Detektory osob od Schneider Electric vidí i přes zeď

11. 8. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Schneider Electric)
Společnost Schneider Electric vyvinula novou řadu venkovních a vnitřních detektorů Argus pro zjišťování pohybu a přítomnosti osob. Duální detektory využívají kromě pasivní infračervené technologie i ultrazvukové snímání pohybu. To umožňuje detekci i při vyšších teplotách okolí, kdy mohou běžné infračervené detektory selhávat.

Zařízení se hodí na  dlouhé chodby, sklady s vysokými stropy, technické provozy nebo obchodní centra, ale uplatní se také v kancelářích s buňkami nebo na toaletách s kabinkami.

Sensory vnímají pohyb i přes zdi

Výhodou vysokofrekvenčních detektorů je možnost detekce pohybu přes tenké stěny a příčky. „Tuto možnost lze využít například při spínání osvětlení detektorem pohybu v kancelářských prostorách typu „open space“, kde mohou být lidé skrytí za přepážkami. Je to také praktické řešení pro toalety, když potřebujete zjistit jejich obsazenost. Díky možnosti detekce přes zeď lze na toaletě použít pouze jeden ultrazvukový detektor místo několika infračervených, které by musely být i v kabinkách,” shrnul výhody Robert Šimčík ze Schneider Electric.

Rozdíl mezi detekcí pohybu a přítomnosti

Detektory pohybu vyhodnotí intenzitu okolního osvětlení pouze v okamžiku zaznamenání pohybu. Detektory přítomnosti trvale vyhodnocují intenzitu okolního osvětlení a jsou tedy schopné automaticky odpojit zátěž, jakmile je přirozeného světla dostatek. „Představme si například, že detektor pohybu vyhodnotí intenzitu okolního osvětlení v okamžiku detekce pohybu. Pokud je intenzita nedostatečná, aktivuje světlo. Dokud se po uplynutí nastaveného časového intervalu světlo nevypne, detektor nezačne znovu vyhodnocovat intenzitu osvětlení. Díky tomu se výstup detektoru aktivuje pouze v případě, je-li to nutné z důvodu nedostatku světla,“ vysvětlil Robert Šimčík.

Přehled použitých senzorů

Pasivní infračervený senzor (PIR)

Senzory používají segmentovanou čočku, která umožňuje rozdělení sledované oblasti na jednotlivé zóny přítomnosti. Jsou vhodné pro detekci chůze a jiných forem pohybu v malých uzavřených prostorách  s vysokým provozem.

Vysokofrekvenční senzory

Senzory využívající Dopplerův jev umožňují detekovat malý pohyb na velkou vzdálenost. Nejsou závislé na teplotě a nepotřebují mít „přímý výhled“ na pohybující se objekt, protože dokážou proniknout i pevnými materiály, jako jsou dřevěné, skleněné nebo sádrokartonové stěny.

Ultrazvukové senzory

Senzory detekují přítomnost monitorováním posunu zvukového kmitočtu způsobeného drobnými pohyby, jako například ťukáním do klávesnice nebo čtením. Protože nevyžadují „přímý výhled, “ jsou vhodné pro kanceláře s buňkami nebo toalety s kabinkami.

Duální technologie

Sofistikované duální senzory, které vznikly spojením infračervené a ultrazvukové technologie a nabízejí maximální efektivitu prakticky ve všech aplikacích.

Štítky: 

Podobné články

Nová služba Acronis MDR přináší integrovanou obnovou po útoku a další možnosti

14. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Nová služba Acronis Managed Detection and Response (MDR), dostupná poskytovatelům MSP využívajícím Acronis Cyber Protect Cloud, umožňuje nabízet bezpečnostní monitoring, rychlou detekci, investigaci, eliminaci hrozeb, reakci na incidenty a nápravu kybernetických útoků na profesionální úrovni bez nutnosti udržovat kvalifikovaný tým a specializovanou sadu nástrojů. Čtěte více

Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek

10. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle výroční zprávy State of Ransomware 2024 společnosti Sophos se průměrná výše výkupného za poslední rok zvýšila na pětinásobek. Organizace, které zaplatily výkupné, uvádějí průměrnou platbu ve výši dvou milionů dolarů, oproti 400 000 dolarů v průzkumu z roku 2023. Výkupné je ale pouze částí celkových nákladů. Čtěte více

Obavy o zabezpečení cloudů má 96 % firem

9. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Neustálý vývoj a zavádění nových cloudových aplikací komplikuje zabezpečení podnikového IT. Podle průzkumu společnosti Fortinet například 96 % respondentů uvádí, že mají střední nebo velké obavy o cloudovou bezpečnost. Podle 93 % dotazovaných je vážným problémem zejména všeobecný nedostatek odborníků na zabezpečení cloudů. Čtěte více

Nový tým Esetu se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

6. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní experti z pražské pobočky ESETu se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým vedený Jakubem Součkem má za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Čtěte více