Češi se učí recyklovat elektrospotřebiče. Objem recyklovaných baterií vloni vzrostl o 77 %

7. 4. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Datart)
Množství recyklovaných elektrospotřebičů v minulém roce rostlo. V meziročním srovnání s rokem 2021 vzrostl objem recyklovaného materiálu u svozových služeb značky DATART o šest procent na 5 661 tun.

Nejvíce se na růstu recyklovaných spotřebičů podílely lednice, u nichž vzrostl celkový objem o 13 %. O 77 % stoupl také objem recyklovaných baterií.

V roce 2022 Češi s využitím svozových služeb značky DATART recyklovali 5 661 tun vysloužilých elektrospotřebičů, o šest více než v předešlém roce. Největší část recyklovaného materiálu vloni tvořily velké spotřebiče, kterých se k recyklaci dostalo celkem 5 476 tun. Jen lednice se na tomto objemu podílely 2 233 tunami. Oproti roku 2021 tak jejich množství stouplo o 13 %. Malé domácí spotřebiče tvořily 91,3 tuny, televizory 92,2 tuny a světelné zdroje 1,1 tuny. Výrazně v loňském roce vzrostlo i množství recyklovaných baterií. Ke zpětnému odběru a následné recyklaci bylo v prodejnách DATART předáno 9 076 kg baterií, tedy o 77 % více než v roce 2021, kdy bylo vybráno 6 807 kg.

Na rozdíl třeba od papíru či plastů, kde recyklace spočívá v cyklickém využívání odpadů, jde v případě elektrospotřebičů výhradně o opětovné využití některých materiálů, které se v zařízení nachází. U některých spotřebičů může tvořit až 90 %. „Recyklací spotřebičů se výrazně šetří energie, která by musela být vynaložena na výrobu materiálů a současně se chrání životní prostředí před emisemi, které by při výrobě materiálů vznikly. Jen u nás v Datartu tímto způsobem každý rok eliminujeme téměř 50 tisíc tun oxidu uhličitého,“ vysvětlila Olga Dolínková, tisková mluvčí značky DATART.

Z vysloužilé mikrovlnné trouby lze zpětně získat až 8 kg železa, 1,7 kg plastů a 2,2 kg skla. Díky opětovnému použití materiálů se ušetří 50 kWh elektrické energie, sníží se spotřeba ropy o pět litrů a zabrání se tvorbě až 13,5 kg oxidu uhličitého. Z baterií se zase získává ocel, která se využívá pro kovové konstrukce, kadmium do akumulátorů, měď pro elektrické vodiče, olovo do autobaterií, lithium pro výrobu sklokeramických varných desek, stříbro pro výrobu mincí a další prvky.

S elektrospotřebiči jsou úzce spojeny obalové materiály, kterých se používá nemalé množství. To se DATART snaží aktivně omezovat. „Používáme moderní technologii umožňující vysekávat obalový materiál přesně na míru baleného zboží a ze zbytků vytvářet výplňový materiál. Tento postup zásadním způsobem šetří množství použitých obalů, které by jinak končily na skládkách a ve spalovnách. Technologie umožnila úsporu 88 % výplňového materiálu a třetiny celkových nákladů na obaly,“ uvedl Libor Křížka, ředitel pro optimalizaci a automatizaci v DATARTu, a dodal: „Po instalaci spotřebiče u zákazníků také odvážíme veškerý obalový materiál, který následně předáváme k ekologické recyklaci. Ročně takto recyklujeme kolem 500 tun obalů.“

Podobné články

Co přinese nová evropská legislativa zajišťující právo na opravu elektrospotřebičů?

14. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Rema Systém)
Evropa se stává průkopníkem v oblasti udržitelné spotřeby. Nová legislativa má za cíl snížit množství elektroodpadu a zvýšit podíl opravených elektrospotřebičů. Evropský parlament odhlasoval právo spotřebitelů na opravu výrobků i po uplynutí záruční doby. Tento krok má šetřit spotřebu primárních surovin a omezit příval vysloužilých elektrospotřebičů, který neudržitelně roste. Čtěte více

TD SYNNEX bude ve svých skladech držet repasované produkty Cisco Refresh

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: TD SYNNEX)
Společnost TD SYNNEX vychází vstříc rostoucí poptávce po udržitelných řešeních v oblasti IT. Nově bude držet repasovaná zařízení s certifikací Cisco Refresh přímo ve svých evropských skladech. A to včetně českého skladu v Boru u Tachova, který je největším logistickým centrem distributora v Evropě. Cirkulární produkty tak budou připraveny k okamžité expedici. Čtěte více

Tužka jako nástroj udržitelnosti? České firmy v průzkumu překvapily

4. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Canon)
Pro drtivou většinu českých firem je udržitelnost kancelářského provozu důležitým tématem. Liší se ale v tom, co si pod tímto pojmem představují – někdo třídění odpadu, někdo digitalizaci, a třeba cirkulární ekonomika zatím překvapivě zůstává na okraji zájmu. Některé představy o udržitelnosti jsou vysloveně bizarní. Čtěte více

Elektroniku z druhé ruky zatím koupila teprve třetina lidí, obvykle na internetových bazarech

30. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ResSOLUTION Group )
S nákupem elektroniky z druhé ruky má zatím zkušenost jen zhruba třetina spotřebitelů – a ve větší míře jde o mladé respondenty. Obvyklým místem nákupu použitého elektra jsou aktuálně internetové bazary. Při výběru elektroniky obecně je pro nakupující klíčová cena produktu, často zohledňované jsou i technické parametry. Čtěte více