Informace o hrozbách sdílí pouze 42 % bezpečnostních profesionálů

30. 3. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Největšími bariérami pro sdílení informací o hrozbách jsou podle respondentů průzkumu Intel Security firemní politiky, regulace v odvětví a nedostatek informací o tom, jak by měly být používány. Podle analýzy vzrostlo v posledním čtvrtletí roku 2015 zneužívání ransomwaru o 26 % oproti čtvrtletí předchozímu. Zaznamenán byl rovněž nárůst vzorků mobilního malwaru.

Průzkum popsal současný stav a potenciální příležitosti pro CTI ve firemním sektoru:

  • Vnímání hodnoty a adopce. Ze 42 % respondentů, kteří prohlásili, že používají sdílené informace, se 97 % domnívá, že jim pomáhají zajistit větší bezpečí pro jejich společnost. Z těchto respondentů 59 % považuje sdílení za „velmi cenné“, zatímco 38 % se domnívá, že je „docela cenné“.
  • Informace specifické pro konkrétní odvětví. Téměř jednohlasně vyjádřilo 91 % respondentů zájem o konkrétní informace o kybernetických hrozbách vztahujících se k jejich odvětví; 54 % z nich odpovědělo, že je to „velice zajímá“, 37 % odpovědělo, že je to „celkem zajímá“. Z takových konkrétních CTI nejvíce profitují sektory jako finanční služby a kritická infrastruktura, a to vzhledem k vysoce specializované povaze hrozeb, které McAfee Labs v těchto dvou kritických odvětvích monitorovala.
  • Vůle sdílet. Plných 63 % respondentů uvedlo, že by byli ochotni jít i dál než pouze přijímat sdílené CTI, tedy že by skutečně přispívali svými daty, pokud by tato byla sdílena na zabezpečené a privátní platformě. Nicméně myšlenka sdílet vlastní informace se potýkala s různým stupněm přijetí: 24 % uvedlo, že by „velmi pravděpodobně“ sdílelo, zatímco 39 % konstatovalo, že by „asi sdíleli“.
  • Typy sdílených dat. Při odpovědi na otázku, jaké typy dat o hrozbách jsou ochotni sdílet, uvedli respondenti chování malwaru (72 %), reputaci URL (58 %), reputaci externích IP adres (54 %), reputaci certifikátu (43 %) a reputaci souborů (37 %).
  • Bariéry pro CTI. Při odpovědi na dotaz, proč ve svých firmách dosud neimplementovali CTI, 54 % respondentů uvedlo jako hlavní důvod firemní politiku, následovanou regulacemi v odvětví (24 %). Zbytek respondentů, jejichž organizace nesdílejí informace o datech, uvedlo, že by měli zájem, ale potřebují více informací (24 %). Zjištění ukazují na nedostatek zkušenosti nebo znalostí druhů CTI integrace a možností, které se nabízejí, stejně jako nedostatek porozumění právním důsledkům sdílení CTI.

„Vzhledem k odhodlání kybernetických zločinců bude CTI důležitý nástroj v boji mezi útočníky a obránci,“ řekl Vincent Weafer, viceprezident McAfee Labs při Intel Security. „Ale náš průzkum ukazuje, že vysoce hodnotné CTI musí překonat bariéry v podobně politik jednotlivých firem, regulačních omezení, rizik spojených s atribucí, důvěry a nedostatku znalostí o implementaci. Teprve poté půjde realizovat jeho plný potenciál.“

Zpráva rovněž hodnotí vzdálený nástroj správy (RAT) Adwind, což je trojský kůň vytvořený v programovacím jazyku Java, který útočí na různé platformy podporující Java soubory. Adwind se typicky šíří spamovými kampaněmi, které používají e-mailové přílohy s malwarem, napadené webové stránky nebo nechtěná stažení. Zpráva McAfee Labs zachycuje rapidní nárůst počtu vzorků .jar, které výzkumní pracovníci McAfee Labs identifikovali jako Adwind: ve čtvrtém kvartále roku 2015 jich bylo 7 295, což představuje nárůst o 426 % oproti 1 388 v prvním čtvrtletí stejného roku.

Štítky: 

Podobné články

Ekonomika SOC: Jaká je návratnost investice do bezpečnostního centra?

28. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Security)
Investice do Security Operations Center (SOC) může představovat značné počáteční náklady pro mnoho organizací. V dnešní digitální éře však mohou náklady na kybernetické incidenty rychle narůst. Jak tedy vyčíslit návratnost investice (ROI) do SOC a jaká je skutečná ekonomická hodnota takového centra? Čtěte více

Objem DDoS útoků na české firmy po měsících stagnace vzrostl

28. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita po několika měsících stagnace v únoru trojnásobně narostly. Sice zatím ani zdaleka nedosahují objemu z loňského léta, přesto hrozby a způsobené škody neklesají. Jak totiž trend posledních měsíců jednoznačně ukázal, útoky jsou stále kvalitnější a intenzivnější útoky. Nejvíce útoků přitom již od července loňského roku míří z Ruska. Čtěte více

Podniky k přechodu na MSP služby motivují hlavně výpadky IT

27. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra systems)
Podle více než 60 % českých a slovenských prodejců společnosti Zebra systems, distributor je hlavní motivací zákazníků k přechodu na MSP služby nepříjemná zkušenost s výpadky IT provozu. Stále více IT dodavatelů tak nabízí svým zákazníkům vedle tradičních také MSP služby. Čtěte více
Jan Pinta, manažer rozvoje byznysu ve společnosti Thein Security

Všechny typy phishingu pohromadě

26. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Security)
Phishing, česky rybaření, je úspěšný nástroj útočníků při chytání oběti za účelem krádeží osobních údajů, přihlašovacích jmen a hesel, údajů z platebních karet i řady dalších věci. Slovo samotné vychází z mechanismu, kdy rybář nahodí digitální udičku a oběť na ni ochotně naskočí. Čtěte více