Sběr elektroodpadu má smysl
Celkem se jedná o 46 754 tun elektroodpadu. Zlepšení je výsledkem neustále rostoucího povědomí o nutnosti třídění mezi lidmi a také zvyšujícího se počtu sběrných míst. Nejlépe třídí občané Plzeňského kraje, kteří odevzdali 5,92 kg elektroodpadu na osobu. Opačný konec škály obsadil kraj Ústecký s průměrem 3,27 kg.
Česká republika opakovaně vykazuje růst ve sběru a recyklaci vysloužilých elektrozařízení. Jestliže v roce 2006 každý občan průměrně odevzdal 1,7 kg elektroodpadu, o tři roky později sběr vzrostl o více než 250 procent. „Už v roce 2008 se nám díky velkému úsilí podařilo splnit cíl daný Evropskou unií, podle níž měl každý Čech pod hrozbou sankcí v případě neúspěchu odevzdat alespoň 4 kilogramy elektroodpadu. Asekol, Ekolamp a Elektrowin přispěly ke splnění tohoto cíle 85 procenty. V roce 2009 jsme jej dokonce o 11 % překročili,“ komentuje výsledky za loňský rok Roman Tvrzník, generální ředitel společnosti Elektrowin. Největší podíl na výsledku mají velké domácí spotřebiče jako ledničky, mrazničky, pračky, myčky a sporáky, a spotřebitelská zařízení, zejména televize a monitory.
Z pohledu krajů dopadl nejlépe Plzeňský kraj, kde každý občan loni dokázal odevzdat k recyklaci téměř 6 kg elektroodpadu. Pětikilogramovou hranici překonal také kraj Zlínský (5,81 kg), Vysočina (5,32 kg) a Středočeský kraj (5,04 kg). Nejméně se třídí v Ústeckém (3,27 kg) a Moravskoslezském kraji (3,51 kg). I v těchto krajích však došlo oproti roku 2008 k nárůstu. „Po celé ČR jsme nezaznamenali jediný příklad poklesu sběru. Hlavním důvodem je pokračující rozšiřování sběrné sítě a důraz na podporu sběru drobných elektrozařízení. Občané mohou v současnosti třídit elektrozařízení na 11 150 sběrných místech, z nichž je téměř polovina určena primárně pro malé spotřebiče jako mobily, MP3 přehrávače, fény, kulmy apod. Pro zajímavost, sběrná síť v naší republice je pětkrát hustší než například v ekologicky velmi vyspělém Rakousku,“ vysvětluje Jan Vrba, jednatel společnosti Asekol.
Kolektivní systémy Asekol, Ekolamp a Elektrowin kromě rozšiřování sběrné sítě dbají i na důkladnou osvětu občanů. Asekol letos v Praze představil esteticky zajímavé Muzeum spotřebičů, které se postupně bude objevovat i na dalších místech v ČR. Společně se společností EKOLAMP loni navštívil krajská města se zábavně-vzdělávacím konceptem Šrotonátor přichází. Oba systémy pokračují ve spolupráci se školami prostřednictvím projektu Recyklohraní. Na mladší občany cílí i Elektrowin s projektem Ukliďme si svět. Loni navíc navštívil 80 měst a obcí s EKOshow Zatočte s elektroodpadem.
Ekolamp se již tradičně stal ekologickým partnerem vánočního osvětlení nejen v Praze, ale i v dalších krajských městech. „Osvěta a rozšiřování sběrné sítě jsou vedle vztahů s obcemi a dalšími partnery pro zvyšování objemu sběru naprosto zásadní. Díky dodržování těchto principů máme nejlepší výsledky v celé střední Evropě. Ve srovnání se starými členskými státy EU máme však ještě pořád co dohánět. O motivaci do dalších let tedy máme postaráno,“ říká Alexandr Hanousek, jednatel společnosti Ekolamp.