Až milion dolarů za udání nelegálního uživatele v USA
Možnost anonymního udání, které již delší dobu společnost BSA na svých webových stránkách propaguje, získává v USA nový rozměr. Totiž vidinu odměny až jednoho milionu dolarů za kvalifikované udání týkající se nelegálního software ve firmě.
Je zřejmě jen otázkou času, kdy podobné praktiky softwarových gigantů a jejich zájmových organizací dorazí i do Čech. A je čeho se obávat. Z interního průzkumu softwarové společnosti truconneXion vyplývá, že neřešené rozdíly v počtu nakoupených a skutečně používaných licencí se najdou ve více než třetině českých firem.
Kontrole zabránit nelze „Často se setkávám s tvrzením, že Policii ČR od kontroly softwaru odradí potvrzení o provedeném softwarovém auditu nebo jiný podobný certifikát, že má firma licence v pořádku. To je samozřejmě nesmysl, žádný certifikát s podobnou účinností neexistuje.“, říká Martina Hyndráková, softwarová auditorka. „Jakmile se věci daly takto do pohybu, kontrolu už nikdo nezastaví. Pokud však firma disponuje aktualizovanou evidencí licencí softwaru včetně všech dokladů o jejich legálním nabytí, stačí ji policejním specialistům předat a věnovat se dál svému podnikání. Pokud nic takového nemá, může dohledávání potřebných dokladů a jejich prověřování firmu z velké části paralyzovat na několik dlouhých týdnů i měsíců“.
Co je třeba mít v pořádku Počítačové programy (software) chrání autorský zákon, a to bez rozdílu jejich typu (freeware, shareware, komerční software apod). Na každém počítači se dnes nachází řádově tisíce spustitelných souborů. U každého z nich je třeba rozhodnout, k jakému programu patří, přiřadit k němu patřičnou licenci a také doklad o tom, že byl program pořízen legální cestou. Představuje to velké množství rutinní práce, kterou při více než 5 počítačích není téměř možné zvládnout manuálně.
Pro inventarizaci a vytvoření evidencí se proto používá tzv. „auditovací software“. Ten mapuje, jaký software je na jednotlivých počítačích nainstalován, nakolik je skutečně využíván, a jakým dokladem firma prokazuje, že licenci nabyla oprávněně. Vytváří celou potřebnou evidenci a udržuje ji trvale aktuální. Správce počítačů ji pouze kontroluje, doplňuje a upravuje.
Auditovací software používá stejnou kontrolní metodu jako policejní specialisté. Firmy, které s jeho pomocí spravují svoje licence pravidelně, tedy v případě kontroly nečeká žádné překvapení.
Softwarový auditor může pomoci Pokud ve firmě chybí specialista na správu softwaru, je možné kontaktovat tzv. „softwarového auditora“. Ten pomůže najít nejlevnějši a nejefektivnější cestu pro dokoupení chybějících licencí, poradí případně i další možnosti jak zůstat legální. U těchto odborníků se koncentrují znalosti o aktuálních licenčních programech různých výrobců, možnosti přechodu mezi nimi a řada dalších potřebných informací. Důležité jsou i zkušenosti z praxe jiných firem. Softwaroví auditoři často rovněž pomáhají firmám i se zpracováním interních směrnic, které řeší dlouhodobé udržení pořádku a odpovědnosti za licence softwaru po celou dobu jeho životnosti ve firmě a vymezují odpovědnost jednotlivých uživatelů za počítačové programy na jejich počítačích.