Chromebook Plus: Vylepšené notebooky s lepší hardwarovou i softwarovou výbavou

10. 10. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Pod názvem Chromebook Plus uvedl Google na trh novou kategorii zařízení se systémem Chrome OS. Zákazníkům slibuje prémiovější hardware i software s funkcemi hojně využívajícími umělou inteligenci. Stále by však mělo jít o přístroje za rozumnou cenu.

Označení Chromebook Plus lze chápat jako obdobu certifikátu Intel Ultrabook nebo Intel Evo ze světa Windows počítačů garantující zákazníkům určité (minimální) vlastnosti a parametry, se kterými mohou vždy počítat. Aby se tedy mohlo dané zařízení chlubit certifikací Chromebook Plus, musí nabídnout dvounásobné minimální hardwarové specifikace než současná generace chromebooků.

Nutně to však neznamená povinnost pořizovat si nový chromebook – o nové funkce budou automaticky doplněny i stávající počítače splňující potřebné specifikace, kterými jsou:

  • procesory Intel Core i3 12. generace a vyšší nebo AMD Ryzen 3 řady 7000 a vyšší;
  • 8 GB RAM a více;
  • 128GB a větší úložiště;
  • Full IPS displej (a lepší);
  • webová kamera s rozlišením 1 080p a potlačením šumu;
  • výdrž baterie nejméně deset hodin.

Navzdory nárůstu požadavků by měly být počítače s označením ChromeBook plus dostupné za ceny od 399 USD (zhruba 9 200 Kč bez DPH).

Novinky v systému ChromeOS

ChromeBook Plus přístroje se však nebudou od běžných chromebooků lišit jen hardwarovou výbavou, ale také softwarovými vylepšeními.

Jednou z na první pohled nejviditelnějších změn je inovované uživatelské prostředí Material You (které však dostanou i ostatní uživatelé chromebooků) s atraktivnějšími barevnými motivy, možností vybrat si základní barevnou paletu, přepracovaným designem dialogových tlačítek a dalšími novinkami slibujícími doručit modernější rozhraní pro příjemnější a efektivnější každodenní používání.

K dalším novinkám z oblasti softwaru a služeb patří:

  • Kouzelná guma Google Photos (slouží k odstranění nežádoucích osob či věcí z fotografií, přičemž prázdná místa vyplní umělá inteligence – hodit se to může např. pro odstranění elektrického vedení, další možností je funkce Kamufláž, která umí na fotografii utlumit rušivé barvy, které by mohly přebíjet zbytek zachycené scenérie).
  • Vylepšené videohovory (díky funkcím využívajícím umělou inteligenci se mohou uživatelé těšit nejenom na funkce, jako jsou vyšší ostrost a jas obrazu, potlačení šumu na pozadí nebo rozmazání pozadí, ale i na nové ovládací prvky přístupné z dialogových oken operačního systému, nikoli uvnitř videokonferenční aplikace, a možnost spolupracovat se službami Google Meet, Microsoft Teams a Zoom).
  • Synchronizace souborů (umožní vybrané synchronizované soubory uložené na Disku Google v případě potřeby používat také off-line).
  • Phone Hub (v kombinaci s podporovanými telefony umožňuje ihned přenášet do chromebooku nově pořizované fotografie, ale umožňuje také odpovídat na různé typy zpráv anebo přímo využívat mobilní aplikace, širší jsou také možnosti při využívání mobilního hotspotu).

Aplikace a služby třetích stran

Díky možnosti využívat také aplikace a služby třetích stran se chromebooky naučí i mnoho dalších nových funkcí. Jde např. o:

  • Pokročilejší úpravu fotografií (majitelé počítačů Chromebook Plus získají možnost tříměsíčního bezplatného používání aplikace Photoshop pro web spolu s prémiovou verzí Adobe Express – tyto aplikace obsahují generativní umělou inteligenci Adobe Firefly a obsahují řadu užitečných nástrojů pro úpravy fotografií).
  • Editaci videí (majitelé počítačů Chromebook Plus si mohou za zvýhodněnou cenu pořídit komplexní střihačský nástroj LumaFusion).
  • Cloudové hraní (uživatelé získají tříměsíční bezplatné členství v GeForce Now Priority tier umožňující hrát v rozlišení 1 080p až při 60 snímcích za sekundu, k dispozici je rovněž možnost spouštět hry prostřednictvím Xbox Cloud Gaming).

Co bude následovat?

V blízké budoucnosti se můžeme po vzoru Microsoftu a dalších firem těšit na hlubší integraci funkcí založených na umělé inteligenci. Ostatně – i samotný Google jich napříč svým ekosystémem již nabízí celou řadu – a tak se i uživatelé chromebooků mohou těšit na funkce, jako jsou návrhy psaní, generování obrázků na základě textových podnětů, automatická správa úkolů napříč zařízeními a aplikacemi a generování pozadí videohovorů s umělou inteligencí a mnohé další.

Video : 
Štítky: 

Podobné články

ASUS představil notebook se dvěma obrazovkami, brýle AirVision M1 a další novinky

16. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ASUS)
ASUS na veletrhu CES 2024 představil několik inovativních produktů 14" zařízení se dvěma OLED displeji Zenbook Duo (2024) nebo přenosného skládacího OLED monitoru ZenScreen Fold OLED. Uvedeny byly i notebooky vybavené novými procesory Intel Core Ultra nebo AMD Ryzen řady 8040. Čtěte více

Lenovo rozšířilo nabídku chromebooků o nové modely řady IdeaPad

10. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Lenovo)
Společnost Lenovo představila nové počítače řady IdeaPad Chromebook Plus, které efektivně spojují vylepšený hardware a s možnostmi softwaru využívajícího umělou inteligenci. Zařízení IdeaPad Gaming Chromebook Plus, IdeaPad Flex 5i Chromebook Plus a IdeaPad Slim 3i Chromebook Plus se tak uplatní při práci i zábavě. Čtěte více

Prodej tabletů a chromebooků se nadále propadal

8. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle údajů společnosti IDC zaznamenal celosvětový prodej tabletů ve třetím čtvrtletí roku 2023 meziroční pokles o 14,2 % na celkových 33,2 milionu kusů. Současně se snižoval i prodej chromebooků, který meziročně klesl o 20,8 % na 3,5 milionu zařízení. Čtěte více

Intel oproti AMD navýšil svůj podíl na trhu s PC, ale ztratil v serverech

18. 8. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: CRN.com, Mercury Research)
Ačkoli si AMD na x86 PC trhu ve druhém kvartálu 2023 lehce polepšilo mezičtvrtletně, Intel si polepšil meziročně (jeho tržní podíl 82,7 % byl o 6,4 % lepší než ve stejném období loňského roku). Podle dostupných informací si Intel polepšil zejména díky širší adopci jeho CPU v cenově dostupných zařízeních, kam spadají např. chromebooky. V serverech si však Intel již tak dobře nevedl. Čtěte více