IBM hledá s obdorníky léky na chřipku

15. 5. 2009. (redaktor: Milan Loucký, zdroj: )
IBM a Lékařská fakulta Univerzity Texas odstartovaly projekt využití virtuálního superpočítače IBM World Community Grid k výzkumu potenciálních léků na rezistentní kmeny chřipkového viru a nové kmeny jako H1N1.

Díky virtuálnímu výzkumu by mělo být možné zahájit laboratorní testy již za necelý měsíc.

Vědci University of Texas Medical Branch budou využívat World Community Grid k identifikaci chemických sloučenin, které by s vysokou pravděpodobností mohly zastavit šíření chřipkových virů, a takto identifikované látky pak začnou testovat v laboratorních podmínkách. Projekt, na kterém by normálně výpočetní práce znamenaly tisíce let počítačového času, může být díky síti World Community Grid dokončen v řádu měsíců. Až 10 % potenciálních léků identifikovaných výpočty virtuálního superpočítače World Community Grid s velkou pravděpodobností vykáže v laboratoři antivirální účinnost a postoupí do dalšího testování.

Podle vědců by hledání potenciálních léků bez přístupu k obrovskému výkonu virtuálního superpočítače World Community Grid trvalo neúnosně dlouho a vyžadovalo by obrovské množství času a laboratorního testování. Vědci doufají, že se jim v průběhu několika měsíců a let podaří najít vhodné látky pro klinické testy. Výzkumníci Univerzity Texasu v současné době využívají výkon sítě World Community Grid k výzkumným projektům zabývajících se horečkou dengue a západonilskou horečkou.

Společný projekt Influenza Antiviral Drug Search využívá výpočetní výkon více než miliónu registrovaných zařízení a stovek tisíců jednotlivců, kteří věnují nevyužitý čas svých počítačů na humanitární a lékařský výzkum.

Různé kmeny chřipky si ročně vyžádají životy stovek tisíc lidí po celém světě. Současná epidemie viru H1N1 připomíná, jak rychle chřipka mutuje a jak snadno se objevují nové kmeny viru.

V síti World Community Grid proběhnou virtuální chemické experimenty, jejichž cílem je určit, které z miliónů malých molekul se mohou vázat na virus chřipky a zabránit jeho šíření. Počítačovou předpověď lze potom otestovat v laboratorních a klinických podmínkách, což jsou další fáze vývoje léků před uvedením na trh. Všechny výsledky budou okamžitě zpřístupňovány dalším vědcům zabývajícím se výzkumem chřipky.

Jednotlivci, kteří chtějí tomuto projektu věnovat nevyužitý čas svých počítačů, se mohou jednoduše během pár minut zaregistrovat na webu a nainstalovat si do počítače bezplatný, bezpečný program, který je nebude nijak rušit při práci.

Projekt World Community Grid je největší existující veřejná humanitární síť, jež má přes 430 000 členů a nabízí propojení více než 1,2 miliónu počítačů.