ČR je 26. v hodnocení konkurenceschopnosti odvětví IT
Česká republika se v letošním celosvětovém hodnocení konkurenceschopnosti IT odvětví umístila na 26. příčce. „Získala 47 bodů ze 100 možných a vylepšila tím svoji pozici oproti loňsku o tři místa. V hodnocení zemí bývalého východního bloku Česko dokonce poskočilo ze čtvrtého místa na druhé. Česká republika tak patří mezi 30 zemí světa, které mají nejkonkurenceschopnější IT odvětví,“ řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí organizace Business Software Alliance (BSA). Nejvyšší konkurenceschopnosti dosahuje IT odvětví ve Spojených státech, které obsadily první místo. Následují Finsko, Švédsko a Kanada.
Tyto závěry vyplývají z nové studie vypracované analytickou společností Economist Intelligence Unit (EIU), jejíž realizaci organizace Business Software Alliance sponzorovala. Studie, která vychází již třetím rokem, hodnotí a srovnává informace o odvětví informačních technologií (IT) v 66 státech včetně České republiky. Cílem studie je určit v rámci jednotlivých států úroveň konkurenčního prostředí v IT odvětví.
V současném ekonomickém klimatu je podpora silného technologického sektoru důležitější než kdy jindy. „Technologický sektor může být tahounem oživení ekonomiky a pohánět dlouhodobý ekonomický růst,“ řekl Jan Hlaváč. Tuzemský IT sektor již nyní významně přispívá k tvorbě nových pracovních míst, ke zvyšování daňových příjmů i tuzemského hrubého domácího produktu. „Loňská analýza společnosti International Data Corporation (IDC) odhaduje, že tuzemské IT odvětví v letech 2008–2011 vytvoří 89 tisíc pracovních míst, do ekonomiky díky výdajům za IT přiteče 100 miliard korun a stát na daních vybere 75 miliard korun,“ řekl Jan Hlaváč.
Česko má v IT dobré obchodní klima a zdravý právní
rámec
Studie konkurenceschopnosti ukazuje, že Česká republika má nejlepší
skóre v hodnocení obchodního prostředí (75,4) a právního prostředí
(67,5). Průměrného hodnocení dosáhla v oblastech rozvoje IT odvětví
(56,1) a IT infrastruktury (52,1), ale v oblasti infrastruktury přitom došlo
ke zlepšení o 24,8 bodů. Naopak oblastmi, v nichž je stále značný
prostor pro zlepšení, jsou výzkum a vývoj (21,4) či lidský kapitál
(42,7). Nicméně v oblasti výzkumu a vývoje došlo rovněž ke značnému
zlepšení oproti loňsku, a to o 17,4 bodů.