BSA má 3 500 oznámení pirátství a začíná jednat
„V těchto dnech zahajujeme s firmami podezřelými z porušování autorských práv k softwaru proceduru směřující k nápravě,“ řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA.
Nejvíce oznámení (63 %) obdržela BSA loni a letos od majitelů či jednatelů firem. Nejčastěji tak reagovali na nekalou konkurenci: „Tím jsou myšleny firmy, které užívají nelegální software a tím si snižují provozní náklady,“ řekl Hlaváč. Zejména ve strojírenství, u architektů, designérů či grafiků mohou firmy nelegálním užíváním snížit provozní náklady až o stovky tisíc korun měsíčně. K tomu Jan Hlaváč dodal: „Poctivým firmám to vadí, protože cenu softwaru musí promítnout do ceny služeb.“
Zaměstnanci se za sledované období na oznámení pirátství podíleli 30 %. Motivem podle statistik BSA bývají obavy, že by v případě policejní prohlídky mohli být zaměstnanci za užívání nelegálního softwaru spoluodpovědní či nesouhlas zaměstnance s pirátstvím. Valná většina oznámení je ale motivována pomstou zaměstnavateli. „Markantní to bylo zejména v době vrcholící krize a propouštění koncem loňského roku. Dostávali jsme tehdy až pět takových oznámení týdně,“ řekl Hlaváč. (Viz graf Důvody pro oznámení pirátství ve firmě.)
Zaměstnance k ohlášení nejvíce motivuje pomsta
Pomsta zaměstnavateli zůstává pro zaměstnance hlavním motivem pro oznámení pirátství. Vyplývá to z ankety BSA, které se účastnily osoby, jež podaly na firmy oznámení kvůli pirátství prostřednictvím webu www.bsa.cz. Tento trend se projevil zejména loni, když na firmy nejvíce udeřila krize.
„Řada zaměstnanců pravděpodobně špatně nesla propuštění a touto cestou dala průchod frustraci a vzteku,“ řekl Hlaváč. BSA samozřejmě veškerá oznámení vyhodnocuje a právní kroky učiní, teprve když nemá pochyb, že jsou poskytnuté informace relevantní: „Na oznámení typu ve firmě té a té je nelegální software, udělejte tam razii nereagujeme,“ dodal Hlaváč. Nesouhlas s pirátstvím se na celkovém počtu oznámení podaných on-line podílí 29 procenty.
Lidé by za pirátství trestali veřejně prospěšnými pracemi a peněžitými tresty
Respondenti ankety BSA by pirátství nejčastěji potrestali veřejně prospěšnými pracemi (51 %) a peněžitými tresty (38 %). „Trest odnětí svobody označili jako nejméně vhodný. I v praxi tento trest soudy uplatňují jen v případech rozsáhlého porušení autorského práva, například při masovém šíření nelegálního softwaru nebo jeho užívání v podnikání,“ dodal Hlaváč.
V Česku se podle posledního měření užívá 38 procent softwaru nelegálně. Nová míra pirátství bude oznámena 11. května. Ztráty českého softwarového odvětví v důsledku pirátství činí přibližně 3,3 miliardy korun. Česká republika se tak stále drží mezi 30 zeměmi s nejnižší mírou softwarového pirátství. Průměrná míra pirátství v Evropské unii činí 35 procent.