České firmy chystají „mobilizaci“

23. 1. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: Ness Technologies)
Z výsledků výzkumu společnosti Ness Technologies vyplynulo, že téměř 40 % z více než 300 oslovených společností chce do dvou let přejít na mobilní interní informační systémy. Jako první mají ve většině případů přijít na řadu schvalovací procesy, které poslouží k otestování interní infrastruktury i postoje zaměstnanců. Průzkum dále odhalil, že většina společností riskuje a nespravuje mobilní zařízení svých zaměstnanců.

Výsledky také ukázaly, že skoro 60 % společností s obratem nad pět miliard plánuje převést na mobilní platformu alespoň část svých interních systémů. Největší poptávka je v sektoru obchodu a služeb. Mezi procesy, u kterých firmy vidí vysokou přidanou hodnotu a které tedy přijdou na řadu mezi prvními, patří schvalování. Urychlit schvalování objednávek a faktur jejich přenesením i na mobilní zařízení má v plánu přes 50 % společností, které se přechodem na mobilní informační systémy budou zabývat.

„Průzkum ukázal také jednu alarmující skutečnost - až 80 % společností se vůbec nevěnuje mobilní politice a strategii! Nedokážou tak například identifikovat jednotlivá zařízení a řídit přístupová práva, což kromě bezpečnostních rizik může znamenat i výrazné problémy s plánovaným přechodem k mobilním systémům,“ řekl Jan Čaboun, competence manager ze segmentu Public & Communication společnosti Ness Technologies v ČR. „Navíc to zatěžuje interní procesy a může přibrzdit až zastavit tento užitečný trend, který firmám dokáže ušetřit čas i náklady,“ dodal.

Na druhé straně existují i společnosti, které mají mobilní strategii zpracovanou dobře a začínají s mobilními zařízeními pracovat skutečně efektivně. Nejčastěji jde o firmy, které mají mateřskou společnost v západní Evropě a využívají globální řešení.

Společnost Ness Technologies připravila na základě průzkumu ve spolupráci s analytickými společnostmi speciální hodnoticí systém, který firmám pomůže s přípravou přechodu k mobilní platformě a s jasným určením jejích přínosů.

„Nejde jen o to zavést novou technologii. Pro naše zákazníky má největší význam, že spojujeme dlouholeté zkušenosti se správou mobilních zařízení a mobilní bezpečnosti se silným know-how. Naším cílem je pomoct firmám identifikovat oblasti, kde pro ně má mobilizace nejvyšší přidanou hodnotu s úsporou času i peněz, a také upozornit na případná slabá místa,“ řekla Hana Součková, marketingová ředitelka Ness Technologies Europe.

Průzkum potvrdil zvyšující se tlak na přechod k mobilním interním systémům ze strany zaměstnanců. Většina podobných požadavků vychází z potřeb obchodu a nikoliv už z IT, což potvrzují i mezinárodní průzkumy. Už i v ČR je typický trend BYOD, kdy zaměstnanci přinášejí do firem vlastní mobilní zařízení a aplikace a chtějí využívat podobné služby, které znají ze soukromého života.

Do průzkumu se zapojilo více než 170 firem z TOP 1 000 společností v ČR (podle obratu), které většinou využívají firemní systémy SAP. Průzkum probíhal převážně v červnu – srpnu 2013 a v průběhu telefonického šetření byli osloveni primárně IT ředitelé zmíněných společností. Byla využita i některá data z paralelně probíhajícího průzkumu, zaměřeného na finanční ředitele.

Podobné články

Nová služba Acronis MDR přináší integrovanou obnovou po útoku a další možnosti

14. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Nová služba Acronis Managed Detection and Response (MDR), dostupná poskytovatelům MSP využívajícím Acronis Cyber Protect Cloud, umožňuje nabízet bezpečnostní monitoring, rychlou detekci, investigaci, eliminaci hrozeb, reakci na incidenty a nápravu kybernetických útoků na profesionální úrovni bez nutnosti udržovat kvalifikovaný tým a specializovanou sadu nástrojů. Čtěte více

Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek

10. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle výroční zprávy State of Ransomware 2024 společnosti Sophos se průměrná výše výkupného za poslední rok zvýšila na pětinásobek. Organizace, které zaplatily výkupné, uvádějí průměrnou platbu ve výši dvou milionů dolarů, oproti 400 000 dolarů v průzkumu z roku 2023. Výkupné je ale pouze částí celkových nákladů. Čtěte více

Obavy o zabezpečení cloudů má 96 % firem

9. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Neustálý vývoj a zavádění nových cloudových aplikací komplikuje zabezpečení podnikového IT. Podle průzkumu společnosti Fortinet například 96 % respondentů uvádí, že mají střední nebo velké obavy o cloudovou bezpečnost. Podle 93 % dotazovaných je vážným problémem zejména všeobecný nedostatek odborníků na zabezpečení cloudů. Čtěte více

Nový tým Esetu se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

6. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní experti z pražské pobočky ESETu se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým vedený Jakubem Součkem má za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Čtěte více