Spam v prvním čtvrtletí 2017

16. 5. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Podle zprávy společnosti Kaspersky Lab podíl spamu v celkové e-mailové komunikaci dosáhl v prvním čtvrtletí roku 2017 průměrně 56 %. Celkové množství e-mailových příloh obsahujících spam kleslo 2,4krát v porovnání s předchozím čtvrtletím. Více než polovina všech phishingových útoků přitom cílila na finanční sektor.

Zpráva Kaspersky Lab o spamu identifikovala v prvním čtvrtletí 2017 tyto hlavní trendy:

• Podíl spamu v celkové e-mailové komunikaci dosáhl v prvním čtvrtletí průměrně 56 %. V posledním kvartále roku 2016 činil 59,9 %.

• Celkové množství e-mailových příloh obsahujících spam kleslo 2,4krát v porovnání s předchozím čtvrtletím.

• Více než polovina všech phishingových útoků cílila na finanční sektor – banky se staly obětí v 26 % útoků, platební systémy v 13 % a e-shopy v necelých 11 %.

Pád botnetu Necurs

V roce 2016 analytici Kaspersky Lab zaznamenali prudký nárůst škodlivých spamových příloh obsahujících především šifrátory. Velká část těchto útoků pocházela od botnetu Necurs považovaného v současnosti za největšího spamového botneta na světě. Tato síť nicméně ke konci roku 2016 v podstatě přestala fungovat. V průběhu téměř celého prvního čtvrtletí tohoto roku se její aktivita držela na velmi nízké úrovni.

Zdá se, že se kyberzločinci zalekli zvýšené pozornosti, která je v současnosti šifrátorům věnována, a proto upustili od hromadného rozesílání e-mailů. Tento krok ale neznamená, že síť přestane fungovat.

Škodlivé e-maily s chráněnými soubory

V průběhu prvních tří měsíců tohoto roku se objevil nový trend v rozesílání nevyžádaných e mailů. Jeho cílem je různými způsoby znesnadnit detekci spamu. Kyberzločinci k tomu mimo jiné využívají rozesílání malwaru v zaheslovaných souborech. Oběť se snaží přinutit k otevření a uložení přílohy hned po jejím obdržení. V takto podvržených e-mailech se vydávají za známé prodejce, přičemž uživatele nabádají k ověření platby nebo jim slibují finanční odměnu. Často také posílají e-maily jménem různých malých a středních společností, jejichž věrohodnost podporují kontaktními údaji či podpisy. 

Jakmile oběť soubor otevře, aktivuje se škodlivý skript, který do počítače stáhne malware. Obsah malwaru je různý, zahrnuje zpravidla ransomware, spyware, backdoors nebo novou verzi známého trojského koně Zeus.

Spam šířený legálními službami

Moderní bezpečnostní řešení pro ochranu před e-mailovým spamem dokáží uživatele účinně chránit před spamem šířeným e-maily. Z toho důvodu se zločinci snaží najít nové kanály, díky nimž by tyto bariéry obešli. Nově se tak zaměřují na messengery a sociální sítě, jejichž prostřednictvím své podvodné nabídky šíří.

Obětem většinou přijde na mail upozornění, že jim byla doručena soukromá zpráva. V takových případech není předmět e-mailu nijak podezřelý, na rozdíl od obvyklých spamů. Spam je tak možné odhalit pouze analýzou těla e-mailu, což vyžaduje daleko větší úsilí. Detekce může být o to složitější, pokud zločinci vystupují jménem známé firmy, kterou oběť považuje za důvěryhodnou.

Štítky: 
Spam, Malware, Kaspersky

Podobné články

Novým trendem spamových zpráv se stává zneužití dvoufaktorové autentizace

17. 2. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Jedním z hlavních trendů spamových e-mailů bude v roce 2023 zneužití dvoufaktorové autentizace. S nevyžádanou poštou se přitom setkává drtivá většina uživatelů, kteří v lepším případě tráví svůj pracovní čas filtrováním a mazáním spamů a v horším případě klikáním na nebezpečné odkazy či poskytováním citlivých údajů na základě falešných žádostí. Čtěte více

Spamu a phishingu v prvním čtvrtletí vévodily falešné pracovní nabídky

27. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Odborníkům ze společnosti Kaspersky Lab se v prvním čtvrtletí tohoto roku podařilo odhalit velké množství propracovaných spamů, které vypadaly jako nabídky zaměstnání. Falešné zprávy od HR manažerů velkých korporátních firem totiž většinou budí mezi adresáty velký zájem. Zmíněné e-maily však pocházely od spammerů a obsahovaly zlodějský malware. Čtěte více

Infografika: Na Moravě se spamem bojují, v Čechách takových lidí ubývá

9. 4. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Mailkit)
Nejčastěji si Češi spojují spam s nevyžádanou poštou. V průzkumu z roku 2018 takto odpovědělo 65 % dotázaných. Jako e-maily s nebezpečnou přílohou chápe spam 18 % respondentů. Deset procent z nich pak spam vnímá jako e-maily, které jsou posílané hromadně mnoha adresátům. Čtěte více

Spam a phishing v roce 2017 – ve znamení Bitcoinu i fotbalu

6. 3. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
V roce 2017 sledovali kyberzločinci aktuální světové dění a události, které se následně snažili využít k oklamání uživatelů. Podle reportu společnosti Kaspersky Lab mezi takové události patřilo například blížící se mistrovství světa ve fotbale nebo stoupající popularita Bitcoinu. Čtěte více