Supercomputing letos čekají změny

16. 1. 2017. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: DCD Publishing)
Společnost DNS ve spolupráci s výzkumným zařízením ELI Beamlines uspořádala již tradiční přednášky o superpočítačích a souvisejících technologiích jako reakci na konferenci Supercomputing (SC16), která se uskutečnila v listopadu loňského roku v Salt Lake City.
Aleš Komárek (DNS) a Pavel Bastl (ELI Beamlines) zahajují přednášky

Akce, která se konala v konferenčním sále výzkumného centra v Dolních Břežanech u Prahy, byla rozvržena do dvou ucelených bloků o celkem šesti prezentacích a návštěvy datového centra. Ty se samozřejmě týkaly především nejnovějších trendů z oblasti HPC serverů a novinek, které se pro letošní rok chystají.

Nejprve posluchače přivítali hostitelé a organizátoři akce Aleš Komárek za DNS a Pavel Bastl za ELI Beamlines. Následoval první blok přednášek, který započal Petr Plodík ze společnosti M Computers. Ten přednesl novinky z SC16, kde byl mimo jiné vyhodnocen nejlepší počítač na světě (čínský Sunway Taihu Light s deseti miliony jader a výkonem 93 Pflops), přičemž Česká republika s ostravským Salomonem od června do listopadu loňského roku spadla ze 47. na 67. místo na světě. Ve světě superpočítačů se vše miniaturizuje, proto bude, dle konference, časem nutností zavézt do všech HPC chlazení vodou. To se překvapivě provádí horkou vodou o teplotě 60°C.

O novinkách ze světa IBM přednášel zástupce společnosti Radek Špimr, který zabrousil především do oblasti Big Data a trendu cloudu, který neustále roste a rozvíjí se. Navíc představil řadu společností ale i akademických obcí, se kterými IBM spolupracuje na dalším vývoji. První blok přednášek uzavřel Pavel Bastl s přednáškou o FPGA a jeho možnostech programování nejen v VHDL či Verilogu, ale i v OpenCL a jazycích C/C++.

Druhý blok přednášek začala zástupkyně Intelu Romana Káňová, která přednášela o novinkách ze světa procesorů. Nové procesory by měly být letos představeny v červnu a koncem roku, kdy by mělo jít o vylepšení Xeon Phi. Intel u těchto novinek počítá s integrací Omnipath, FPGA nebo AVX – 512. Následoval Rudolf Hruška, který v podstatě shrnul současné trendy z oblasti datových úložišť a predikoval možný vznik technologie FLAPE vzniklé spojením technologií flash a pásky, kdy flash paměť zaručuje rychlost a páska vysokou kapacitu ukládaných dat (dokonce až na úrovni 220 TB na jednu pásku). Zazněla také úvaha, co se stane s klasickými HDD, protože ty se již nemají kam vyvíjet.

Druhý blok opět uzavřel Pavel Bastl, který návštěvníkům přiblížil projekt ELI Beamlines a představil laboratorní budovu, která se skládá ze tří pater. V té nejvyšší se nachází technické zázemí, v prostřední vrstvě jsou rozmístěny čtyři haly pro lasery a v té nejnižší je šest experimentálních hal. Následovala prohlídka představené laboratorní budovy, konkrétně kontrolního i datového centra a laboratoře, kde návštěvníci viděli využití probíraných témat v praxi.

Obrazová galerie:
Štítky: 
HPC, DNS, IBM, Intel

Podobné články

Eviden představil pokročilé servery BullSequana AI pro plné využití potenciálu umělé inteligence

23. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Společnost Eviden pod názvem BullSequana AI uvádí pět řad serverů, zaměřených zejména na trénování modelů AI pomocí superpočítačů. Každá řada nabízí různou úroveň výkonu, škálovatelnosti a flexibility tak, aby vyhověla nejrůznějším požadavkům na způsob použití, rozpočtové možnosti a velikost podniku. Čtěte více

HPE postavilo nejvýkonnější superpočítač v Polsku

17. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Společnost Hewlett Packard Enterprise představila nově sestavený superpočítač pro Akademické výpočetní centrum Cyfronet krakovské univerzity AGH, který se tak stal nejvýkonnějším výpočetním systémem v Polsku. Superpočítač podpoří umělou inteligencí řízený vědecký výzkum v astronomii, medicíně a ochraně klimatu díky vyššímu výkonu a vyšší energetické účinnosti. Čtěte více

HPE s pomocí řešení „na klíč“ od Nvidie urychluje trénink AI

20. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Nové superpočítačové řešení HPE určené velkým podnikům, výzkumným institucím a vládním organizacím urychluje trénování a ladění modelů umělé inteligence pomocí soukromých datových sad. Softwarové nástroje umožňující trénovat a ladit modely a vyvíjet aplikace umělé inteligence, doplňují kapalinou chlazené superpočítače, akcelerované výpočty, sítě, úložiště a služby. Čtěte více

Giga Computing rozšiřuje své portfolio o GPU servery pro generativní AI

4. 10. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Giga Computing)
Giga Computing, dceřiná společnost firmy GIGABYTE, nově nabízí řadu výkonných GPU serverů s nejnovějšími procesory Intel a jednotkami NVIDIA HGX H100 se čtyřmi i osmi GPU moduly. Nové servery umožňují instalaci GPU jednotek přes PCIe nebo formou integrovaných základních desek. Čtěte více