlo k prudkému poklesu poptávky po základních deskách, procesorech a dalších hardwarových součástkách. Pokud tedy spekulanti nebudou schopni prodat své zásoby zboží za ceny, které by pokryly jejich náklady a zajistily jim zisk, budou nakonec nuceni své skladové zásoby vyprodat za velmi nízké ceny, aby získali cash flow, které nutně potřebují. Několik organizací sledujících situaci na trhu během posledních šesti týdnů opakovaně uvedlo, že své analýzy cen založily na nereprezentativně malém počtu transakcí. Nicméně i když broker neprodá vůbec nic, může cenová nabídka, která je o hodně nižší než ta včerejší, nastavit očekávání zítřejších cen pro celý segment trhu.
PC OEM, největší nákupci paměťových mikročipů, nedávno vedli se svými dodavateli tvrdá vyjednávání. Podařilo se jim dojednat, že od začátku roku ceny narostou jen o 15% u DDR3 a o pouhých 8% u DDR2 v porovnání s nejnižšími cenami během posledních 18 měsíců. To vše se děje v době, kdy trh rychle přechází z DDR2 na DDR3 – dost možná ještě rychleji, než samotní výrobci polovodičové techniky, což ovlivňuje trh na různých úrovních:
• Vzhledem k tomu, že PC OEM jen obtížně přijímají byť i relativně mírné zvýšení na smluvním trhu, někteří zredukovali paměťové specifikace zvláště v cenově citlivých nižších segmentech trhu, aby tak omezili nárůst cen ve spotřebitelských PC, netboocích a noteboocích. Tyto změny vyvolaly nárůst nabídky na cílovém trhu, což může přispět k dalšímu snižování cen.
• Stále více výrobců mikročipů ustupuje od výroby DDR2, ale tradičně největší zákazníci tyto komponenty už víceméně úplně přestali objednávat, a tak je na trhu k dispozici velký přebytek čipů DDR2, což vede ke stlačování cen.
• PC OEM jasně řekly, že chtějí paměťové čipy DDR3, a proto výrobci polovodičů, kteří si to mohou dovolit, masivně investují do nových výrobních technologií a dalších výrobních kapacit. Očekává se, že ve střednědobém a dlouhodobém horizontu tyto kroky opět povedou k převýšení nabídky nad poptávkou a ve svém důsledku k dalšímu poklesu cen.
Proto se doporučuje, aby daný kanál monitoroval vývoj na trhu a plánoval nákup paměťových produktů podle potřeby a přitom se vyhýbal spekulativním nákupům a nadměrným skladovým zásobám.